ویژگی های یک آشپزخانه هوشمند

هوشمند سازی را به گوشه گوشه یک خانه می توان گسترش داد و از امکانات و مزایای تجهیزات هوشمند بیشترین استفاده ها را داشت. آشپزخانه به عنوان یکی پرکاربردترین قسمت های خانه می تواند تحت یک هوشمند سازی مدرن و پیشرفته، ویژگی های منحصر به فردی را به خود اختصاص دهد. برخی از این ویژگی ها و مزایای آشپزخانه هوشمند برای گروهی از افراد ناشناخته باقی مانده اند. از این رو، در این مقاله قصد داریم به بررسی ویژگی های یک آشپزخانه هوشمند و انواع تجهیزات به کار رفته در آن بپردازم. برای آشنایی بیشتر در زمینه مزایای هوشمند سازی آشپزخانه، می توانید تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

آشپزخانه هوشمند چیست؟

بیشتر خانم ها و در برخی موارد آقایان تمایل به انجام کارهای آشپزی، درست کردن دسر و نوشیدنی های متنوع دارند. تجهیزات و وسایل انجام دادن تمامی این کارها در محیط گرم و خوش عطر و بویی به نام آشپزخانه فراهم می آید. چنانچه این وسایل و تجهیزات، پیشرفته تر و متفاوت از وسایل سنتی باشند، دارای یک آشپزخانه هوشمند خواهیم بود. به طوری که به وسیله این تجهیزات می توان یک آشپزی با کیفیت، سریع تر داشت و ظاهر فیزیکی آن ها نیز بسیار شیک و هماهنگ با تمام مجموعه هستند. این روش طراحی ها و هوشمند سازی کردن آشپزخانه برای تمامی مساحت ها، چه بزرگ و چه کوچک، قابل اجرا هستند.

وسایل و تجهیزات آشپزخانه هوشمند

به هنگام هوشمند سازی آشپزخانه، لیستی از تمامی وسایل و تجهیزات هوشمند از طرف متخصصان خانه هوشمند در اختیار مشتریان قرار داده می شود. با توجه به کارکرد هر یک از این تجهیزات و نیاز مشتری، انتخاب و نصب آن در آشپزخانه هوشمند انجام می شود. تجهیزات آشپزخانه هوشمند در برندهای خارجی و ایرانی تولید می شوند و هر کدام دارای هزینه به خصوصی خواهد بود. در این بخش از مطلب به معرفی مهم ترین وسایل و تجهیزات آشپزخانه هوشمند می پردازیم.

ویژگی های یک آشپزخانه هوشمند

ویژگی های یک آشپزخانه هوشمند

  • اجاق گاز هوشمند

با یک اجاق گاز هوشمند می توان برخی از دستورها مانند تنظیم دما، زمان و… را با دقت بیشتری انجام داد. همچنین میزان حرارت شعله براساس اندازه قابلمه مورد استفاده روی شعله اجاق گاز به صورت هوشمندانه قابل تنظیم است. با تنظیم زمان به صورت دستی یا کنترل از راه دور می توان با اطمینان داشتن از پخت غذا، زیر شعله را خاموش کرد.

  • یخچال هوشمند

یخچال به عنوان پرکاربردترین وسیله در آشپزخانه مورد توجه بسیاری از تولید کنندگان و مشتریان است. برندهای معتبر مانند سامسونگ در تولید یخچال های هوشمند پیش رو هستند. این یخچال ها با اتصال به اینترنت وای فای دارای صفحه نمایش لمسی هوشمند و کنترل رطوبت هستند. علاوه بر ثبت یادداشت های کوتاه، قابلیت پخش موسیقی دارند.

  • مایکروویو هوشمند

مایکروویوها و فرهای هوشمند جزو پرمصرف ترین وسیله های پخت برای افرادی که زمان زیادی در بیرون از خانه هستند، عنوان می شود. این وسیله های هوشمند با داشتن یک چرخه زمانی برای گرم کردن غذا، می توانند باعث صرفه جویی در زمان و انرژی شوند.

  • شیر آب هوشمند

شیرآلات هوشمند دارای سنسورهای خاصی هستند که با حرکت دست، جریان آب را قطع و وصل می کنند. استفاده از این شیرآلات امروزه بسیار رواج پیدا کرده است. به دلیل این که با گرفتن دست زیر شیر آب، جریان آب وصل و با کنار کشیدن آن، جریان آب قطع می شود. با این روش هوشمندانه می توان از مصرف بی رویه آب نیز جلوگیری کرد.

