پریز هوشمند چیست و چه کاربردهایی دارد؟

به جرات می توان گفت استفاده از تکنولوژی در کوچک ترین وسایل زندگی انسان نیز اثر گذار بوده است. پیشرفت دنیای تکنولوژی حتی به پریزهای منازل نیز نفوذ پیدا کرده و سبب شده است تا پریزهای هوشمند با انواع گوناگونی وارد بازار شوند. هوشمند کردن منازل مراحل و شیوه های مختلفی دارد که می توان یکی از راه های آن را استفاده از پریز هوشمند دانست. علاوه بر این که پریزهای هوشمند سبب هوشمند سازی منازل می شوند، کاربردهای دیگری نیز دارند که در ادامه بیشتر با آن ها آشنا می شویم.

پریز هوشمند چیست؟

شاید تصور شود که پریز هوشمند از شکل و ظاهری کاملاً متفاوت نسبت به دیگر پریزها برخوردار است. اما این نوع از پریزها نیز همچون پریزهای عادی هستند و تفاوت خاصی از لحاظ ظاهری با هم ندارند. این پریزها تفاوت بارزی که با پریزهای عادی دارند تنها در عملکردی است که از آن برخوردار هستند.
پریزهای هوشمند برای این که نصب شوند هیچ نیازی به تعویض سیم کشی، قوطی گذاری یا حتی در آوردن پریزهای قدیمی ندارند تنها باید دو شاخه پریزهای هوشمند به همان پریزهای قدیمی وصل شود. با این کار و با نصب اپلیکیشن های خاصی که مربوط به پریز هوشمند است، می توان از راه دور آن ها را مدیریت کرد.

پریز هوشمند چیست

پریز هوشمند چیست

انواع پریز هوشمند

پریز هوشمند را می توان به دو دسته تقسیم کرد. یکی از این دسته ها پریزهای هوشمند دارای سیمکارت هستند که نیازی به اینترنت ندارد و گزارش های مربوطه را که از طریق پیامک برای آن ارسال می شود را کنترل خواهد کرد.
نوع دیگر این محصولات پریزهای هوشمندی هستند که از طریق وای فای عمل می کنند. این پریزها برای این که کار کنند نیاز به اینترنت از راه وای فای دارند. هر کدام از این دسته ها می توانند به وسیله اپلیکیشن های ویژه خود که روی تلفن همراه نصب می شود، مدیریت و کنترل شوند.

کاربردهای پریز هوشمند

کاربردهای مختلفی را می توان برای پریز هوشمند عنوان کرد از جمله این که با کمک آن می توان به راحتی کولر گازی یا آبی را به وسیله پیامک یا تماس کنترل کرد. همچنین می توان پکیج، شوفاژ یا هر وسیله ای از این دسته را تحت مدیریت قرار داد. پریزهای هوشمند می توانند از سرقت منازل پیشگیری کنند. به این ترتیب که اگر شخصی وارد منزل شود احساس می کند شخصی در منزل حضور دارد.
با کمک این وسیله می توان از شارژ زیاد گوشی و لپ تاپ جلوگیری کرد. به این صورت که پس تنظیم تایمر و بعد از رسیدن شارژ مد نظر جریان برق قطع خواهد شد. برای درب های اتوماتیک یکی از بهترین پریزها، همین پریزهای هوشمند هستند. برای این که این درها را باز و بسته کرد می توان به وسیله تماس یا پیامک به آن خبر داده و به راحتی نتیجه دلخواه را مشاهده کرد.

ویژگی های پریز هوشمند

پریز هوشمند را می توان سیستم عامل ساده ای دانست که از سیستم گزارشگری پیچیده ای برخوردار است. برای این که با این سیستم کار کرد نیاز است که کد USSD مورد نظر را وارد و دستگاه را کنترل کرد. در صورتی که برق با قطع و وصل روبرو شود اخطار خواهد داد و مالک را در جریان این تغییر وضعیت قرار می دهد.
4 تایمر برای پریزهای هوشمند تعبیه شده که هر کدام از آن ها برای تنظیم شدن روی زمان متفاوتی است. با کمک این وسیله می توان دمای هوا را نیز سنجید. این پریزها از ساعت و تقویم بهره برده اند. قابلیت پشتیبانی از زبان فارسی و انگلیسی را دارند. توان در نظر گرفته شده برای پریز هوشمند 1500 وات بوده و مدل هایی که از طریق وای فای کار می کنند از یک وای فای داخلی برخوردار هستند.
8 مدل از 2 شاخه ها را می تواند پشتیبانی کند و هیچ گونه اشعه خطرناکی را نیز تولید نخواهد کرد. برای محافظت از کودکان قاب مخصوصی را برای آن قرار داده اند و از این رو دیگر خطری کودک را تهدید نخواهد کرد. پریز هوشمند به گونه ای طراحی شده است که می تواند دمای 750 درجه سانتی گراد را نیز تحمل کرده و عملکرد خود را حفظ کند.

پریز هوشمند چیست

پریز هوشمند چیست

پریز هوشمند چگونه عمل می کند؟

همان طور که اشاره کردیم نصب این سیستم کار سختی نیست و می توان از طریق وصل آن ها به پریزهای قبلی با آن ها کار کرد. اما نوع عملکرد آن ها به وسیله بردهای کم حجمی بوده که برای آن ها طراحی شده است. این بردها به آسانی در قوطی برقی که در پشت پریز یا کلید قرار دارند تعبیه خواهند شد. بعد از این که کار هوشمند سازی انجام شد، اثری از خرابی یا تغییر دکوراسیون به وجود نخواهد آمد.

قیمت پریز هوشمند

به طور قطع عملکرد این پریزها با دیگر پریزهای معمولی بسیار متفاوت است و همین امر موجب شده تا تفاوت قیمت زیادی را با هم داشته باشند. علاوه بر این موضوع مدلی که خریدار قصد خرید آن را دارد در قیمت اثر گذار است. برندهای مختلفی در حال ساخت و عرضه پریز هوشمند به بازار هستند که هر کدام با توجه به ویژگی ها و جنسی که برای ساخت محصول خود استفاده می کنند قیمت های گوناگونی را نیز روی آن ها قرار می دهند. نکته ای که لازم به ذکر است تفاوت قیمت محصولات خارجی و داخلی پریز هوشمند بوده که به مراتب جنس خارجی قیمت بالاتری دارد.

سخن پایانی
در این مقاله سعی شد تا هر آنچه که در ارتباط با پریز هوشمند لازم به ذکر است را برای شما بیان کنیم. این محصولات می توانند به کاهش مصرف انرژی، ایمنی منزل و مدیریت منزل از راه دور کمک بسزایی به شما داشته باشند. خانه هوشمند کوییک لینک یکی از شرکت های بسیار معتبر در زمینه هوشمند سازی منازل و ساختمان ها است که با دارا بودن کارشناسان و متخصصین در این امر می توانند به شما در تهیه و نصب پریز هوشمند کمک کنند. برای برخورداری از مشاوره این کارشناسان می توانید به سایت خانه هوشمند کوییک لینک مراجعه کرده و از بهترین مشاوران این شرکت راهنمایی لازم را درخواست بفرمایید.