هوش مصنوعی در خانه هوشمند

برخی از افراد پس از خارج شدن از خانه یا محل کار خود، نگران این موضوع می شوند که آیا وسیله های برقی، گازی را خاموش یا درب ساختمان را قفل کرده اند یا نه؟ با استفاده از هوش مصنوعی در خانه هوشمند به سادگی می توان از این نوع دل نگرانی ها رها شد. همچنین با آسودگی بیشتر می توان از کودکان و سالمندان در داخل خانه نگهداری و کنترل کرد. در این مقاله قصد داریم با اشاره به کاربردهای هوش مصنوعی در خانه هوشمند به مزایای آن نیز اشاره داشته باشیم. برای آشنای بیشتر در این زمینه و همچنین اهمیت هوش مصنوعی در خانه هوشمند، تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

هوش مصنوعی چیست؟

به دستگاه ها و تجهیزاتی که توانایی انجام کارهایی مانند ادراک بصری، تشخیص صدا، ترجمه کردن زبان ها و اجرای دستورالعمل ها را داشته باشند، در اصطلاح علمی هوش مصنوعی می گویند. هوش مصنوعی می تواند به درستی و با دقت بسیار بالا نیازمندی های هوش انسانی را فراهم کند و به بیانی دیگر جایگزین نیروی انسانی باشد. یکی از مهم ترین استفاده هایی که از هوش مصنوعی می توان داشت، خانه های هوشمند هستند. هوش مصنوعی در رشته های مختلف پزشکی، صنعتی، آموزشی و… تاثیر بسیار مفیدی دارد و می تواند بازدهی عملکرد هر نوع دستگاهی را به میزان چشمگیری افزایش دهد. هوش مصنوعی در خانه هوشمند را یکی از ساده ترین کاربردهای آن می توان دانست. هوش مصنوعی را می توان ترکیبی از کنترل هوش بصری و صوت عنوان کرد.

هوش مصنوعی در خانه هوشمند

هوش مصنوعی در خانه هوشمند

اهمیت هوش مصنوعی در خانه هوشمند

برای هوشمند سازی خانه به وسیله هوش مصنوعی نیاز به یک تیم تخصصی نصب و همچنین آموزش استفاده از دستگاه ها در خانه هوشمند وجود دارد. با آشنایی این دستگاه ها، سهولت کار با آن ها روز به روز بیشتر می شود و افراد خانه هوشمند، روز به روز به وجود چنین تجهیزات و سیستم هایی نیازمند خواهند بود. به طوری که بدون وجود هوش مصنوعی در خانه، اغلب برنامه ریزی های شخصی و جمعی دچار مشکل و اختلال می شوند. با افزایش محبوبیت خانه های هوشمند یا بیان دیگر، هوشمند سازی ساختمان ها با هوش مصنوعی، تجهیزات مدرن و پیشرفته ای برای اهداف مختلف توسط تولیدکنندگان به بازار عرضه می شود. به طوری که به راحتی در دسترس همه قرار دارند.

انواع کاربردهای هوش مصنوعی در خانه هوشمند

نقش هوش مصنوعی را در جای جای خانه و هر ساختمان هوشمند دیگری می توان مشاهده کرد. با توجه به نوع خانه هوشمند، هوش مصنوعی به وظایف خود در کنار سایر تجهیزات عمل می کند و ارزشمندترین خدمات را برای اهالی خانه ارائه می دهد. در این بخش از مطلب به مهم ترین کاربردهای هوش مصنوعی در خانه هوشمند می پردازیم.

  • هوش مصنوعی و اینترنت

هوش مصنوعی به راحتی می تواند با دستگاه های پیرامون خود ارتباطی در بستر اینترنت ایجاد کند. با پردازش دقیق اطلاعات، تجهیزات هوشمند از طریق کنترل از راه دور یا با برنامه ریزی از قبل طرح شده، عملکردی مطابق با خواسته کاربر خواهند داشت. از طرفی دیگر، قابلیت تعامل و ارتباط دستگاه ها با یکدیگر می تواند بر عملکرد یکی بر دیگری تاثیر مستقیم داشته باشد. موقعیت زمانی و تنظیم ساعت در نحوه انجام وظایف تجهیزات هوشمند در خانه هوشمند، موثر خواهد بود.

  • هوش مصنوعی و امنیت ساختمان

دوربین های مدار بسته گردان به عنوان اصلی ترین تجهیزات امنیتی خانه های هوشمند شناخته می شوند. این دوربین با داشتن هوش مصنوعی قابلیت تشخیص چهره و همچنین تجزیه و تحلیل کردن تصاویر غیر عادی مانند شکستن درب و پنجره و سایر حرکت های غیر معمول را دارند. این دوربین ها با ضبط تصاویر افراد اعضای خانه و همچنین افراد ناشناس در هنگام ورود خروج، آن ها را به تلفن همراه کاربران ارسال می کنند. به طوری که با داشتن فاصله های زیاد می توان به طور دقیق به خانه و ساختمان خود دسترسی کامل داشت. قفل های هوشمند از دیگر وسیله های امنیتی در ساختمان های هوشمند هستند که کارکردهای بسیار جالب و مهمی دارند.

