مزایای هوشمند سازی فرودگاه

هوشمند سازی در محیط های مختلف باز و بسته، مزایای قابل توجهی دارد. در بین این محیط ها، هوشمند سازی فرودگاه به دلیل مزایای بی نظیری که دارد، در برخی موارد لازم و ضروری به شمار می آید. سالانه هزاران پرواز داخلی و خارجی از فرودگاه های مختلف دنیا انجام می شود. به راحتی می توان عملکرد فرودگاه های معمولی را با فرودگاه های هوشمند مقایسه کرد. مزایای هوشمند سازی فرودگاه به مراتب بیشتر از سایر فرودگاه های معمولی است. در این مقاله قصد داریم به مهم ترین مزایای هوشمند سازی فرودگاه و تجهیزات مورد استفاده در این نوع فرودگاه ها بپردازیم. برای آشنایی بیشتر در این زمینه، تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

هوشمند سازی فرودگاه چیست؟

فرودگاه ها یکی از مهم ترین پایانه های مسافربری به شمار می آیند و نیاز به ارتقاء و امکانات پیشرفته دارند. با هوشمند سازی فرودگاه می توان مجموعه ای از تجهیزات و سیستم های هوشمند را در یک پایانه مسافربری مهم مشاهده کرد. این تجهیزات با استفاده از کنترل های هوشمند اتوماتیک یا دستی برنامه ریزی می شوند و با مدیریتی کارآمد سفرهای ایمن و راحتی برای مسافران و خدمات ویژه ای از طرف کارکنان فراهم می کنند. مزایای هوشمند سازی فرودگاه باعث شده است، اغلب دولت ها و شرکت های خصوصی به سمت هوشمند سازی فرودگاه ها، گام های بزرگ و موثری در پیش دارند.

مزایای هوشمند سازی فرودگاه

مزایای هوشمند سازی فرودگاه

تجهیزات مورد استفاده در هوشمند سازی فرودگاه

فرودگاه های بین المللی دارای فضای وسیعی هستند و بخش های مختلفی دارند. همچنین پروازهای داخلی و خارجی به صورت شبانه روزی در حال برخاستن و فرود هستند. تمامی بخش های فرودگاه هوشمند به وسیله دستگاه ها و تجهیزات کوچک و برزگ هوشمند سازی می شوند. استفاده از برندهای معتبر و شرکت های خدماتی باتجربه در نصب این تجهیزات باید در اولویت کار قرار بگیرد. در این بخش به معرفی انواع سیستم های اجرا شده در یک فرودگاه هوشمند می پردازیم.

  • سیستم های گرمایشی و سرمایشی هوشمند

سیستم های سرمایشی و گرمایشی بر مبنای دمای محیط داخلی فرودگاه برنامه ریزی می شوند. متعادل نگه داشتن دمای محیط به وسیله ترموستات های هوشمند تنظیم شده و عمل می کنند. از طرفی، به دلیل پر تردد بودن فرودگاه، سیستم های تهویه مطبوع به صورت هوشمندانه کار تهویه را از طریق دریچه های مخصوص انجام می دهند.

  • سیستم روشنایی هوشمند

روشنایی و نورپردازی فرودگاه باید میزان استانداردی داشته باشد. به طوری که مسافران به راحتی و به وضوح در هر بخشی به امور خود رسیدگی کنند. حسگرها و سنسورهای هوشمند قابلیت تشخیص افراد در نقاط مختلف را دارند و در صورت لزوم لامپ ها روشن می شوند. فضای بیرونی فرودگاه، مسیر رسیدن به هواپیما نیز به طور هوشمندانه در مواقع نیاز روشن و خاموش می شوند.

  • سیستم امنیتی هوشمند

بررسی شخصی و چمدان های مسافران در تمامی فرودگاه ها بایستی اجرا شوند. معمولاً، این بررسی ها به زمان بیشتری نیاز دارند. سیستم های هوشمند با تجهیزات مدرن و همچنین دوربین ها و سنسورهای هوشمند، قابلیت بررسی چمدان ها بدون باز کردن و اتلاف وقت را دارند. دوبین های مدار بسته و گردان، امنیت هر نوع اتفاقی را تضمین می کنند.

