مزایای هوشمند سازی ویلا

ویلاها به دلیل داشتن ساختمان بزرگ و فضای باز وسیع تر، امر هوشمند سازی آن ها امری ضروری و مهمی طلقی می شود. از طرفی، اغلب ویلاها در بخشی از فصل ها و ماه های سال خالی از سکنه باقی می مانند و نیاز به یک سیستم مدیریتی قوی و هوشمند دارند. هوشمند سازی ویلا دارای مزایا و فواید قابل توجهی است که صاحبان ویلا را به نصب و راه انداری این سیستم راغب تر می کند. در این مقاله قصد داریم با تعریف هوشمند سازی، به مزایای هوشمند سازی ویلا و همچنین سیستم های هوشمند مختلف قابل اجرا در ویلاها بپردازیم. برای آشنایی بیشتر با این سیستم های کاربردی تا پایان مقاله با ما همراه باشید.

هوشمند سازی ویلا چیست؟

ویلا از بخش های متعدد و زیادی تشکیل یافته است و مدیریت هر یک از این بخش ها، مستلزم صرف هزینه و انرژی بسیار بالایی است. با هوشمند سازی ویلا، تمامی قسمت های آن تحت نظارت سیستم هوشمند به وسیله تجهیزات پیشرفته و مدرنیته است. هر یک از تجهیزات به کار برده در این سیستم، مزایا، کاربردها و همچنین مدل های مختلفی دارند. دستگاه ها و تجهیزات، از لحاظ اتصال در دو گروه بی سیم و با سیم قرار دارند. به طور یقین، تجهیزات بی سیم مدرن تر و اختلاف هزینه بالایی نسبت به تجهیزات با سیم دارند. باید به این نکته توجه داشت که عملکرد هر دو گروه، نتایج یکسانی به همراه دارند. با هوشمند سازی ویلا می توان کنترل کلی ساختمان و اجزای داخلی آن را از راه دور در دسترس کامل داشت.

مزایای هوشمند سازی ویلا

مزایای هوشمند سازی ویلا

مزایای هوشمند سازی ویلا

طراحی های هوشمندانه در اجزای داخلی و خارجی ساختمان، مزایای قابل توجهی به همراه دارد. با وجود این که، طراحی های هوشمند سازی، باعث صرف هزینه های بالا و پایینی می شوند؛ ولی ارزش خدماتی که سیستم های مختلف ویلای هوشمند در اختیار صاحبان آن ها قرار می دهند، بسیار بالاتر از ارزش هزینه مصرفی خواهد بود. در این بخش از مقاله به مزایای هوشمند سازی ویلا می پردازیم.

  • برقراری امنیت بالا

فضای بسیار وسیع ویلاها باعث می شود صاحبان آن ها و حتی نگهبانانی که در نقاط مختلف ویلا قرار دارند، نتوانند با دقت بالا محافظت از ویلا را عهده دار شوند. از طرفی بیشتر ویلاها، خارج از شهر و مکان های پر رفت و آمد هستند و محافظت از آن ها به کار دشواری تبدیل شده است. با هوشمند سازی ویلا می توان از تمام بخش های آن در برابر سارقین و حوادث ناگهانی محافظت کرد.

  • صرفه جویی در مصرف انرژی

با هوشمند سازی ویلا، در انجام بسیاری از کارها صرفه جویی می شود. راه اندازی یا خاموش کردن به موقع سیستم های سرمایشی، گرمایش، روشنایی و… باعث صرفه جویی در گاز و برق می شود. در محیط فضای باز ویلا، آبیاری هوشمندانه و اتوماسیون درختان و گیاهان در مصرف آب به حد بسیار بالایی صرفه جویی می شود.

  • کنترل از راه دور

با هوشمند سازی ویلا و اجرای تمامی دستورهای دلخواه از راه دور باعث دسترسی آسان به تمامی اجزای ساختمان خواهد شد. چنانچه هیچ شخصی در داخل ساختمان حضور نداشته باشد، می توان با برنامه و اپلیکیشن های نصب شده روش گوشی موبایل یا سیستم کامپیوتر، فضای داخلی و فضای خارجی محیط را کنترل کرد. آسایش و راحتی از این طریق برای ساکنان ویلا فراهم خواهد شد.

