سناریو خانه هوشمند به دلیل ایجاد امنیت و آسان‌تر کردن کارها، در خانه‌های هوشمند استفاده می‌شود. در واقع خانه هوشمند از تعداد زیادی سناریو تشکیل شده است. هر کدام از سناریوها وظیفه خاصی را در ساختمان ایفا می‌کنند. سناریوها به قدری در بهبود کیفیت زندگی و امنیت ساختمان تأثیرگذار هستند که امروزه بسیاری از افراد را به ساخت خانه هوشمند ترغیب کرده است. در این مقاله به توضیح اینکه سناریو چیست و معرفی انواع سناریو خانه هوشمند می‌پردازیم. در ادامه مطلب با خانه هوشمند کوییک لینک همراه باشید.

 

سناریو چیست؟

امروزه بسیاری از مردم برای افزایش امنیت ساختمان و صرفه جویی در مصرف انرژی، از خانه‌های هوشمند برای زندگی استفاده می‌کنند. در خانه‌های هوشمند تمام کارها مانند خاموش کردن برق، آب، گاز، بستن پرده و… توسط سیستم‌های خاصی به صورت خودکار انجام می‌شود. در واقع انجام تمام کارهای خانه هوشمند با استفاده از یک کنترل برنامه‌ریزی‌شده انجام می‌شوند. سناریو یعنی تنظیم و اجرای کارهای مختلف که باعث گرمایش، سرمایش، خاموش شدن، روشن شدن و… می‌شود. برای مثال سناریوی خواب با زدن دکمه خواب، سناریو فعال می‌شود. شرایط لازم را برای خواب فراهم می‌کند. چراغ‌ها را خاموش می‌کند و سیستم سرمایش و گرمایش را تنظیم می‌کند.

معرفی انواع سناریو خانه هوشمند

معرفی انواع سناریو خانه هوشمند

معرفی انواع سناریو خانه هوشمند

برای هوشمند سازی خانه‌ها از سناریوهای متعددی استفاده می‌کنند. هر سناریو از قبل برنامه ریزی می‌شود و مجموعه وظایف منحصر به فردی را انجام می‌دهد. انواع سناریوهایی که در خانه هوشمند استفاده می‌شوند عبارتند از:

سناریو خروج

یکی از مهم‌ترین سناریوهایی که در خانه هوشمند استفاده می‌شود، سناریو خروج است. سناریو خروج با انجام کارهای لازم برای خروج، شرایط را برای رفتن فراهم می‌کند. برای مثال این سناریو در هنگام خروج باعث خاموش شدن برق، آب، گاز، تلویزیون، پنکه و… می‌شود. سناریو خروج نقش زیادی در افزایش امنیت ساختمان و جلوگیری از خطراتی مانند آتش سوزی، برق گرفتگی و… می‌شود. همچنین سناریوها نقش زیادی در کاهش مصرف انرژی دارند.

سناریو ورود

سناریو ورود مجموعه کارهایی که بعد از ورود به ساختمان انجام می‌شود را به صورت خودکار انجام می‌دهد. برای مثال بعد از ورود به منزل چراغ‌ها را روشن می‌کند، پرده‌ها را کنار می‌زند و دمای مناسب برای ساختمان را تنظیم می‌کند. استفاده از سناریو ورودی در راحتی انجام کارها و تسریع آن بسیار تأثیرگذار است.

سناریو میهمان

نوع دیگری از سناریوهایی که در بیشتر خانه‌های هوشمند و نیمه هوشمند استفاده می‌شود، سناریو میهمان است. سناریو هوشمند میهمان تمام کارهایی که برای ورود میهمان نیاز است را انجام می‌دهد. برای مثال قبل از ورود مهمان پرده‌ها را جمع کند، روشنایی و دمای اتاق را تنظیم می‌کند. برای راحتی میهمانان، چراغ‌های راهرو و ورودی ساختمان را روشن می‌کند. همچنین در بیشتر موارد درب را برای میهمانان باز می‌کند. تمام این کارها در کمترین زمان و به واسطه سناریو میهمان انجام می‌شود.

