معرفی انواع کلید هوشمند

با توجه به پیشرفتی که در زمینه های مختلف صورت گرفته است، تولید کنندگان محصولات الکترونیکی هم در زمینه ساخت کلید هوشمند اقدامات خوبی را انجام داده اند. کلیدهای هوشمند که بهترین جایگزین برای کلیدهای قدیمی هستند، توانسته اند در مدت کوتاهی طرفداران بسیاری را پیدا کنند. در این مقاله قصد داریم بیشتر با کلیدهای هوشمند و انواع مختلف آن آشنا شویم.

کلید هوشمند چیست؟

کلیدهای هوشمند، تاچ بوده و از طریق لمس شدن انگشت، کار خود را انجام می دهند. این کلید ها در ظاهر شبیه به کلید های قدیمی هستند اما بسیار زیباتر و مدرن تر روی آن ها کار شده است. این کلید ها در افزایش رفاه ساکنین منزل نقش بسزایی دارند.

معرفی انواع کلید هوشمند

معرفی انواع کلید هوشمند

انواع کلید هوشمند

در طراحی و ساخت این محصول اقداماتی صورت گرفته تا انواع مختلفی از آن ها ساخته شود. این تنوع باعث می شود مشتری با توجه به سلیقه و بودجه ای که دارد مدل مورد نظر خود را خریداری کند. در ادامه به معرفی انواع کلید هوشمند خواهیم پرداخت:

  • کلید لمسی ساده

سیستم این کلید ها ساده طراحی شده و برای خاموش و روشن کردن نیاز به لمس شدن دارند. این کلید ها تکنولوژی خاصی ندارند و تنها فناوری هوشمندی که در آن به کار گرفته شده لمسی بودن است.

  • کلید لمسی با گیرنده RF

در ساخت کلید های لمسی که گیرنده رادیویی دارند از رله سر خود استفاده شده است. این رله در داخل کلید و در گیرنده های رادیویی تعبیه می شوند. این کلید های لمسی با تمام خانه های مدرن سازگار بوده و دارای زیبایی چشم گیری هستند. البته برخی برندها برای این مدل از کلید های لمسی ریموت کنترل هایی را طراحی کرده اند که امکان مدیریت آن ها از راه دور هم وجود داشته باشد.
با توجه به این که کار با این مدل کلید هوشمند بسیار راحت است، بیشتر افرادی که قصد هوشمند سازی منازل خود را دارند از این مدل کلید استفاده می کنند. برای جایگزینی این محصول با کلید قدیمی نیاز به سیم کشی جدید نبوده و به راحتی نصب خواهد شد.

  • کلید لمسی با گیرنده WIFI، ZWAVE، ZIGHBEE

این مدل کلید بی شباهت با مدل قبلی نیست. می توان گفت تفاوتی که این دو مدل با هم دارند، تفاوت در نوع گیرنده آن ها است. این کلید ها را می توان از طریق اپلیکیشن هایی که روی تلفن همراه هوشمند قرار دارند مدیریت کرد. از این کلید های هوشمند به صورت متداول در پروژه های مسکونی استفاده می شود.

  • کلید لمسی با کنترل کابلی ( KNX، BUS، RS485 و…)

برای استفاده از این کلیدها باید سیم کشی انجام شود، زیرا ارتباط میان تاچ پنل و ماژور مرکزی از طریق سیم صورت می پذیرد. با توجه به این که این ارتباط از طریق سیم انجام می شود امنیت و سرعت دستورات هم افزایش پیدا می کند. در نظر داشته باشید که از این نوع نمی توان در منازلی که از قبل سیم کشی شده اند استفاده کرد زیرا این مدل، سیم کشی مخصوص خود را دارد.

ویژگی های کلید هوشمند

کلید های هوشمند با توجه به ویژگی هایی که دارا هستند، در مدت کوتاهی توانستند نظر مثبت مشتریان را به خود جلب کنند. این نوع از کلید ها را می توان به نوعی تحول در صنعت کلید سازی دانست که آسایش را با خود به منازل آورده اند. اما در میان ویژگی هایی که این محصولات دارند می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• قابلیت کنترل شدن از راه دور: کلیدهای هوشمند این قابلیت را دارند که از طریق اپلیکیشن های مختلفی از راه دور مدیریت شوند. برای این کار کافی است اپلیکیشن مناسب را روی تلفن همراه، کامپیوتر یا لپ تاپ نصب کرد. علاوه بر این امکان اتصال از طریق وای فای در این کلیدها وجود دارد که از آن طریق، کاربر می تواند با تلفن همراه به مدیریت و کنترل کلید ها بپردازد.
• متصل شدن کلیدها به یکدیگر: به وسیله کلید های هوشمند این امکان فراهم شده است که کلید ها به هم متصل شوند. با توجه به این اتصال هوشمند می توان از طریق یک کلید، تمام کلیدها را کنترل کرد.
• دارا بودن سنسور: در میان سنسورهای مختلفی که در این کلیدها تعبیه شده است باید از سنسور تشخیص حرکت و سنسور لمسی نام برد. سنسور تشخیص حرکت در مکان هایی مانند راه پله ها استفاده خواهد شد. در زمان رفت و آمد این سنسور ها فعال شده و چراغ های مسیر را روشن می کنند. اما سنسور لمسی در تماس با اثر انگشت، چراغ ها را روشن خواهد کرد.
• عملکرد بدون اینترنت: این کلیدها برای فعالیت نیاز به اینترنت ندارند. تنها زمانی که کاربر قصد دارد آن ها را از راه دور کنترل و مدیریت کند باید از اینترنت استفاده شود. در زمان قطع اینترنت باید کلید، لمس شود تا فرمان مورد نظر صورت بگیرد.

معرفی انواع کلید هوشمند

معرفی انواع کلید هوشمند

قیمت کلیدهای هوشمند

قیمت این محصولات بستگی به نوع کلید مورد نظر دارد. همان طور که اشاره کردیم این کلیدها دارای انواع مختلفی هستند که هر کدام ویژگی های خاص خود را دارند. علاوه بر این، مقدار سودی که روی کلیدها اعمال خواهد شد با توجه به فروشگاه محل خرید متفاوت است.
این عوامل موجب شده اند که قیمت ثابتی برای کلیدهای هوشمند نتوان ارائه کرد. البته باید در نظر داشت این کلید ها با توجه به کارایی و نحوه عملکرد قابل قبول آن ها، قیمت های مقرون به صرفه و مناسبی دارند.

سخن پایانی
کلیدهای هوشمند این امکان را به کاربر می دهند تا به راحتی تحت کنترل قرار بگیرند و حتی امنیت منزل را افزایش دهند. با توجه به این شرایط و امکانات، استفاده از کلیدهای هوشمند گزینه بسیار مناسبی برای جایگزین کردن کلیدهای قدیمی است. سایت کوییک لینک ارائه دهنده انواع کلیدهای هوشمند است و به شما می تواند در هوشمند سازی منازل کمک شایانی داشته باشد. خانه هوشمند کوییک لینک با توجه به سابقه متمادی که در زمینه هوشمند سازی منازل دارد بهترین مشاوران و کارشناسان را در این زمینه به خدمت گماشته تا نیاز شما را برطرف کند. با مراجعه به این سایت می توانید از خدمات گسترده و متنوع آن استفاده کنید.