سیستم های اجرا شده در هوشمند سازی ویلا

با وسیع بودن تجهیزات کاربردی در هوشمند سازی ویلاها، خدمات بسیار زیاد و متنوعی در اختیار صاحبان ویلاها گذاشته می شود. روز به روز نیز با گذشت زمان، تنوع و عملکرد سیستم ها ارتقاء پیدا می کنند. به دلیل وجود تنوع زیاد، توصیه می شود هوشمند سازی ویلا با نظارت مشاوران باتجربه و کارآمد انجام شود. از جمله سیستم های اجرا شده در هوشمند سازی ویلا عبارتند از:

  • سیستم امنیتی و حفاظتی هوشمند

سیستم های امنیتی و حفاظتی هوشمند را می توان از متنوع ترین سیستم های موجود در بازار دانست. دوربین های مدار بسته گردان، انواع سنسورهای درب و پنجره، سنسورهای نشت گاز، دود، آب و… از انواع سیستم های امنیتی به شمار می آیند که هر یک از آن ها نیز در مدل های متنوع تر تولید می شوند. با باز و بسته شدن ورودی و خروجی ویلا و درهای پارکینگ، ورود افراد غیر مجاز، نشت گاز و دود و آب و… پیام هشدار به موبایل صاحبان ویلاها ارسال می شود.

  • سیستم آبیاری هوشمند

زیبایی هر ویلایی توسط درختان، گل ها و گیاهان محیط اطراف آن دو چندان می شود. نگهداری از این درختان و گیاهان در تمام فصول سال کاری سخت و دشوار به نظر می رسد. سیستم آبیاری هوشمند، انجام آبیاری دقیق و اصولی به گیاهان و درختان را به کاری راحت و آسان تبدیل کرده است. به طوری که صاحب ویلا همانند یک باغبان حرفه ای به گیاهان رسیدگی می کند و در کنار آن از مصرف بی رویه آب نیز صرفه جویی می شود.

  • سیستم تهویه مطبوع هوشمند

سیستم تهویه مطبوع هوشمند شامل دو سیستم بسیار مهم و ضروری در ساختمان ویلا به نام سیستم های سرمایشی و گرمایشی است. این سیستم ها به طور هوشمندانه دمای محیط را برآورد می کنند و در صورت نیاز به هر یک از تجهیزات سرمایشی و گرمایشی، به طور خودکار اقدام به روشن یا خاموش کردن آن ها می کنند. همچنین این سیستم ها قابلیت اندازه گیری رطوبت هوا در مناطق معتدل و مرطوب را دارند.

مزایای هوشمند سازی ویلا

مزایای هوشمند سازی ویلا

  • سیستم روشنایی هوشمند

سیستم روشنایی هوشمند وظیفه کنترل روشن یا خاموش کردن لامپ ها و چراغ های محیط داخلی ساختمان و محیط بیرونی و اطراف ساختمان را بر عهده دارد. سنسورهای هوشمند با تشخیص روشنایی یا تاریکی هوا، اقدام به روشن و خاموش کردن چراغ ها می کنند. نورپردازی تزئینی فضای داخلی و خارجی و کنترل از راه دور آن نیز توسط سیستم روشنایی اجرا می شود.

  • سیستم مدیریتی هوشمند

تمامی تجهیزات و دستگاه های هوشمند توسط پنل مرکزی، مدیریت و کنترل می شوند. پنل مرکزی زیر نظر مدیر ساختمان یا صاحب ویلا برنامه ریزی می شود و تمامی دستورات از این سیستم به سایر سیستم های هوشمند واقع در محیط داخلی و خارجی ویلا، انتقال داده می شود. ارسال پیام های هشدار به موبایل، کامپیوتر یا روشن شدن آژیرهای خطر توسط سیستم مدیریتی اجرا و به مدیر ساختمان منتقل می شود.

سخن پایانی
در مطالب فوق به مزایای هوشمند سازی ویلا پرداخته شد. داشتن ایمنی بالا، صرفه جویی در مصرف انرژی و کنترل از راه دور ویلا از مهم ترین مزایای هوشمند سازی ویلا هستند. برای هوشمند سازی از سیستم های مختلفی مانند سیستم ایمنی، تهویه، آبیاری، روشنایی و مدیریتی ساختمان استفاده می کنند. خانه هوشمند کوییک لینک، با هدف اتصال سریع، طراحی منحصربه فرد و اقتصادی و با داشتن کادری مجرب، تجهیزات مرغوب و با کیفیتی را در طراحی هوشمند سازی مکان های مورد نظر، استفاده می کند. در خانه هوشمند کوییک لینک با بهره بردن از فن آوری نوین دنیا می توانید خانه ای امن و مدرن داشته باشید.