هوشمند سازی مراکز خرید

در دنیای مدرنیته امروزی، استفاده از تجهیزات هوشمند تنها به منازل و شرکت ها و ویلاها ختم نمی شود. کاربردهای گسترده این تجهیزات می تواند بسیاری دیگر از اماکن مختلف را پوشش دهی کند. هوشمند سازی مراکز خرید یکی از پر اهمیت ترین پروژه هایی است که می تواند مزایای بسیار زیادی برای فروشگاه های مراکز خرید و مشتریان به همراه داشته باشد. در این مقاله قصد داریم به بررسی هوشمند سازی مراکز خرید و همچنین انواع تجهیزاتی که در این مراکز به کار برده می شوند، بپردازیم. برای آشنایی بیشتر نحوه کنترل و مزایای هوشمند سازی مراکز خرید، تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

هوشمند سازی مراکز خرید چیست؟

مراکز خرید، مال ها و پاساژها دارای بخش های مختلف و کاربردی هستند. هر یک از این بخش ها را می توان به وسیله دستگاه ها و تجهیزات هوشمند، کنترل کرد. هوشمند سازی قسمت های مختلف مراکز خرید، توسط متخصصان و طراحان حرفه ای طراحی می شوند. تک تک فروشگاه های موجود در مرکز خرید می توانند از مزایا و تجهیزات نصب شده در آن مرکز بهره مند شوند. از دیگر بخش های مراکز خرید می توان به کافی شاپ، رستوران، پارکینگ و شهر بازی کودکان اشاره داشت که هوشمند سازی هر یک از این موارد، امکانات بالقوه ای در اختیار مشتریان حاضر در این مرکز خرید خواهد گذاشت.

هوشمند سازی مراکز خرید

هوشمند سازی مراکز خرید

انواع تجهیزات هوشمند در مراکز خرید

امروزه انواع تجهیزاتی که در هوشمند سازی اماکن مختلف مورد استفاده قرار می گیرند، تنوع کارایی و مدلی بیش از اندازه ای دارند. هر کدام از تجهیزات دارای سیل گسترده ای از رنگ، مدل و کارایی هستند. ما در این بخش، تنها به اسامی انواع تجهیزات هوشمند مورد استفاده در مراکز خرید و توضیح پیرامون کاربرد آن ها خواهیم پرداخت.

  • تجهیزات امنیتی و حفاظتی هوشمند

یکی از مهم ترین سیستم های اجرایی در مراکز خرید سیستمی با تجهیزات امنیتی و حفاظتی هوشمند است. تجهیزات امنیتی متنوعی مانند دوربین های مدار بسته، سنسورهای متصل به جنس های داخل فروشگاه و… به منظور ایمن سازی فروشگاه ها، درب های ورودی و خروجی نصب می شوند. سنسورهای نشت دود، گاز، آب و دستگاه های اتفاء حریق نیز برای محافظت از بخش های مختلف مرکز خرید مورد استفاده قرار می گیرند.

  • تجهیزات روشنایی هوشمند

از متنوع ترین و زیباترین تجهیزات نصب شده در مغازه ها و فروشگاه های مجتمع تجاری می توان به سیستم روشنایی آن اشاره داشت. انواع لامپ ها و ریسه های رنگی برای روشنایی بخشیدن فروشگاه و قسمت تزئیناتی آن، به وسیله کنترل از راه دور یا اپلیکیشن های نصب شده در موبایل، خاموش و روشن می شوند. با بیشتر بودن تعداد تجهیزات روشنایی، کنترل آن ها نیز دشوارتر خواهد بود و این دشواری با هوشمند سازی سیستم از بین می رود.

  • تجهیزات پارکینگ هوشمند

هر مرکز خرید معتبری دارای پارکینگ های مجهز و وسیعی است. در یک پارکینگ هوشمند، با وارد شدن خودرو به پارکینگ، محل خالی پارک و مسیر رسیدن به آن محل به سادگی برای مشتری مرکز خرید، نشان داده می شود. از طرفی، خودروها در پارکینگ های هوشمند دارای ایمنی بالایی هستند.

