موتور پرده برقی هوشمند

خانه هوشمند با کنار هم قرار گرفتن وسیله ها و دستگاه های مختلف هوشمند، کامل تر و مطمئن تر می شود. موتور پرده برقی هوشمند یکی از وسیله های برقی است که با هدف باز یا بسته کردن پرده برقی، از آن استفاده می شود. در پرده های برقی موتور به عنوان مهم ترین عنصر، عمل می کند و کارایی درست و دقیق آن دارای اهمیت بالایی است. از این رو تهیه موتور پرده برقی بهتر است از فروشگاه های معتبر انجام شود. در این مقاله قصد داریم با معرفی موتور پرده برقی هوشمند، شما را با انواع، اجزا، مزایا و ریموت کنترل آن بیشتر آشنا کنیم. برای کسب اطلاعات در زمینه موتور پرده برقی، تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

کاربرد موتور پرده برقی هوشمند

به وسیله موتور پرده برقی هوشمند دیگر نیازی به باز و بسته کردن پرده برقی به کمک دست نخواهد بود. پرده های برقی هوشمند با فشار دادن یک دکمه یا لمس کردن، طبق دستور کاربر، بالا یا پایین می روند. از موتور پرده برقی برای انواع پرده های افقی و عمودی می توان استفاده کرد و همچینین پرده های پارچه ای نصب شده روی پنجره یا در به وسیله موتور پرده برقی هوشمند، باز و بسته می شوند. از جمله مکان های مورد استفاده از موتور پرده برقی، منازل مسکونی، ویلاها، تالارها، سالن های نمایش، بیمارستان ها، هتل ها و… هستند. باید خاطر نشان کرد، در فروشگاه ها و مراکز تجازی بزرگ که دارای ارتفاع یا عرض زیادی هستند، از موتورهای برقی برای باز و بسته کردن پرده های سنگین و طویل استفاده می کنند.

موتور پرده برقی هوشمند

موتور پرده برقی هوشمند

انواع موتور پرده برقی هوشمند از نظر نحوه جمع شدن پرده

انواع موتورهای پرده برقی را براساس شکل پرده های برقی دسته بندی می کنند. نحوه و جهت جا به جایی پرده ها عملکرد موتورهای پرده برقی هوشمند را متفاوت می کند، اما از نظر برنامه ریزی و هوشمندسازی مشابه به یکدیگر هستند. در ادامه به بررسی انواع این موتورها می پردازیم.

  • موتور پرده برقی بالا رو

برای پرده هایی که از جهت عمودی باز و بسته می شوند از موتور پرده برقی بالا رو استفاده می کنند. در قسمت بالایی این نوع پرده ها، محفظه استوانه ای شکل نصب می کنند که به هنگام بستن، پرده لول شده و در این محفظه جمع می شود. به طور معمول وزن کامل محفظه استوانه ای و پرده جمع شده داخل آن را موتور پرده تحمل می کند. از این رو موتور پرده برقی بالا رو باید از توان بیشتری برخوردار باشد.

  • موتور پرده برقی کنار رو

پرده هایی که جهت باز و بسته شدن آن ها به اطراف کناری است، موتور پرده برقی کنار رو نصب می کنند. در این نوع پرده ها، پرده می تواند در یک سمت کناری جمع شود. در مدل دیگر آن که پارچه پرده عریض تر است، از وسط شروع به جمع شدن می کند و در دو طرف چپ و راست باقی می ماند. اساس کار این موتورهای برقی، تک فاز AC و به کمک تسمه داخلی ریل بالایی پرده است.

انواع موتور پرده برقی هوشمند از نظر عناصر داخلی موتور

موتور پرده به وسیله اجزای سازنده آن قادر به باز و بسته کردن پرده های کم حجم یا سنگین وزن است. این اجزا موتورهای پرده برقی را در دو گروه تقسیم بندی می کنند که عبارتند از:

  • موتور سیمی پرده برقی

در موتور برقی سیمی برای باز و بسته کردن پرده از سیم به جای نخ استفاده می کنند. از مزیت های این مدل می توان به مقرون به صرفه بودن آن اشاره داشت.

  • موتور گیربکسی پرده برقی

در صورتی که ریل پرده به موتور پرده برقی متصل شده باشد، حرکت پرده به طور مستقیم و با کمک ریل انجام می شود. سنسورهای هوشمند مربوط به این نوع موتور پرده برقی، قابلیت شناسایی ابتدا، انتها و وسط پرده را دارند و با توجه به برنامه ریزی انجام شده در محل مورد نظر باز یا بسته می شوند. از جمله مزیت های موتور گیربکسی پرده برقی می توان به کم صدا بودن آن اشاره کرد.

مزایای موتور پرده برقی هوشمند

مزایایی که موتور پرده برقی دارد، محبوبیت آن را در بین مشتریان به خصوص خانواده ها بیشتر کرده است. با پیشرفت علم صنعت و فن آوری، روز به روز بر مزایای این وسیله های کاربردی افزوده می شود. در این بخش به مهم ترین مزایای موتور پرده برقی هوشمند اشاره خواهیم داشت.
• پرده ها به راحتی و بدون دخالت دست و وارد کردن فشار اضافی، باز و بسته می شوند.
• زمان باز و بسته شدن پرده ها را می توان در مواقعی مانند طلوع و غروب خورشید تنظیم و برنامه ریزی کرد.
• با باز و بسته کردن کنترل از راه دور پرده ها در مواقعی که ساختمان خالی از سکنه باشد، می توان امنیت ساختمان را افزایش داد.
• با تنظیم حسگرهای موتور پرده برقی هوشمند با دمای هوای گرم یا سرد می توان پرده ها را در هوای گرم جمع و در هوای سرد باز کرد.
• با تامین گرمای خانه به کمک نور خورشید با کنار رفتن پرده ها به صورت هوشمند، می توان در مصرف انرژی صرفه جویی کرد.
• هوشمندسازی خانه یا ساختمان باعث افزایش ارزش مادی ساختمان خواهد شد.

کارایی کنترل موتور پرده برقی هوشمند

هدف کنترل موتور پرده برقی دادن دستور به موتور برای باز و بسته کردن پرده است. کنترل موتور پرده برقی در دو نوع مختلف است که عملکرد متفاوتی دارد. در ادامه بیشتر با انواع کنترل آشنا خواهیم شد.

  • با رسیور داخلی در موتور

دستور باز و بسته شدن پرده از طریق ریموت به سیم داخل موتور پرده برقی صادر می شود.

  • بدون رسیور

دستور باز و بسته شدن پرده، با برنامه ریزی قبلی و در ساعت های مشخص توسط موتور پرده برقی هوشمند انجام می شود.

موتور پرده برقی هوشمند

موتور پرده برقی هوشمند

سخن پایانی
در مطالب بالا به بررسی موتور پرده برقی هوشمند و همچنین انواع، مزایا و کاربردهای آن پرداخته شد. انواع پرده های برقی در دو نوع کنار رو و بالا رو هستند. از جمله مزایای این نوع پرده ها می توان به افزایش امنیت، راحتی در جا به جایی پرده، قابل برنامه ریزی در ساعت های مشخص، صرفه جویی در انرژی و… اشاره داشت. خانه هوشمند کوییک لینک، با هدف اتصال سریع، طراحی منحصربه فرد و اقتصادی و با داشتن کادری و مجرب، تجهیزات مرغوب و با کیفیتی را در طراحی هوشمندسازی مکان های مورد نظر، استفاده می کند. در خانه هوشمند کوییک لینک با بهره بردن از فن آوری نوین دنیا می توانید خانه ای امن و مدرن داشته باشید.