هوشمند سازی مدارس

امروزه سیستم های آموزشی برساس آخرین تکنولوژی های مدرن و پیشرفته دنیا طراحی و برنامه ریزی می شوند. به همین دلیل، در ساخت یا تاسیس هر مدرسه ای، پس از آماده کردن زیر ساخت ها آن به هوشمند سازی مدرسه اهمیت ویژه ای می شود. همان طور که می دانید از مدرسه به عنوان خانه دوم دانش آموز نام برده می شود، پس بایستی دانش آموز با یک الگوی هوشمند با امکاناتی پیشرفته مشغول به تحصیل شود. در این مقاله قصد داریم با معرفی هوشمند سازی مدارس و تجهیزات مورد استفاده در آن، به مهم ترین مزایای یک مدرسه هوشمند بپردازیم. برای آشنایی بیشتر با مدرسه هوشمند، تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

تجهیزات و ابزارهای استفاده شده در هوشمند سازی مدارس

در یک مدسه هوشمند سازی شده از تجهیزات و ابزارهای متعددی استفاده می شود که می توانند لذت آموزش و یادگیری را هم برای دانش آموزان و هم برای معلمان دوچندان سازند. از جمله این تجهیزات عبارتند از:
پنل هوشمند
تخته هوشمند
اسپیکر
ویدئو پروژکتور
دوربین
تبلت
لب تاپ

هوشمند سازی مدارس

هوشمند سازی مدارس

مزایای یک مدرسه هوشمند

باتوجه به تجهیزات و ابزارهای دیجیتالی متنوعی که در مدارس هوشمند نصب و راه اندازی می شوند، قطعاً این مدارس نسبت سایر مدارس سنتی از مزایای ویژه ای برخوردار خواهند بود. این مزایا، علاوه بر آموزش و تربیت دانش آموزان فعلی، آن ها را برای دانشجویان بهتر نیز آماده خواهد کرد. از این رو، نتایج هوشمند سازی مدارس، فراتر از زمان فعلی خواهد بود. در این بخش از مقاله، به بررسی مهم ترین مزایای یک مدرسه هوشمند می پردازیم.

  • دسترسی آسان به اطلاعات آنلاین

مدارس هوشمند دارای کلاس ها، کتابخانه ها، آزمایشگاه و حتی بوفه هوشمند هستند. هر یک از این قسمت ها متصل به اینترنت پرسرعت هستند و دانش آموز و معلمان با اتصال لب تاپ، تبلت یا موبایل خود به اینترنت می توانند به تمامی اطلاعات مورد نیاز خود به آسانی دسترسی داشته باشند. با این روش، سرعت یادگیری افزایش پیدا می کند و دیگر نیازی نیست دانش آموز وقت زیادی را برای جمع آوری اطلاعات موضوع مورد نظر خود صرف نماید.

  • استفاده از جلسه غیبت داشته

تمامی جلسات تئوری و عملی که در کلاس ها برگزار می شوند، با استفاده از دوربین ها و اسپیکرهای دیجیتالی ضبط می شوند. چنانچه دانش آموزی به هر دلیلی نتواند در یک یا چند جلسه حضور داشته باشد، از آموزش های ضبط شده می تواند استفاده کافی داشته باشد. همچنین برخی از کلاس ها می توانند آنلاین برگزار شوند و دانش آموزان در محلی دیگر نهایت استفاده را از کلاس ها داشته باشند.

  • تعامل هوشمندانه اعضای مدرسه با یکدیگر

در یک مدرسه هوشمند، تمامی اعضای مدرسه مانند معلمان، دانش آموزان، اولیاء دانش آموزان، مدیر و ناظم می توانند با یکدیگر در ارتباط باشند. دانش آموزان به راحتی می توانند سوالات و نظرات خود را با هم کلاسی ها و معلم خود در میان بگذارند. مدیر و ناظم مدرسه از برنامه های جدید مدرسه برای دانش آموزان پیام های لازم را ارسال کنند. پدران و مادران نیز بدون حضور فیزیکی در مدرسه، پیرامون نحوه پیشرفت فرزندان خود پرس و جوی لازم را داشته باشند.