  • هود هوشمند

هودهای هوشمند مجهز به حسگرهایی هستند که به سرعت می توانند میزان دود، رطوبت یا ذرات چربی معلق در هوا را تشخیص دهند و میزان مکش را نسبت به وجود این آلودگی تنظیم کنند. همچنین با تمام شدن بوها و دودهای محیط اطراف، به صورت خودکار خاموش می شوند. برخی از هودهای هوشمند نیز مجهز به سیستم صوتی هستند و فرمان های صوتی را اجرا می کنند. در زمان تجمع بیش از اندازه دود، آژیر هشدار خود را روشن می کند.

  • کابینت هوشمند

در درب های کابینت های هوشمند، سنسورهای مغناطیسی کوچکی تعبیه می کنند. چنانچه فرد در آشپزخانه پس از باز کردن در کابینت، فراموش به بستن درب آن کند، درب کابینت پس از چند دقیقه به صورت خودکار بسته می شود. این مزیت برای کابینت های دارای وسایل شکستنی یا مواد پاک کننده شیمیایی برای پرکاربرد است و از دسترسی کودکان به این وسیله ها جلوگیری می کند.

نحوه آشپزی با وسایل هوشمند

به طور واضح می توان گفت، آشپزی با وسایل هوشمند، لذت آشپزی را برای علاقه مندان به آشپزی دو چندان خواهد کرد. با وسیله های کوچک و پرکاربردی مانند چای ساز و قهوه ساز هوشمند، ترازوی هوشمند، زودپز هوشمند و… می توان لحظه های خوش و آرام بخشی برای خود و سایر اعضای خانواده به ارمغان آورد. به هنگام استفاده از وسایل آشپزخانه به روش کنترل از راه دور، اپلیکیشن هایی برای موبایل ها یا سیستم ها طراحی می کنند. از طریق این اپلیکیشن ها می توان برخی از دستورات لازم را پیش از رسیدن شما به منزل به وسایل هوشمند ارسال کرد و با تنظیم زمان بندی درست، تا رسیدن شما به منزل کار مورد نیاز در آشپزخانه انجام شود.

ویژگی های یک آشپزخانه هوشمند

ویژگی های یک آشپزخانه هوشمند

ویژگی های یک آشپزخانه هوشمند

ویژگی ها و مزایایی که یک آشپزخانه هوشمند دارد، آن را با آشپزخانه های سنتی و قدیمی متفاوت کرده است. مزایای به دست آمده از تجهیزات هوشمند به مراتب بیشتر از هزینه های مصرفی برای هوشمند سازی آشپزخانه عنوان می شود. از جمله ویژگی های یک آشپزخانه هوشمند عبارتند از:
• با تنظیم کردن دمای محیط آشپزخانه با توجه به نیاز آن محیط، می توان در مصرف انرژی های برق و انرژی کنترل داشت.
• استفاده از تجهیزات هوشمند پیچیدگی دشواری ندارد و به آسانی می توان با یک راهنمایی کوتاه از امکانات آن ها استفاده کرد.
• فرآیند درست کردن نوشیدنی های گرم و سرد و همچنین پخت و پز و آشپزی در سریع ترین زمان ممکن سپری می شود.
• با استفاده از سنسورهای ایمنی که در آشپزخانه هوشمند نصب می شود، ایمنی آشپزخانه به هنگام نشت دود و گاز فراهم می شود.
• تجهیزات هوشمند در آشپزخانه، مجهز به قفل هوشمند هستند و کودک را در برابر حوادث احتمالی ایمن می کنند.

سخن پایانی
در مطالب فوق به بررسی ویژگی های یک آشپزخانه هوشمند و همچنین مزایا این گروه از آشپزخانه ها پرداخته شد. از مهم ترین ویژگی های آن ها می توان به ایمنی بالا، افزایش کیفیت آشپزی، انجام سریع کارها، استفاده از تجهیزات پیشرفته و… اشاره داشت. خانه هوشمند کوییک لینک، با هدف اتصال سریع، طراحی منحصربه فرد و اقتصادی و با داشتن کادری مجرب، تجهیزات مرغوب و با کیفیتی را در طراحی هوشمند سازی مکان های مورد نظر، استفاده می کند. در خانه هوشمند کوییک لینک با بهره بردن از فن آوری های نوین دنیا می توانید خانه ای امن و مدرن داشته باشید.