همه چیز درباره خانه هوشمند

امروزه با پیشرفت علم و تکنولوژی و کاربردهای گسترده بستر اینترنت، می توان یک ساختمان، منزل مسکونی، محیط کاری و اداری، مدرسه، هتل، بیمارستان، فرودگاه و… به راحتی هوشمند سازی کرد. با هوشمند سازی خانه می توان از مزایای تجهیزات بسیار پیشرفته با قابلیت های فراوان استفاده کرد. صرفه جویی در انرژی و هزینه و ایمن سازی ساختمان مهم ترین دلایلی هستند که امروزه بیشتر مشتریان تمایل به داشتن خانه هوشمند دارند. در این مقاله قصد داریم پیرامون امکانات و تجهیزات خانه هوشمند بررسی کنیم و با نحوه کار این نوع خانه ها آشنا شویم. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه نکات کلیدی در انتخاب سیستم خانه هوشمند، تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

امکانات و مزایای خانه هوشمند

امکانات و مزایای هوشمند سازی خانه به قدری فراوان است که هر شخصی را به داشتن چنین خانه و محیطی نیازمند می کند. این امکانات از اولین قدم ورود به ساختمان مانند در ورودی و آیفون هوشمند آغاز می شود تا آبیاری هوشمند باغچه و حیاط ادامه دارد. از جمله امکانات و مزایای خانه هوشمند عبارتند از:
• کنترل سیستم های امنیتی مانند دوربین ها به وسیله تلفن همراه
• کنترل سیستم های گرمایشی و سرمایشی و خاموش و روشن کردن آن ها از راه دور
• کنترل باز و بسته شدن درب ورودی و پارکینگ ساختمان با تلفن همراه
• کنترل از راه دور تجهیزات روشنایی محیط داخل و بیرونی ساختمان و طیف رنگی نور مخفی
• کنترل لوازم و وسایل الکتریکی خانگی
• کنترل آیفون هوشمند با تلفن همراه و باز کردن در از راه دور
• کنترل عملکرد صحیح کنتور آب و گاز و شیرهای آب و گاز و همچنین دود و بو از طریق سنسورهای مخصوص نصب شده
• کنترل از راه دور باز و بسته شدن پرده های توری و کرکره های برقی
• تعریف سناریوهای مختلف برای راه اندازی، قطع و وصل مجدد تجهیزات هوشمند در زمان و مکان دلخواه

همه چیز درباره خانه هوشمند

همه چیز درباره خانه هوشمند

متداول ترین تجهیزات مورد استفاده در خانه هوشمند

تنوع تجهیزات مورد استفاده در یک خانه هوشمند بسیار زیاد است. به طوری که کودکان، افراد سالمند، دانش آموزان، افراد معلول و… به راحتی و با یک آموزش کوتاه می توانند دسترسی آسانی به این تجهیزات داشته باشند. در این بخش از مقاله به بررسی متداول ترین تجهیزات مورد استفاده در خانه هوشمند می پردازیم.
رله هوشمند: رله هوشمند یا همان ماژول وظیفه قطع و وصل کردن جریان برق را در وسایل الکتریکی بر عهده دارد. با اتصال رله هوشمند به وسیله های برقی و همچنین تلفن همراه می توان این وسایل را از راه دور کنترل کرد.
کلیدهای هوشمند: کلیدهای هوشمند در شکل کلیدهای لمسی هستند که در تمامی نقاط مورد نیاز نصب می شوند و با اتصال به اینترنت و تلفن همراه، از راه دور روشن و خاموش می شوند.
اپلیکیشن هوشمند: اپلیکیشن های هوشمند همان برنامه هایی هستند که سناریوهای ساده و دلخواه مشتریان را در تلفن همراه به اجرا در می آورند. دستورهای کنترلی تماماً از این اپلیکیشن ها صادر می شوند.
دستگاه کنترل کننده مرکزی: اصلی ترین دستگاه مورد استفاده در خانه هوشمند دستگاه کنترل کننده مرکزی است. تمامی وسیله های هوشمند موجود در خانه به این دستگاه وصل هستند و همچنین تمامی این وسیله ها به کمک دستگاه کنترل کننده مرکزی به هم متصل می شوند.
سیستم امنیتی هوشمند: از مهم ترین تجهیزات هوشمند که لازمه هر خانه هوشمندی است می توان به سیستم امنیتی اشاره کرد. این سیستم توانایی ایمن سازی تمامی بخش های یک ساختمان را با سطح بسیار بالا دارد.
شیر برقی هوشمند: از شیرهای برقی هوشمند برای باز و بسته کردن شیر اصلی آب و گاز استفاده می کنند. همچنین این شیرها در سیستم آبیاری کاربردهای زیادی دارند که از طریق اتصال به اینترنت و تلفن همراه قابل کنترل در مواقع ضروری هستند.

