هفت برنامه خانه هوشمند برای سالمندان

امروزه در نظر گرفتن برنامه خانه هوشمند برای سالمندان جزو ضروری‌ ترین کارها محسوب می‌ شود. همان‌ طور که می‌ دانید با بالا رفتن سن افراد توانایی انجام بسیاری از کارهای روزانه را ندارند و با چالش‌ های مختلفی مواجه می‌ شوند. تکنولوژی تا حد زیادی این مشکلات را برطرف کرده و با وجود فناوری‌ های خانه هوشمند و در دسترس قرار گرفتن ابزار ارزشمند زندگی برای سالمندان بسیار راحت‌ تر می‌ شود. اگر شما نیز در خانه خود سالمند دارید، توصیه می‌ کنیم در این مقاله از کوییک لینک همراه ما باشید تا با ۷ سناریو خانه هوشمند برای سالمندان آشنا شوید و بتوانید کیفیت زندگی این افراد را بهبود ببخشید.

آشنایی با دستگاه‌ های خانه هوشمند برای سالمندان

قبل‌ از آن‌ که در مورد برنامه‌ های خانه هوشمند برای سالمندان صحبت کنیم، لازم است کمی وسایل و ابزار مورد استفاده در این خانه ها را بشناسید. این دستگاه‌ ها با هدف ساده کردن زندگی روزمره طراحی می‌ شوند که می‌ توان در بخش‌ های مختلف از آن‌ ها استفاده کرد.

هفت برنامه خانه هوشمند برای سالمندان

هفت برنامه خانه هوشمند برای سالمندان

 • روشنایی هوشمند

سیستم‌ های روشنایی هوشمند نیز قابلیت برنامه‌ ریزی دارند و می‌ توان آن‌ ها را توسط دستورات صوتی یا برنامه‌ های موجود در تلفن همراه به‌ صورت خودکار خاموش و روشن کرد. در واقع با وجود این سیستم و قابلیت تنظیم خودکار خطر سقوط یا زمین خوردن سالمندان به‌ طور چشمگیری کاهش پیدا می‌ کند.

 • هاب خانه های هوشمند

برای تمام دستگاه‌ های هوشمند در یک خانه هاب خانه هوشمند نقاط کنترل مرکزی در نظر گرفته می‌ شود. این سیستم به سالمندان اجازه می‌ دهد تا بتوانند با استفاده از دستورات صوتی یا برنامه‌ های موجود در تلفن همراه و دستگاه‌ های مختلف هوشمند خانه را مدیریت کنند.

 • ترموستات هوشمند

یکی از پرکاربردترین تجهیزات در خانه‌ های هوشمند ترموستات هوشمند است که به‌ طور خودکار می‌ تواند دمای خانه را مطابق با برنامه داده‌ شده تنظیم کند. لازم به ذکر است که این سیستم قابلیت کنترل از راه دور توسط برنامه موجود در تلفن همراه دارا است.

 • بلندگوهای هوشمند

اسپیکرهای هوشمند به دستگاه‌ هایی گفته می‌ شود که به وسیله صدا فعال خواهند شد و می‌ توانند درخواست‌ های مختلف را عملی کنند و به سوالات کاربر پاسخ دهند.

 • سیستم های امنیتی هوشمند

یکی از سیستم‌ های بسیار کاربردی در خانه‌ های هوشمند بهبود سیستم امنیتی است که می‌ تواند تا حد زیادی امنیت سالمندان را افزایش دهد. این سیستم قابلیت برنامه‌ ریزی دارد که مراقبان یا مراکز خدمات اورژانسی بتوانند در موارد ضروری از وقوع حادثه جلوگیری کنند.

آشنایی با مهم‌ ترین برنامه‌ های خانه هوشمند برای سالمندان

به‌ طور کلی برای سالمندان و افراد مسن برنامه‌ های مختلفی در خانه هوشمند می‌ توان اجرا کرد که با توجه به نیاز شخص در نظر گرفته می‌ شوند. در این بخش ما قصد داریم رایج ترین و مهم‌ ترین برنامه های کاربردی را معرفی کنیم.

 • تشخیص و پیشگیری از سقوط

یکی از خطراتی که همیشه سالمندان و افراد مسن را تهدید می‌ کند، سقوط و زمین خوردن است که می‌ تواند آسیب‌ های جبران‌ ناپذیری را به بار آورد. امروزه دستگاه‌ های خانگی هوشمند می‌ توانند سقوط را تشخیص داده و سریعاً به مراقبان هشدار دهند؛ همچنین این سیستم‌ ها طوری برنامه‌ ریزی می‌ شوند که اگر شخصی وارد اتاق شد، بلافاصله چراغ‌ ها به‌ صورت خودکار روشن شوند تا خطر زمین خوردن کاهش پیدا کند.

 • کمک به بهبود حافظه

دستگاه‌ های خانه هوشمند می‌ توانند در بهبود حافظه سالمندان نیز نقش داشته باشند و مواردی مثل قرار ملاقات و همراه داشتن کلید را یادآوری کنند و همچنین با ارائه تمرینات مختلف مغز آن‌ ها را درگیر کند تا حافظه‌ شان تقویت شود.

