پارکینگ هوشمند چیست؟

سیستم پارکینگ هوشمند یکی از فناوری‌ های مدرن در هوشمندسازی است که مزایای بسیار زیادی را به‌ همراه دارد. سیستم پارکینگ هوشمند می‌ تواند کلیه عملیات مربوط به پارک خودرو را مدیریت کند. از جمله وظایف آن می‌ توان به ثبت تردد خودرو و زمان ورود و خروج آن، ثبت پلاک توسط دوربین‌ های پلاک خوان، هدایت خودرو به جایگاه پارک و پرداخت هزینه به‌ صورت خودکار اشاره کرد. این عملیات به وسیله سنسورها، شمارشگرها و دوربین‌ های مجهز به شناسایی پلاک و کنترل ورود و خروج خودروها به‌ صورت خودکار انجام می‌ شود که بسیاری از مشکلات عمده در فرایند پارک خودرو را برطرف کرده‌ است. در این زمینه از تکنولوژی‌های نوین استفاده‌ شده است که می‌ تواند نیاز به نیروی انسانی را کاهش دهد.

اهداف هوشمندسازی پارکینگ

اهداف اصلی از طراحی پارکینگ‌ های هوشمند، استفاده بهینه از فضا، کاهش زمان و هزینه تأمین پارکینگ برای خودروها بوده که تا حد زیادی وابستگی به نیروی انسانی را نیز کاهش داده است. در عین‌ حال باعث افزایش سرعت پارک خودرو، حذف و کاهش ترافیک خودروها در ورودی پارکینگ، ایجاد نظم، جلوگیری از ورود خودروهای غیرمجاز، پیشگیری از سرقت و امکان اعلان لحظه‌ ای ظرفیت خالی شده است.
از جمله پیشرفت‌ های مهم در حوزه پارکینگ هوشمند می‌ توان به روی کار آمدن اپلیکیشن‌ های مبتنی بر تلفن همراه برای مکان‌ یابی پارکینگ‌ های موجود در محدوده و اطلاع از ظرفیت‌ های خالی اشاره کرد که با گسترش کاربرد اپلیکیشن کاربرد این نوع پارکینگ‌ ها گسترده‌ تر می‌ شود.

پارکینگ هوشمند چیست

پارکینگ هوشمند چیست

مزایای سیستم پارکینگ هوشمند

سیستم پارکینگ هوشمند مزایای زیادی برای گردانندگان سیستم و همچنین شهروندان به‌ دنبال دارد که از جمله آن‌ ها می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد:
• از فضای پارکینگ استفاده بهینه می‌ شود و خودروهای بیشتری می‌ توانند در مساحت موردنظر پارک کنند.
• ورود و خروج خودروها راحت‌ تر و سریع‌ تر انجام می‌ شود و زمان انتظار و ترافیک تا حد زیادی کاهش می‌ یابد.
• شهروندان با آرامش خاطر بیشتری می‌ توانند برای امور روزانه خود برنامه‌ ریزی کنند.
• جای پارک‌ های خالی به‌ وسیله‌ سنسورهای هوشمند اولتراسونیک و تابلوهای الکترونیکی هوشمند نمایش‌ دهنده ظرفیت خالی دسترسی راحت‌ تری خواهند داشت.
• نظارت بر خودروهای مستقر در پارکینگ راحت‌ تر می‌ شود و به‌ همین خاطر امنیت خودروها افزایش می‌ یابد.
• محاسبه هزینه پارکینگ و پرداخت آن خیلی راحت‌ تر و سریع‌ تر انجام خواهد شد.
• از میزان تردد خودروها در پارکینگ بانک اطلاعاتی ایجاد می‌ شود و می‌ توان از آن برای بهبود خدمات‌ رسانی به مراجعین استفاده کرد.
• در مصرف سوخت صرفه‌ جویی می‌ شود؛ بنابراین آلودگی هوا تا حد زیادی کاهش می‌ یابد.
• با وجود سیستم‌ های هوشمند کنترل روشنایی، هزینه روشنایی پارکینگ نیز تا حد زیادی بهینه می‌ شود.
• هزینه‌ های مدیریت پارکینگ با کاهش نیروی انسانی کم می‌ شود.
• از ورود خودروهای غیرمجاز به پارکینگ جلوگیری می‌ شود.
• با به‌کارگیری سیستم‌ های ایمنی هوشمند مثل سیستم‌ های اعلام و اطفاء حریق امنیت خودروها افزایش می‌ یابد.
• با وجود اپلیکیشن‌ های مبتنی بر تلفن همراه امکان رزرو جای پارک و پرداخت آنلاین هزینه وجود دارد.

اجزای سیستم پارکینگ هوشمند

برای طراحی سیستم پارکینگ هوشمند نیاز به یکسری تجهیزات الکترونیکی و مکانیکی خاص است که همگی در کنار یکدیگر می‌ توانند یک مجموعه هوشمند و مدرن را تشکیل دهند. در این بخش ما قصد داریم تجهیزات مهم که در اجرای سیستم پارکینگ هوشمند مورد استفاده قرار می‌ گیرند را معرفی کنیم.