یک ساختمان هوشمند چگونه کار می کند؟

عملکرد جزئی و کلی یک خانه هوشمند به تولید کننده نرم افزارهای هوشمند سازی خانه بستگی دارد. پس از نصب انواع تجهیزات مورد نیاز در نقاط مختلف ساختمان، این تجهیزات توسط یک نرم افزار با پشتیبانی شرکت مربوطه راه اندازی می شوند. به طوری که برای هر سیستم روشنایی، سرمایشی و گرمایشی، امنیتی و… از چندین دستگاه مختلف استفاده می کنند. نحوه کارکرد این دستگاه ها بنا به نظر و نیاز مشتری در نرم افزارهای مربوطه تعریف می شوند. سپس اپلیکیشن خانه هوشمند با پشتیبانی شرکت سازنده در تلفن همراه مشتری نصب می شود. مشتری به راحتی می تواند فرمان های خود را از طریق این برنامه از هر نقطه از مسافت صادر کند و دستگاه ها در ساختمان شروع به اجرای فرمان کنند.

نکات کلیدی در انتخاب سیستم خانه هوشمند

برای تهیه تجهیزات خانه هوشمند بایستی از راهنمایی های مشاوران کاربلد استفاده کرد و همچنین از فروشگاه های معتبر خریداری و اقدام به نصب آن ها کرد. به هنگام خرید تجهیزات لازم است به نکاتی کلیدی توجه کافی شود؛ از جمله این نکات عبارتند از:
• طراحی خانه هوشمند باید طوری باشد که بتوان در آینده تجهیزات جدیدتر و پیشرفته تری به مجموعه اضافه کرد.
• تجهیزات و دستگاه های مورد استفاده به آسانی نصب و راه اندازی شوند و کار با دستگاه ها برای هر گروه سنی راحت باشد.
• از نظر ظاهری، طراحی زیبا و مطابق با دکوراسیون خانه یا محیط کار باشد. استفاده از کلیدهای لمسی با رنگ های متناسب، جلوه زیباتری به محیط پیرامون خواهد بخشید.
• تمامی تجهیزات و دستگاه ها از شرکت های معتبر و دارای خدمات پس از فروش خریدای شوند. در صورت بروز هر نوع مشکلی این شرکت ها پشتیبانی لازم را انجام می دهند.
• برای تعریف عملکرد هر سیستم، یک کلید یا پنل لمسی نصب می شود. این پنل ها در مکان هایی با دسترسی آسان نصب شوند.
• بهترین نوع طراحی و استفاده از تجهیزات هوشمند، بی سیم و در بستر اینترنت است.

همه چیز درباره خانه هوشمند

همه چیز درباره خانه هوشمند

سخن پایانی
در مطالب فوق به بررسی امکانات، مزایا، تجهیزات و نحوه عملکرد یک خانه هوشمند پرداخته شد. کنترل هوشمند تجهیزات روشنایی، لوازم الکتریکی، درب ورودی و پارکینگ، پرده ها، سیستم های امنیتی و سرمایشی گرمایشی و… از مهم ترین مزایای خانه هوشمند محسوب می شوند. خانه هوشمند کوییک لینک، با هدف اتصال سریع، طراحی منحصربه فرد و اقتصادی و با داشتن کادری مجرب، تجهیزات مرغوب و با کیفیتی را در طراحی هوشمند سازی مکان های مورد نظر، استفاده می کند. در خانه هوشمند کوییک لینک با بهره بردن از فن آوری های نوین دنیا می توانید خانه ای امن و مدرن داشته باشید.