مزایای سنسور هوشمند نشت گاز

یکی از خبرهایی که معمولا به گوش می رسد و بسیار دردناک است مبنی بر مرگ هایی بوده که به واسطه نشت گاز در جامعه رواج دارد. گاهی با وجود این که تمام اتصالات مربوط به گاز منزل چک و بررسی شده است؛ اما باز هم مرگ خاموش اتفاق می افتد. برای این که از رخ دادن این اتفاقات پیشگیری شود، بهترین راه حل استفاده از سنسور هوشمند نشت گاز است. در ادامه قصد داریم بیشتر با سنسور هوشمند نشت گاز و مزایای آن آشنا شویم.

سنسور هوشمند نشت گاز چیست؟

سنسور هوشمند نشت گاز یکی از دستگاه‌ های هوشمندی است که برای تعیین و تشخیص گازی که در محیط وجود دارد به کار گرفته می شود. تشخیص نشتی گاز، عملکردی است که موجب شده گازهای خطرناک موجود در هوا، شناسایی شوند.
سنسور هوشمند نشت گاز از سیستم های امنیت هوشمندی است که وجود آن در صنایع، منازل و… امری ضروری تلقی می شود. این سیستم می تواند به خوبی امنیت جانی افراد را در برابر گازهای سمی افزایش دهد.

سنسور هوشمند نشت گاز بر چه اساسی تقسیم بندی می شود؟

برای سنسورهای هوشمند تشخیص گاز، دسته بندی های خاصی را از جهات مختلف در نظر گرفته اند. این دسته بندی ها به لحاظ موارد زیر است:
• از نظر شکل ظاهری با یکدیگر تفاوت دارند، زیرا سنسور های هوشمند تشخیص گاز در برخی موارد دارای صفحه نمایش هستند.
• هوشمند سازی بر اساس WiFi, Z- Wave, Zigbee
• از لحاظ تشخیص نوع گاز شهری یا متان، مونوکسید کربن و…
• امکانات تعبیه شده مانند سنسور دما، چراغ علامت خطر
• از لحاظ نوع هشدار دهی

مزایای سنسور هوشمند نشت گاز

مزایای سنسور هوشمند نشت گاز

انواع سنسورهای هوشمند نشت گاز

سنسورهای هوشمند نشت گاز با توجه به نوع دسته بندی هایی که ذکر شد از انواع مختلفی برخوردار هستند که به شرح آن ها خواهیم پرداخت:

  • سنسورهای الکترو شیمیایی

برخی مواد در گازها و میعانات هستند که می توانند به صورت الکتروشیمیایی تشخیص داده شوند و واکنش هایی موجود در آن ها در داخل سل الکتروشیمیایی یا در صورتی که در آن ها واکنش های نفوذی اتفاق افتاده در سل باشند. سل الکتروشیمیایی شامل الکترولیت، الکترود اندازه گیرنده، الکترود همراه و الکترود شاهد خواهد بود. به صورت رایج سنسورهای الکتروشیمیایی در کاربری های صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند.

  • سنسورهای کاتالیستی

کاتالیست لایه ای است که روی الکترود سنسور واقع می شود و حساسیت و انتخاب پذیری واکنش سریع سنسور را افزایش می دهد. اکسید بیسموت BI2O3 را به عنوان کاتالیست همراه با اکسید قلع SnO2 به کار می گیرند تا گاز NO را تشخیص دهند.

  • سنسورهای هادی

این نوع سنسور موجب شده که تاثیر متقابل گاز با جامد، هدایت را مورد تغییر قرار دهد. تغییر در مقاومت، این توانایی را دارد که دمای مواد سنسور را تغییر دهد. سنسورهای هادی از حساسیت بالایی برخوردار هستند و در کوتاه ترین زمان یک پاسخگویی قوی دارند. این سنسور درجه بالایی از حساسیت های جانبی را به نمایش می گذارد.