  • صرفه جویی در هزینه های مدرسه

شهریه مدارس هوشمند و هزینه برای ثبت نام کردن در این مدارس بالاتر از شهریه مدارس سنتی و عادی است. اما باید توجه داشت میزان هزینه ای که برای استفاده از تجهیزات متنوع دیجیتالی برای آموزش و پرورش دانش آموز در یک مدرسه هوشمند سرمایه گذاری می شود، بسیار کمتر از سود و نتایج آن در آینده است. از طرفی، اغلب آموزش ها از طریق برنامه های الکترونیکی انجام می شود و نیاز به استفاده از کاغذ و لوازم التحریر کاهش پیدا می کند.

  • حضور و غیاب دیجیتالی

در مدارسی که از دستگاه های دیجیتالی و هوشمند استفاده می کنند، حضور دانش آموز به وسیله ثبت اثر انگشت در دستگاه حضور و غیاب مشخص می شود. دانش آموزان به هنگام ورود و خروج از مدرسه یا هر کلاسی، حضور و غیبت خود را اعلام می کنند. از دیگر مزایای این دستگاه ها، پیام رسانی به والدین در زمان های ورود و خروج دانش آموز از مدرسه به صورت خودکار است. این موضوع می تواند در امنیت دانش آموز تاثیر مستقیم داشته باشد.

  • استفاده از ابزارهای دیجیتالی

سخت افزارها و نرم افزارهای تهیه شده برای آموزش و یادگیری کاملاً هوشمند هستند و جذابیت بیشتری برای دانش آموزان دارند. با استفاده از این ابزارها وقت زیادی صرف آموزش می شود و دانش آموز تمرکز بیشتری در موضوع مورد خواهد داشت. ارائه پاور پوینت، گوش دادن به سخنرانی های صوتی، تدریس آنلاین و برگزاری آزمون های الکترونیکی از نمونه های سیستم های اجرا شده با استفاده از ابزارهای دیجیتالی هستند.

  • فرصت های یادگیری نوین

فرصت های یادگیری در مدارس هوشمند بسیار گسترده است و دانش آموزان تنها با نشستن در یک کلاس محدود آموزش های لازم را نمی بینند. در این مدارس، دانش آموز فراتر از یک اتاق کلاس قرار دارد و با اتصال به اینترنت می تواند بیشترین نمونه ها، مثال ها و مسائل ساده تا پیچیده را یاد بگیرد. یادگیری در این فضاها می تواند باعث کشف استعدادهای نهفته دانش آموزان شود.

هوشمند سازی مدارس

هوشمند سازی مدارس

  • صدور کارنامه های پرمحتوا

مدارس هوشمند، تلاش و عملکرد دانش آموز را از اولین روز آموزش تا روز آخر به طور دقیق ارزیابی می کنند. نمودارهایی براساس میزان یادگیری دانش آموز طراحی می شوند و به همراه نظریه گروه معلمان به والدین دانش آموز ارسال می شود. به این ترتیب والدین قادر خواهند بود به صورت هفتگی یا ماهیانه از میزان پیشرفت یادگیری فرزندان خود آگاه شوند.

سخن پایانی
در مطالب فوق به بررسی هوشمند سازی مدارس و مزایای یک مدرسه هوشمند پرداخته شد. از جمله مهم ترین مزایای هوشمند سازی مدارس می توان به دسترسی آسان به اطلاعات آنلاین، تعامل هوشمندانه بین اعضای مدرسه، استفاده از تجهیزات و ابزارهای دیجیتالی هوشمند، یادگیری گسترده و متنوع و… اشاره داشت. خانه هوشمند کوییک لینک، با هدف اتصال سریع، طراحی منحصربه فرد و اقتصادی و با داشتن کادری مجرب، تجهیزات مرغوب و با کیفیتی را در طراحی هوشمند سازی مکان های مورد نظر، استفاده می کند. در خانه هوشمند کوییک لینک با بهره بردن از فن آوری های نوین دنیا می توانید خانه ای امن و مدرن داشته باشید.