  • سیستم تشخیص چهره هوشمند

سیستم های تشخیص چهره هوشمند همان گیت هایی هستند که چهره تمامی افراد را به هنگام ورود و خروج از فرودگاه ثبت می کنند. این گیت ها می توانند تعداد افراد حاضر در فرودگاه ها را شمارش کنند و در مواقع ضروری داداه ها را به مرکز کنترل فرودگاه ارسال کنند. از دیگر کاربردهای گیت های هوشمند، اسکن از گذرنامه افراد و تجزیه و تحلیل و تطبیق چهره با اطلاعات داخل گذرنامه است.

  • پارکینگ هوشمند

بسیاری از مسافران با اتومبیل های شخصی به فرودگاه می آیند و پس از برگشت از سفر با اتومبیل خود از فرودگاه خارج می شوند. با استفاده از پارکینگ های هوشمند به راحتی می توان محل پارک مورد نظر خود را از قبل رزرو کرد. این نوع پارکینگ ها دارای امنیت بسیار بالایی هستند و در صورت بروز هر نوع مشکل احتمالی به مرکز فرودگاه و مسافر پیام اسال خواهد شد.

  • سیستم کنترل و هدایت مسافران هوشمند

در نقاط مشخصی از فرودگاه های هوشمند اینترنت رایگان و همچنین ربات هایی در دسترس مسافران گذاشته می شود. چنانچه مسافران داخلی یا خارجی با برخورد هر نوع مشکلی بتوانند از طریق اینترنت و خدماتی که ربات ها ارائه می دهند، رفع کنند.

مزایای یک فرودگاه هوشمند

تجهیزات و دستگاه های هوشمند در کنار هم مجموعه ای هوشمند ایجاد می کنند که افراد حاضر در این مجموعه به راحتی می توانند از مزایای آن ها بهره مند شوند. این مزایا از یکپارچگی و نظم تمامی سیستم های هوشمند ناشی خواهد شد. از جمله مهم ترین مزایای هوشمند سازی فرودگاه عبارتند از:
• ارتقاء ایمنی
• ایجاد یک تجربه سفر خوب برای مسافران
• کنترل ترافیک پراوزها
• افزایش قدرت و سرعت تمامی عملکردها
• صرفه جویی در انرژی و زمان
• ایجاد نظم در انجام تمامی کارهای مورد نیاز

مزایای هوشمند سازی فرودگاه

مزایای هوشمند سازی فرودگاه

ویژگی های یک فرودگاه هوشمند

یک فرودگاه هوشمند سازی شده لازم است تمامی تجهیزات هوشمند خود را با پیشرفت تکنولوژی به روز کند و محیطی بهتر و هوشمندتر به وجود آورد. از طرفی، داده ها و اطلاعات ثبت شده در فرودگاه هوشمند مانند وضعیت خطوط هوایی، زمان پرواز، زمان حضور مسافران، تغییرات آب و هوایی در بازه های زمانی بسیار کوتاه تر به روز رسانی شوند. از دیگر ویژگی های یک فرودگاه هوشمند، بیشترین خدمات رسانی در راستای حمل و نقل مسافران و بار و چمدان های مسافران با کمترین هزینه است. بخش های مختلف فرودگاه از جمله سرویس های بهداشتی برای جلوگیری از انتشار بیماری تا چهره شناسی افراد بایستی هوشمند سازی شوند.

سخن پایانی
در مطالب فوق به بررسی مزایای هوشمند سازی فرودگاه پرداخته شد. از مهم ترین مزایای بک فرودگاه هوشمند می توان به ارتقأ ایمنی، ایجاد تجربه یک سفر خوب و مطمئن، کنترل ترافیک پروازها و افزایش دقت و سرعت تمامی عملکردهای انجام شده در فرودگاه اشاره داشت. خانه هوشمند کوییک لینک، با هدف اتصال سریع، طراحی منحصربه فرد و اقتصادی و با داشتن کادری مجرب، تجهیزات مرغوب و با کیفیتی را در طراحی هوشمند سازی مکان های مورد نظر، استفاده می کند. در خانه هوشمند کوییک لینک با بهره بردن از فن آوری های نوین دنیا می توانید خانه ای امن و مدرن داشته باشید.