  • سنسورهای نیمه هادی

از این نوع سنسورها می توان برای هشدار نشت گاز مخصوصاً برای شناسایی H2 در دمای اتاق بهره گرفت. فلزی که در ساخت این سنسور مورد استفاده قرار گرفته پالادیوم است. این نوع از سنسورهای هوشمند نشت گاز در سیستم های خانگی، سیستم های اعلام خطر برای تشخیص CO، شناسایی H2S پالایشگاه ها و تعیین اندازه الکل در تنفس به کار گرفته می شوند. به جهت انتخاب پذیر بودن فعالیت سنسور در این نوع، از هیتری بسیار کوچک استفاده می شود.

  • سیستم های مادون قرمز

تکنولوژی مادون قرمز به شکل واکنش ناپذیر در طبیعت قرار دارد. این تکنولوژی پیش از این در تجهیزاتی که دارای سطح بالایی بودند، استفاده می شد. در حال حاضر ساختار داخلی که برای سنسور ها طراحی می شود، حساسیت سیستم های مادون قرمز را افزایش داده است. سنسورهای مادون قرمز ترکیبی از حالت های جامد است که ترکیبی شیمیایی با گاز تعیین شده را انجام نخواهد داد. استفاده از این سنسورها را می توان یک کنترل ایمنی در نظر گرفت که این قابلیت را دارد که شرایط مهم و بحرانی را شناسایی کرده و به اطلاع کاربر برساند.

مزایای استفاده از سنسور هوشمند نشت گاز

برای سنسور هوشمند نشت گاز می توان مزایای زیادی را عنوان کرد که بالاترین مزیت آن فراهم کردن آرامش و امنیت افراد خانواده است. این سنسورها می توانند امنیت جانی خانواده را افزایش دهند و دیگر نیازی نیست از بابت گاز گرفتگی نگرانی ایجاد شود. از دیگر مزایایی که می توان برای سنسور هوشمند نشت گاز عنوان کرد موارد زیر هستند:
• احتمال آتش سوزی کاهش خواهد یافت.
• خطر آسیب رسیدن به وسایل منزل کاهش می یابد.
• از تنفس گازهای مسموم پیشگیری می کند.
• باعث ایجاد امنیت مالی و جانی می شود.
• امکان مدیریت منزل از هر جایی در دنیا با تلفن همراه، فراهم است.
• بدون نیاز به دانش فنی خاص می توان آن را نصب کرد.
• در صورت احساس خطر و افرایش میزان گاز کربن مونوکسید، پیام خطر ارسال خواهد شد.
• ارائه گزارش از درصد گازهایی که در هوا وجود دارند.

مزایای سنسور هوشمند نشت گاز

مزایای سنسور هوشمند نشت گاز

سنسور هوشمند نشت گاز چگونه کار می کند؟

می توان گفت یکی از خطرناک ترین گازهایی که از طریق سوختن ناقص کربن شکل می گیرد، گاز مونوکسید کربن است. این گاز زمانی که وارد سیستم تنفسی هر موجودی شود باعث ایجاد اثرات منفی بسیار زیادی خواهد شد. سنسور هوشمند نشت گاز می تواند به راحتی گاز شهری و مونوکسید کربن را تشخیص دهد و روی صفحه نمایشی که دارد، آن را به نمایش بگذارد. البته برخی از این سیستم ها بسیار پیشرفته هستند و بدون نیاز به حضور کسی به صورت خودکار شیر گاز را می بندند.

سخن پایانی
با توجه به فصل سرما و شرایطی که موجب می شود بخاری ها در اکثر منازل روشن شوند، خطر نشت گاز یکی از مواردی است که بیش از پیش مشاهده می شود. با توجه به مزایایی که برای نصب سنسور هوشمند نشت گاز در منازل و ادارات و کارخانه ها مطرح کردیم، پس باید استفاده از آن را امری ضروری تلقی کنیم. برای خرید یا نصب سنسور هوشمند نشت گاز می توانید با واحد مشاوره خانه هوشمند کوییک لینک تماس حاصل فرمایید.