دستگاه کنترل کننده مرکزی خانه هوشمند چیست؟

دستگاه کنترل کننده مرکزی خانه هوشمند یکی از مهم ترین اجزای سیستم های خانه هوشمند است. کنترلر خانه هوشمند به عنوان مغز متفکر، اصلی ترین وظیفه، یعنی کنترل تمام بخش های مختلف خانه را بر عهده دارد. امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی تعداد ساخت خانه های هوشمند در سراسر دنیا افزایش یافته است. زندگی در خانه هوشمند تفاوت بسیاری با یک خانه معمولی دارد و بدون شک زندگی شما را متحول خواهد ساخت. در این نوع خانه می توانید تمام تجهیزات مختلف در نقاط مختلف خانه را به کمک یک اپلیکیشن کنترل کنید که تمام این ها به کمک کنترلر مرکزی خانه هوشمند ممکن خواهد بود. در ادامه به معرفی دستگاه کنترل کننده مرکزی خانه هومشند خواهیم پرداخت.

دستگاه کنترلر خانه هوشمند

دستگاه کنترلر خانه هوشمند برای یک خانه هوشمند نقش مغز متفکری را دارد که به تنهایی قادر به نظارت و کنترل تمام بخش های خانه بوده و آن ها را مدیریت می کند. چگونگی ارتباط میان تجهیزات الکتریکی و واکنش آنها به کمک این سیستم کنترل کننده مرکزی، تعیین می شود. در واقع سیستم کنترلر، به عنوان یک مدیر عمل می کند. وظیفه پردازش و تحلیل تمام اطلاعات مربوط به خانه هوشمند، توسط کنترلر انجام می شود. دوربین های پردازش تصویر و همچنین سنسور های خانه هوشمند، تمام اطلاعات مربوط به خانه و بیرون از خانه را بدون هیچ کم و کاست یا فیلترینگ، با هدف پردازش اطلاعات، به برد پردازش مرکزی به ارسال می کند.
برای درک بهتر این مطلب به تعریف یک مثال می پردازیم. فرض کنید قصد دارید که درب منزل خانه هوشمند خود را به وسیله سیستم امنیتی تصویری فیس تایم (FaceTime) که در گوشی های آیفون به کار رفته است، از طریق شناسایی چهره باز کنید. برای عملی شدن این کار، سیستم کنترل کننده مرکزی، اطلاعات لازم برای شناسایی صورت را از دوربین بیرون از خانه دریافت کرده، سپس آن را تحلیل و پردازش می کند. در نهایت در صورتی که این اطلاعات، با اطلاعات ثبت شده در دیتا بیس مطابقت داشته باشد، درب روی فرد باز خواهد شد. در غیر این صورت اجازه ورود به افراد داده نخواهد شد.

دستگاه کنترل کننده مرکزی خانه هوشمند

دستگاه کنترل کننده مرکزی خانه هوشمند

عملکرد سیستم کنترل کننده مرکزی خانه هوشمند

عملکرد سیستم کنترل مرکزی خانه هوشمند به این صورت است که تمامی اطلاعات تصویری، صوتی و… را از طریق تجهیزات هوشمند از قبیل سنسور های دود، سنسور های حریق، کلید های هوشمند، سنسور های اعلام و همچنین دوربین های مداربسته و… که در خانه به کارفته است به صورت لحظه ای و بدون تغییر دریافت می کند. کنترلر پس از دریافت مستقیم این اطلاعات تحلیل و پردازش آنها را شروع خواهد کرد. برای مثال در صورت وجود یک شخص پشت درب، سنسور حضور افراد، تمام اطلاعات تصویری فرد را به سرعت و بدون ایجاد هیچ تغییری برای سیستم مرکزی ارسال می کند، برد پردازشی این سیستم، به پردازش اطلاعات به دست آمده، خواهد پرداخت. سپس جواب نهایی را برای سیستم های فرمان پذیر ارسال می کند. در نهایت چراغ سنسور تا زمان دریافت اطلاعات جدید خاموش یا روشن می ماند.