  • تابلوهای نشانگر ظرفیت

تابلوهای الکترونیکی نشانگر ظرفیت انواع مختلفی دارند. نوع اول، تابلوهای اطلاع‌ رسانی ظرفیت کلی پارکینگ هستند که معمولا در گیت ورودی پارکینگ و در مجاورت معبر اصلی نصب می‌ شوند تا ظرفیت خالی پارکینگ را به خودروهای عبوری یا خودروهایی که قصد استفاده از پارکینگ را دارند نمایش دهند. دسته دوم، تابلوهایی هستند که در ورودی هر طبقه نصب می‌ شوند و ظرفیت خالی طبقه را نمایش می‌ دهند و دسته سوم، تابلوهایی هستند که در ابتدای راهروهای پارکینگ نصب شده و ظرفیت خالی راهروهای مختلف را به همراه فلش‌ های نشانگر راهروهای دارای ظرفیت خالی، نمایش می‌ دهند.

  • سامانه مدیریت پارکینگ هوشمند

هسته اصلی سیستم پارکینگ هوشمند سامانه نرم‌ افزاری است که در واقع وظیفه مدیریت کلیه اجزای سیستم را برعهده دارد. این سامانه می‌ تواند اطلاعات مختلف را به بخش‌ های موردنظر ارسال و از آن‌ ها دریافت کند. همچنین سامانه نرم‌ افزاری بر عملکرد صحیح کلیه بخش‌ ها نظارت دارد. به کمک این سامانه می‌ توان تعرفه‌ های مختلف برای انواع خودروها و گروه‌ های مختلف شهروندان را تعیین کرد و یک گزارش دوره‌ ای برای مدیریت پارکینگ ارائه داد.

  • سامانه راهنمای پارکینگ

سامانه راهنمای پارکینگ نیز برای هدایت درونی پارکینگ با کمک تجهیزات مختلف مثل سنسورهای نصب شده در هر پارکینگ، نمایشگرهای ظرفیت خالی، تابلوهای هدایت به رانندگان کمک خواهد کرد که بتوانند نزدیک‌ ترین فضای خالی را در کمترین زمان ممکن پیدا کنند.

  • گیت‌ وی یا راهبند

از راهبندهای دستی و خودکار برای کنترل ورود و خروج خودروها به پارکینگ هوشمند استفاده می‌ شود که در صورت خالی بودن جای پارک اجازه ورود خودروها به پارکینگ را می‌ دهد و در هنگام خروج پس‌ از تطابق مشخصات کارت هوشمند پارکینگ با مشخصات خودرو و دریافت هزینه اجازه خروج داده می‌ شود.

  • سیستم کنترل تردد

برای ثبت تردد خودروها به پارکینگ‌ های هوشمند از سیستم کنترل تردد استفاده می‌ شود. این سیستم می‌ تواند با روش‌ های مختلف و با وجود دوربین‌ های پلاک خوان و کارت‌ های هوشمند زمان ورود و خروج هر خودرو را ثبت کند و در نهایت نیز به وسیله سامانه‌ های مدیریت هزینه پارکینگ را محاسبه کند.

  • سنسور و اندیکاتور

هر بخش از جای پارک در سیستم‌ های هوشمند یک سنسور وصل است که می‌ توانند با کمک آن وضعیت پر یا خالی بودن را تشخیص دهند و آن را به سامانه مدیریت پارکینگ ارسال کنند. سنسورها در انواع مختلفی ساخته می‌ شوند که از جمله آن‌ ها می‌ توان به مغناطیسی و مافوق صوت اشاره کرد. لازم به ذکر است که در هر بخش از جای پارک به غیر از سنسور یک اندیکاتور نیز وجود دارد که می‌ تواند وضعیت جای پارک را به واسطه سامانه مدیریت هوشمند به مراجعین اطلاع دهد.

پارکینگ هوشمند چیست

پارکینگ هوشمند چیست

خرید تجهیزات هوشمندسازی از کوییک لینک

مجموعه کوییک لینک با سال‌ ها سابقه در زمینه ارائه انواع تجهیزات ضروری برای هوشمندسازی بهترین و باکیفیت‌ ترین تجهیزات مدرن و بروز را عرضه می‌ کند. با وجود بستر اینترنت دیگر لازم نیست وقت خود را برای خرید این محصولات هدر دهید و می‌ توانید تنها با یک کلیک خیلی راحت محصول موردنظر خود را تهیه کنید. پس‌ از ثبت سفارش محصول موردنظر به آدرس شما ارسال خواهد شد؛ همچنین اگر پیش‌ از خرید نیاز به اطلاع از جزئیات بیشتر محصولات دارید، می‌ توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.