  • تجهیزات گرمایشی و سرمایشی هوشمند

مدیریت سرما و گرما و دمای مرکز خرید در فصل های مختلف فرآیند سختی دارد. از آن جایی که فروشگاه ها و بخش های متنوعی در یک مرکز خرید وجود دارند، دمای مناسب برای هر فروشگاه با دیگری متفاوت است. از این رو، با تجهیزات سرمایشی و گرمایشی هوشمند می توان مناسب ترین دما را برای یک فروشگاه به صورت کنترل از راه دور و در زمان مشخصی تنظیم کرد.

مزایای هوشمند سازی مراکز خرید

فرق میان مراکز خرید عادی و مراکز خرید هوشمند سازی شده، در وجود مزایای ارزشمند آن ها است. پس از هوشمند سازی یک مجتمع تجاری می توان با ارتقاء تجهیزات نصب شده در این مرکز، مزایا و کارایی آن ها را نیز روز به روز پیشرفته و مدرنیته تر کرد. در این بخش از مطلب به مهم ترین مزایای هوشمند سازی مراکز خرید می پردازیم.
• با نصب اپلیکیشن هوشمند مربوط به یک مرکز خرید، مشتری به راحتی می تواند به جنس و فروشگاه مورد نظر خود را از طریق راه اندازی اپلیکیشن دسترسی پیدا کند.
• اپلیکیشن ها قابلیت نشان دادن قیمت اجناس و فروشگاه های تخفیف خورده را دارند.
• سنسورهای امنیتی، امکان هر گونه سرقت از هر نوع فروشگاهی را به حداقل میزان خود می رسانند.
• رفت و آمد و خرید مشتری، به راحتی و در کوتاه ترین زمان ممکن انجام می شود.
• هوشمند سازی مرکز خرید، نظم بسیار دقیقی بر کل مجموعه حاکم می سازد. با وجود این نظم، مشتریان زیادی تمایل به خرید از فروشگاه های مرکز خرید هوشمند دارند. در نتیجه کسب درآمد رونق بیشتری پیدا می کند.
• مجهز به سیستم بازاریابی حرفه ای با بازخورد بالایی هستند.

هوشمند سازی مراکز خرید

ضرورت هوشمند سازی مراکز خرید

در دنیای پیشرفته امروزی، فراهم کردن یک برنامه خرید آسان، ایمن و منظم برای مشتریان از مهم ترین اهداف یک مرکز خرید معتبر و شناخته شده است. تمامی امکانات و مزایای موجود در مرکز خرید هوشمند سازی شده ضرورت استفاده از آن را افزایش می دهد. با هوشمند سازی مراکز خرید، کیوسک های سنتی به کیوسک های دیجیتالی تبدیل می شوند. این کیوسک های دیجیتالی مانند یک نقشه دیجیتالی برای مرکز خرید هستند که جزئیات فروشگاه ها، کافی شاپ، رستوران، پارکینگ و… در این کیوسک ها با دسترسی آسان تری روئیت می شوند.

نحوه کنترل تجهیزات هوشمند در مراکز خرید

تمامی دستگاه ها و تجهیزات نصب شده در قسمت های مختلف مراکز خرید به یک پنل مرکزی هوشمند متصل می شوند. سیستم های برقراری ارتباط ها بین دستگاه ها می توانند با سیم یا بدون سیم باشند. تمامی پیام های هشدار از سیستم به کاربر مجموعه و تمامی پیام های دستوری از کاربر مجموعه به سیستم، از طریق اینترنت ارسال می شوند. با این روش ها می توان از میزان بسیار زیادی از سطح انرژی، هزینه ها و زمان صرفه جویی کرد.

سخن پایانی
در مطالب بالا پیرامون هوشمند سازی مراکز خرید و مجتمع های تجاری بحث و بررسی داشتیم. سیستم های امنیتی، روشنایی، سرمایشی، گرمایشی و فراهم کردن یک پارکینگ هوشمند برای مراکز خرید، از مهم ترین اهداف هوشمند سازی مراکز خرید محسوب می شوند. خانه هوشمند کوییک لینک، با هدف اتصال سریع، طراحی منحصربه فرد و اقتصادی و با داشتن کادری مجرب، تجهیزات مرغوب و با کیفیتی را در طراحی هوشمند سازی مکان های مورد نظر، استفاده می کند. در خانه هوشمند کوییک لینک با بهره بردن از فن آوری های نوین دنیا می توانید خانه ای امن و مدرن داشته باشید.