مزیت دستگاه کنترلر مرکزی خانه هوشمند چیست؟

سیستم کنترل کننده مرکزی از مزیت های بسیار زیادی برخوردار است که مهم ترین آن ها قابلیت بروزرسانی دائم تجهیزات و نرم افزارهای به کار رفته در آن و همچنین رفع باگ های احتمالی است. البته ناگفته نماند که این مزیت به شرکت و تیم برنامه نویسی که این سیستم را از آن تهیه کرده اید بستگی دارد.
دستگاه کنترل کننده مرکزی خانه هوشمند یک سیستم تعاملی است که به واسطه آن می توانید با خانه هوشمند ارتباط برقرار کنید. از مزیت های این سیستم کنترلر می توان به تعیین سطح دسترسی کاربران و امکان تعریف بخش ها، سنسورها و سناریوها اشاره کرد.

قابلیت های کنترلر خانه هوشمند

احتمالاً تا اینجا، با ویژگی ها و مزیت های یک دستگاه کنترل مرکزی آشنا شده اید. این دستگاه که در خانه های هوشمند مورد استفاده قرار می گیرد، فارغ از برند و نوع محصول، از قابلیت های ویژه ای برخوردار است که به معرفی آن ها خواهیم پرداخت.
• امکان برقراری ارتباط با گوشی های هوشمند
• اتصال به اینترنت
• عملکرد به عنوان سیستم امنیتی
• امکان نصب سیم کارت و ارتباط با کاربر از طریق پیامک
• ایجاد ارتباط و انتقال پیام با بخش های مختلف
• تعریف سناریو جهت کنترل مصرف انرژی
• برقراری ارتباط امن با سایر نودهای کنترلی خانه هوشمند
سیستم کنترلر مرکزی خانه هوشمند، به کمک این قابلیت های فوق العاده می تواند خانه هوشمند را به تنهایی کنترل نماید. دستگاه کنترل مرکزی خانه هوشمند، مهم ترین نود هوشمند است که فرمان های کنترلی را صادر می کند و سایر نود های هوشمند وظیفه اجرا آنها را برعهده دارند. کنترلر به صورت هم زمان وظیفه ارتباط با کاربر و همچنین ارتباط با سایر نودهای خانه را دارد.

دستگاه کنترل کننده مرکزی خانه هوشمند

دستگاه کنترل کننده مرکزی خانه هوشمند

برقراری ارتباط از طریق اینترنت و تلفن همراه

همان طور که اشاره کردیم یکی از قابلیت های اصلی دستگاه کنترل مرکزی خانه هوشمند، ایجاد ارتباط با کاربر است که بستر ارتباطی این دو، به فاصله بین کاربر و سیستم کنترلر بستگی دارد. برای مثال اگر کاربر در خانه هوشمند حضور داشته باشد می تواند بدون نیاز به اینترنت، تنها با اتصال به وای فای با سیستم کنترلر ارتباط برقرار کند. اما در صورتی که خارج از منزل هستید باید به وسیله اینترنت با سیستم مرکزی خانه هوشمند متصل شوید. همچنین درصورتی که به هر دلیل نتوانستید به اینترنت متصل شوید می توانید از طریق پیامک با سیستم کنترل مرکزی خانه ارتباط برقرار کنید.

سخن پایانی
در این مقاله به معرفی دستگاه کنترل مرکزی خانه هوشمند پرداختیم. شرکت بین المللی کوییک لینک چندین سال است که در زمینه طراحی و تولید سیستم کنترلر مرکزی، تجهیزات، محصولات، نرم افزار های خانه هوشمند کوییک لینک و… فعالیت دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید به سایت کوییک لینک که در زیر ذکر کرده ایم مراجعه کنید.
https://queeclink.ir/