سناریو مسافرت

یکی از مهم‌ترین سناریوهایی که در خانه هوشمند نصب می‌شود، سناریو مسافرت است. سناریو مسافرت به دلیل ایجاد امینت و جلوگیری از بروز بسیاری از خطرات مانند خطر برق گرفتگی، سرقت، آتش سوزی و… در خانه‌ها نصب می‌شود. سناریو مسافرت از راه دور کنترل می‌شود و بسیار کارآمد است. سناریو مسافرت باعث خاموش شدن برق، گاز، آب و… می‌شود. تلفن را به صورت پیغام گیر جواب می‌دهد. پرده‌ها را می‌بندد و باعث فعال شدن قفل و دزدگیرهای ساختمان می‌شود. همچنین با استفاده از ترکیب سناریو مسافرت و سناریو حضور مجازی می‌توان شرایطی را ایجاد کرد که کسی متوجه نبودن شخص در منزل نشود.

سناریو خواب

نوعی سناریو هوشمند است که با بستن پنجره‌ها، خاموش کردن اتاق‌های دیگر، بستن درب و پنجره و قفل کردن آن، شرایط ایده عالی را برای خواب فراهم می‌کند. در این سناریو سیستم گرمایشی یا سرمایشی از قبل تنظیم می‌شود. همچنین سناریوی خواب به صورت خودکار باعث روشن شدن چراغ خواب و فعال شدن موسیقی آرام در فضای اتاق خواب می‌شود.

معرفی انواع سناریو خانه هوشمند

معرفی انواع سناریو خانه هوشمند

سناریو حضور مجازی

یکی از سناریوهایی که برای جلوگیری از سرقت و افزایش امنیت ساختمان نصب می‌شود، سناریو حضور مجازی است. در سناریو حضور مجازی شخصی به صورت مجازی در ساختمان حضور دارد و کارهای مشخصی را انجام می‌دهد. از سناریو حضور مجازی معمولاً برای مسافرت یا غیبت‌های طولانی استفاده می‌شود. در سناریو حضور مجازی، طی یک زمان مشخص کارهایی به صورت خودکار انجام می‌شوند. برای مثال شخصی به صورت مجازی چراغ‌ها را در زمان مشخص خاموش می‌کند، پرده‌ها را می‌بندد، قفل و دزدگیر را فعال می‌کند و تمام کارهایی که شخص در زمان حضور انجام می‌دهد را به صورت خودکار عملی می‌کند.

مزایای سناریو خانه هوشمند

استفاده از سناریوهای مختلف در خانه هوشمند نقش بسزایی در کاهش مصرف انرژی دارد و حدوداً 30 درصد از مصرف انرژی را کاهش می‌دهد. سناریوها با انجام کارهای مختلف به صورت هم زمان از اتلاف وقت جلوگیری می‌کنند. همچنین سناریوهای خانه هوشمند علاوه بر سهولت انجام کار از خطراتی مانند آتش سوزی، برق گرفتگی، گاز گرفتگی، سرقت و… جلوگیری می‌کنند. سناریوها از تنوع بالایی برخوردار هستند و برای انجام کارهای مختلف استفاده می‌شوند.

 

سخن پایانی

در این مقاله به توضیح اینکه سناریو چیست و معرفی انواع سناریو پرداختیم. سناریوها از تنوع بالایی برخوردار هستند و برای سهولت کارها در خانه هوشمند استفاده می‌شوند. معمولاً در خانه‌هایی هوشمند از سناریوهای مختلفی مانند سناریو اتاق خواب، میهمان، حضور مجازی، روشنایی، ورودی، خروجی و… استفاده می‌شود. این سناریوها با انجام کارها به صورت خودکار و جلوگیری از اتلاف وقت و انرژی در کاهش بسیاری از هزینه‌ها تأثیرگذار هستند. همچنین سناریو خانه هوشمند امینت ساختمان را تضمین می‌کند و از بروز سرقت نیز جلوگیری می‌کند. شما می‌توانید با ساخت خانه‌های هوشمند و استفاده از سناریوهای مختلف شرایط منحصر به فردی را برای زندگی فراهم کنید.