 • کنترل محیط

برای کنترل عوامل محیطی مثل دما، کیفیت هوا و رطوبت می‌ توان از دستگاه‌ های هوشمند استفاده کرد تا محیطی کاملاً مطبوع و سالم برای سالمندان ایجاد شود. تمام ویژگی‌ ها می‌ تواند در قالب یک برنامه در نظر گرفته شوند و به واسطه تلفن همراه آن‌ ها را مدیریت کرد.

 • مدیریت دارو

مدیریت دارو نیز یکی از برنامه‌ های بسیار مهم و مفید دستگاه‌ های هوشمند برای سالمندان محسوب می‌ شود. این سیستم با برنامه‌ ریزی می‌ تواند به‌ صورت خودکار در زمان مناسب به سالمند یادآوری کند و بلافاصله پس‌ از آن دوباره محل دارو را پر کند یا به مراقب هشدار دهد که باید دوباره دارو جایگزین شود.

 • نظارت از راه دور

بسیاری از مراقبان مجبورند ساعتی در روز را دور از سالمند خود بگذرانند که با وجود دستگاه‌ های هوشمند در خانه این افراد می‌ توانند از حال عزیزان خود باخبر باشند و فعالیت بخش‌ های مختلف منزل را نیز کنترل کنند.

 • واکنش اضطراری

برای هشدار دادن به مراقبان در مواقع اضطراری نیز از دستگاه‌ های خانه هوشمند می‌ توان استفاده کرد. این دستگاه‌ ها در هنگام سقوط یا اورژانس‌ های پزشکی سریعاً به واسطه سنسورهایی که دارند می‌ توانند اطلاع‌ رسانی کنند.

 • مشارکت اجتماعی

دستگاه‌ های هوشمند می‌ توانند مشارکت اجتماعی و تعامل سالمندان از طریق تماس‌ های ویدیویی با دوستان و اعضای خانواده را میسر کنند.

مزایای تنظیم سناریو خانه هوشمند برای سالمندان

در نظر گرفتن برنامه برای خانه‌ های هوشمند مزایای زیادی به‌ همراه دارد که از جمله آن‌ ها می‌ توان موارد زیر اشاره کرد:
• افزایش استقلال و اعتماد به نفس
• بهبود ایمنی و امنیت سالمندان
• افزایش اعتماد و اطمینان مراقبین
• بهبود رفاه کلی سالمندان و مراقبین
• صرفه جویی در هزینه ها

چالش ها و ملاحظات مرتبط با سناریو خانه هوشمند برای سالمندان

همان‌ طور که گفته شد فناوری خانه هوشمند مزایای زیادی به‌ همراه دارد اما پیش‌ از انجام آن یکسری چالش‌ ها به وجود می‌ آید که برخی از آن‌ ها عبارتند از:
۱. حفظ حریم خصوصی و نگرانی های امنیتی: با توجه به این‌ که دستگاه‌ های خانه هوشمند می‌ توانند داده‌ های زیادی را جمع‌ آوری کنند؛ بنابراین بسیاری از افراد نگران حفظ حریم خصوصی و امنیتشان هستند. اما در این زمینه باید سالمندان نسبت‌ به این مسئله آگاه باشند و از اطلاعات شخصی خود محافظت کنند.
۲. ممانعت از پذیرش هوشمندسازی خانه: بسیاری از سالمندان در ابتدا اصلاً موافق استفاده از این فناوری‌ های جدید نیستند؛ زیرا فکر می‌ کنند کار کردن با آن‌ ها خیلی سخت است. در حالی‌ که با ارائه‌ چندین آموزش ساده و پشتیبانی می‌ توانند به‌ راحتی از امکانات آن‌ ها استفاده کنند.
۳. هزینه و نگهداری: مهم‌ ترین مسئله در خرید دستگاه‌ های هوشمند قیمت و هزینه آن‌ ها است که بسیاری از سالمندان به‌ خاطر هزینه‌ های خرید و نگهداری از این دستگاه‌ ها برای خرید شان مردد هستند. اما لازم است این نکته را به‌ خاطر داشته باشید با پرداخت هزینه بابت خریداری این دستگاه‌ ها از خطرات جبران‌ ناپذیر دیگر جلوگیری خواهد شد.

هفت برنامه خانه هوشمند برای سالمندان

هفت برنامه خانه هوشمند برای سالمندان

تجهیزات ضروری خانه هوشمند برای سالمندان در کوییک لینک

همان‌ طور که می‌ دانید امروزه با وجود پیشرفت در تکنولوژی روی کار آمدن تجهیزات جدید زندگی برای سالمندان بسیار راحت شده‌ است. فقط کافیست شما برنامه‌ های مختلف خانه هوشمند برای سالمندان را بشناسید و بتوانید متناسب با نیاز آن‌ ها بهترین وسایل را فراهم کنید. در سایت کوییک لینک انواع وسایلی که برای هوشمندسازی خانه به آن‌ ها نیاز دارید آماده فروش هستند. چنانچه پیش‌ از خرید نیاز به کسب اطلاع از جزئیات بیشتر دارید، می‌ توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا شما راهنمایی کنند.