مزایای هوشمندسازی ساختمان و تاثیر آن در مصرف انرژی

هوشمندسازی ساختمان ها یکی از اقداماتی است که در طی چند دهه اخیر در کشورهای توسعه یافته انجام می شود. نیاز به رفاه بیشتر و بهره مندی از امکانات جدید و پیشرفته باعث شده است تا امروزه برخی از صاحبان منازل مسکونی برای هوشمند کردن خانه ها اقدام کنند.
تحقیقات به عمل آمده نشان می دهد که با هوشمندسازی ساختمان در بیشتر از 30 درصد انرژی صرفه جویی می شود. در این مطلب به بررسی مزایای هوشمند کردن ساختمان ها و تاثیر آن در مصرف انرژی می پردازیم. برای دانستن اطلاعات بیشتر تا انتهای مطلب همراه ما باشید.

مزایای هوشمندسازی ساختمان

مزایای هوشمندسازی ساختمان

هوشمندسازی ساختمان ها از چه فوایدی برخوردار است؟

هوشمند سازی ساختمان ها یکی از اقداماتی است که باعث می شود ساختمان ها ظاهری مدرن و زیبا پیدا کنند. امروزه در بسیاری از کشورهای پیشرفته برای زیباسازی خانه و افزایش رفاه ساکنان ساختمان، برای هوشمندسازی ساختمان اقدام کنند. هوشمند کردن ساختمان از ویژگی هایی برخوردار است که مهم ترین آن ها عبارت هستند از:
• هوشمند سازی بخش های مختلف یک ساختمان باعث می شود تا سرویس دهی آن با سرعت بیشتر و کیفیت بهتری انجام شود.
• هوشمند کردن ساختمان های مسکونی و اداری باعث می شود تا در مصرف انرژی های مختلف صرفه جویی شود و هزینه کمتری برای مصرف انرژی پرداخت شود.
• تجهیزات هوشمندی که در ساختمان های هوشمند نصب می شوند؛ به بهبود سیستم گرمایش و سرمایش کمک می کنند. این مسئله باعث می شود تا میزان خرابی دستگاه های گرمایشی و سرمایشی به حداقل برسد و هزینه کمتری برای رسیدگی آن ها پرداخت شود.
• هوشمند کردن خانه ها از اقداماتی است که باعث می شود قیمت ساختمان افزایش پیدا کند.
• با هوشمند کردن ساختمان ها؛ از سیم و کابل کمتری برای برق کشی ساختمان استفاده می شود؛ این موضوع باعث می شود تا زیبایی بصری خانه افزایش پیدا کند.
• افزایش امنیت ساختمان از بارز ترین مزایای ساختمان های هوشمند است که با نصب سیستم کنترل از راه دور، کشیدن خودکار پرده در صورت نبود فرد، خاموش و روشن شدن خودکار چراغ ها در ساختمان ایجاد می شود.

مزیت هوشمند کردن ساختمان ها بر انرژی برق و روشنایی

مهم ترین مزیت هوشمند سازی ساختمان ها این است که می توانند در کاهش مصرف برق و روشنایی موثر واقع شوند. در واقع بیشتر تجهیزات هوشمند به گونه طراحی شده اند که باعث کاهش مصرف برق می شوند. اولین ویژگی بسیاری از خانه های هوشمند این است که چراغ ها به صورت خودکار در هوای تاریک روشن و در هوای روشن خاموش می شوند.
امروزه در بسیاری از خانه های هوشمند سیستمی تعبیه شده است که در صورت حضور فرد در مکانی؛ چراغ ها روشن می کند و اگر در آن مکان کسی حضور نداشته باشد، چراغ خاموش می شود. در کنار این سیستم ها؛ نوعی سیستم گرمایشی و سرمایشی در خانه های هوشمند وجود دارد که سیستم گرمایش و سرمایش محیط را متناسب با دمای محیط کنترل می کند. تمام این ویژگی ها باعث می شود تا انرژی برق و روشنایی در ساعات مختلفی از شبانه روز کنترل شوند.

تاثیر هوشمندسازی ساختمان بر میزان مصرف آب

آب به عنوان ماده ای برای ادامه حیات شناخته می شود. مصرف بی رویه این انرژی باعث شده است تا محققانی که در این زمینه تحقیق می کنند؛ پیش بینی قحطی آب در آینده را هشدار دهند. استفاده از تجهیزاتی که بتواند از مصرف بی رویه آب جلوگیری کند؛ می تواند احتمال قطع شدن آب در سال های آینده را به شدت کاهش دهد.
هوشمند کردن ساختمان های مسکونی، اداری، تجاری و امکان تفریحی کمک می کند تا میزان مصرف آب به حداقل برسد. برای مثال در خانه های هوشمند از تجهیزاتی در سرویس های بهداشتی و حمام استفاده می شود که تنها در صورت نیاز فرد؛ آب را روشن می کنند. استفاده از انواع شیر سرویس بهداشتی، آشپزخانه و… که بدون کمک دست روشن یا خاموش می شوند؛ نمونه ای از تجهیزات هوشمند است که به کاهش مصرف آب کمک می کنند.
علاوه بر شیرآلات؛ امروزه برای آب دادن به باغچه و گیاهان، از نوعی آب پاش هوشمند استفاده می شود که متناسب با شرایط باغچه و سایر عوامل موجود؛ عمل آب دهی گیاهان را با کمترین میزان مصرف آب انجام می دهد.

مزایای هوشمندسازی ساختمان

مزایای هوشمندسازی ساختمان

مراجعه به پزشک
در مطلب بالا به بررسی اینکه هوشمندسازی ساختمان ها از چه فوایدی برخوردار است و چه تاثیری در مصرف انرژی دارد؛ پرداختیم. هوشمند کردن ساختمان ها باعث می شود تا در مصرف انرژی برق، آب، گاز و… تا بیشتر از 30 درصد صرفه جویی شود. علاوه بر این هوشمند کردن ساختمان های اداری و مسکونی باعث افزایش امنیت، سهولت کار، جلوگیری از اتلاف وقت، کنترل از راه دور و…می شود.
چنانچه قصد هوشمند کردن خانه های خود را دارید؛ می توانید با مجموعه کوییک لینک ارتباط حاصل کنید. این مجموعه با فروش جدید و با کیفیت ترین تجهیزات هوشمند روز دنیا برای بخش های مختلف ساختمان مانند پذیرایی، اتاق خواب، حمام، سرویس بهداشتی و… توانسته است جایگاه ویژه ای در هوشمندسازی اماکن مختلف داشته باشد. کوییک لینک به عنوان یک شرکت بین المللی معتبر به عنوان طراح، تولید کننده و مرکز فروش تجهیزات هوشمند؛ شما را برای هوشمند کردن خانه های تان راهنمایی می کند.