  • هوش مصنوعی و سنسورها

در ابزارهای کاربردی هوشمند، سنسورهای مختلف لرزشی، حرکتی، اعلام نشت گاز، دود و… وجود دارند. هر یک از این سنسورها نقش بسیار مهمی در گوشه گوشه ساختمان هوشمند دارند که به طور پنهانی نصب و اجرا می شوند. هوش مصنوعی با هوشمندی بسیار حساس و بالا قابلیت شناسایی هر نوع حرکت، بو و صدای غیر عادی در محیط بسته یا باز را دارد و در سریع ترین زمان پیام های هشدار یا آژیر خطر را برای کاربران ارسال می کند. از سنسورهای امنیتی نیز در کناره های درب ها و پنجره ها نیز استفاده می کنند که کاربر مطلع از باز و بسته شدن درب و پنجره ها خواهد بود.

  • هوش مصنوعی و سیستم صوتی و تصویری

هوش مصنوعی قابلیت شناسایی صداها و تصاویر تعریف را دارد و به صورت دقیق می تواند در برابر این صداها و تصاویر واکنش نشان دهد. به طوری که برای کنترل و تنظیم کردن دستگاه های هوشمند امکان دستورهای صوتی بدون استفاده از گوشی قابل اجرا هستند. از دیگر پیشرفت هایی که در این زمینه قابل مشاهده است، تشخیص صداهای مختلف از یکدیگر و نشان دادن واکنش به صداهای ناشناس کاربران یا همان اهالی خانه هوشمند عنوان می شود. برای نمونه، روشن شدن صدای موسیقی آرام به هنگام صبح و بیدار شدن افراد و کشیده شدن پرده های برقی هوشمند همزمان با این دستور صوتی انجام می شود.

  • هوش مصنوعی و سیستم گرمایشی و سرمایشی

هر خانه ای نیاز به سیستم های سرمایشی و گرمایشی دارد. بهره مند شدن از این سیستم ها به شکل هوشمندانه می تواند رفاه بیشتری را فراهم کند. برای مثال تشخیص چهره توسط کولرهای هوشمند و درک نوع عادت فرد نسبت به هوای درون خانه، دمای مورد نظر فرد، تنظیم و فعال می شود. ترموستات های هوشمند نیز با استفاده از دستورهای هوش مصنوعی، دمای مورد نظر را برای هر یک از اتاق های خواب و نشیمن فعال می کنند.

مزایای هوش مصنوعی در ساختمان های هوشمند

مهم ترین موضوعی که باعث افزایش محبوبیت کاربران به استفاده از هوش مصنوعی در خانه های هوشمند است، وجود مزایا و فواید بی نظیر حاصل از تجهیزات هوشمند عنوان می شود. در ادامه مطلب به تشریح هر چه بیشتر این مزایا می پردازیم.
• صرفه جویی در زمان، انرژی برق، انرژی گاز، آّب، هزینه ها و…
• ایجاد محیطی امن با نصب سنسورهای مختلف برای جلوگیری از حوادث احتمالی
• افزایش امنیت اهالی خانه و همچنین اشیای گران قیمت در ساختمان از دست سارقان حرفه ای
• افزایش رفاه، آرامش و آسایش برای کودکان، سالمندان، کارمندان و سایر افراد خانه هوشمند
• ایجاد یک برنامه منظم و دقیق برای کارهای روزانه و جلوگیری از فراموشی هر کار ضروری
• افزایش زیبایی با نصب درست تجهیزات و ابزارها و همچنین نورپردازی های هوشمندانه
• افزودن بر ارزش خانه هوشمند
• قابلیت اضافه کردن یا تعویض کردن تجهیزات قدیمی و جایگزین کردن آن ها با تجهیزات مدرن و پیشرفته

هوش مصنوعی در خانه هوشمند

هوش مصنوعی در خانه هوشمند

سخن پایانی
در مطالب فوق به بررسی انواع کاربردهای هوش مصنوعی در خانه هوشمند بپردازیم. از جمله این کاربردها هستند. خانه هوشمند کوییک لینک، با هدف اتصال سریع، طراحی منحصربه فرد و اقتصادی و با داشتن کادری مجرب، تجهیزات مرغوب و با کیفیتی را در طراحی هوشمند سازی مکان های مورد نظر، استفاده می کند. شما می توانید برای خرید انواع تجهیزات و ابزارهای هوشمند به سایت خانه هوشمند کوییک لینک مراجعه کنید. در خانه هوشمند کوییک لینک با بهره بردن از فن آوری های نوین دنیا می توانید خانه ای امن و مدرن داشته باشید.