مزایای دفتر کار هوشمند

یکی از مهم ترین نکاتی به رشد کسب و کارهای امروزی کمک می کند، هوشمند سازی محیط های کار است. دستگاه ها و تجهیزاتی که در یک دفتر کار هوشمند مورد استفاده قرار می گیرند، هر یک مزایای قابل توجهی در محیط کاری ایجاد می کنند. اصلی ترین دلیل استفاده از این تجهیزات، برخورداری از این مزایا هستند. در این مقاله قصد داریم به بررسی مزایای دفتر کار هوشمند و همچنین امکانات و تجهیزات به کار رفته در این محیط های هوشمند بپردازیم. برای آشنایی بیشتر در این زمینه و کسب اطلاعات کافی، تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

دفتر کار هوشمند چیست؟

به نوعی دفتر کار که در بخش های مختلف آن از دستگاه ها و تجهیزات هوشمند و پیشرفته استفاده می کنند و این تجهیزات و کارمندان به وسیله اینترنت در ارتباط با یکدیگر هستند، دفتر کار هوشمند گفته می شود. این مجموعه به صورت یک اکوسیستم هوشمند است که اطلاعات بین دستگاه ها و افراد، مبادله می شوند. با نصب این دستگاه ها، تکنولوژی روز دنیا را در دفتر کار پیاده سازی می کنند. برای اجرا و داشتن یک دفتر کار هوشمند باید از کارشناسان و متخصصان این حوزه کمک گرفت.

مزایای دفتر کار هوشمند

مزایای دفتر کار هوشمند

امکانات دفتر کار هوشمند

با پیشرفت علم فن آوری و تکنولوژی، روز به روز تجهیزات مدرنی به بازار عرضه می شوند. با نصب مجموعی از این تجهیزات یک سیستم هوشمند در دفتر کار هوشمند اجرا می شود. در این بخش از مطلب با اشاره به تجهیزات هوشمند به کار رفته، به مهم ترین امکانات دفتر کار هوشمند خواهیم پرداخت.

 • سیستم روشنایی هوشمند

در سیستم روشنایی از انواع لامپ ها و سنسورها و کلیدهای لمسی و هوشمند نصب می شود. هر یک از این اجزا نقشی در روشنایی خودکار، از قبل برنامه ریزی شده یا کنترل از راه دور دارند. تنظیم شدت نور در اتاق جلسات کار از اهمیت بالایی برخوردار است.

 • سیستم سرمایشی و گرمایشی هوشمند

سیستم های گرمایشی و سرمایشی وظیفه تنظیم دمای محیط کار را بر عهده دارند. به طوری که با تنظیم هوشمندانه دما در فصول مختلف، دمای استاندارد فضای کار برای کارمندان فراهم خواهد شد. از طریق کنترل از راه دور می توان دمای محیط کار را قبل از ورود کارمندان به دفتر تنظیم کرد.

 • سیستم صوتی هوشمند

با پخش موسیقی و آهنگ متناسب با محیط کار و مورد دلخواه کارمندان در ساعات مشخص و از قبل برنامه ریزی شده، می توان محیط پر از آرامشی برای کارمندان و سایر عوامل ایجاد کرد. موسیقی از طریق اسپیکرهای هوشمند نصب شده در مکان های مخفی مانند زیر سقف کاذب، پخش می شود.

 • سیستم امنیتی هوشمند

یکی از وسیع ترین سیستم های به کار رفته در محیط کار هوشمند، سیستم امنیتی است. دوربین های گردان هوشمند، سنسورهای قفل درب و پنجره، دستگیره های هوشمند از جمله اجزای سیستم امنیتی به شمار می آیند.

 • پرده هوشمند

پرده های هوشمند نصب شده در اتاق کار و اتاق جلسات با کم و زیاد شدن میزان روشنایی اتاق، به طور خودکار باز و بسته می شوند. همچنین با استفاده از پرده هوشمند می توان سناریوهای خاصی برای اطلاع رسانی صحیح به مشتریان در نظر داشت.

 • حضور و غیاب هوشمند

دستگاه ها و سیستم های هوشمندی برای حضور و غیاب کردن هوشمندانه در دفاتر کار استفاده می کنند. این سیستم ها، نظارت جامعی بر ورود و خروج کارمندان در زمان مشخص دارند.

 • بولتن دیجیتالی

یکی از دستگاه های هوشمند مورد استفاده در دفتر کار، بولتن دیجیتالی است. وظیفه بولتن دیجیتالی، پخش کردن تمامی اعلان ها به کارمندان است. برای ارتباط آنلاین و لحظه ای بین کارمندان از بولتن دیجیتالی استفاده می کنند.

نحوه هوشمند سازی دفتر کار

برای هوشمند سازی دفتر کار به طور متدوال از دو روش با سیم و بدون سیم استفاده می کنند. در هوشمند سازی با سیم، سرعت و امنیت حاکم در محیط کار در حد متوسطی قرار دارد. از طرفی به دلیل سیم کشی های متعدد در بخش های مختلف، دارای بار مالی اضافه تری خواهد بود. پیشرفته ترین نوع هوشمند سازی محیط کار، استفاده از روش بدون سیم است. در این روش از انواع پروتکل های جدید و پیشرفته استفاده می کنند که با کاهش هزینه های مصرفی و سیم کشی باعث افزایش سرعت و امنیت در محیط کار می شوند. NRF، WI-FI، KNX و RF از محبوب ترین پروتکل های اجرایی در هوشمند سازی دفاتر کار هستند.

مزایای دفتر کار هوشمند

هر یک از تجهیزاتی که در نقاط مختلف دفتر کار نصب و راه اندازی می شوند، مزایا و فوایدی به دنبال دارند. این مزایا در رشد و پیشرفت کسب و کارها تاثیرگذار خواهند بود. از جمله مزایای دفتر کار هوشمند عبارتند از:

 • بهبود روابط بین افراد

کارمندان به صورت حضوری در دفتر کار یا به صورت غیر حضوری و آنلاین می توانند ارتباط سریع و با کیفیتی داشته باشند. دسترسی کارمندان به اطلاعات دست یافته توسط هریک، پیرامون پروژه مورد نظر باعث پیشرفت سریع کار می شود.

 • افزایش بازدهی

برای برآورد کردن میزان بازدهی شرکت هایی با دفاتر کاری هوشمند، راندمان آن را با راندمان شرکت هایی با محیط کاری سنتی مقایسه می کنند. با توجه به داده ها و اطلاعاتی در یک بازه زمانی مشخص به دست می آید، بازدهی شرکت ارزیابی خواهد شد.

 • مدیریت آسان

با ردیابی و مدیریت کارمندان، آماده کردن برنامه ها و اسناد و مدارک مورد نیاز در سریع ترین زمان انجام می شود. در سیستم اتوماتیک برنامه کارمندان با شرح ساده در اختیار آن ها قرار داده می شود.

 • کنترل هزینه ها

یکی از مهم ترین مواردی که باعث کنترل و کاهش هزینه ها می شود، عیب یابی سریع تجهیزات و تعمیر یا تعویض به موقع قطعات است. تجهیزات هوشمند نصب شده در دفتر کار هوشمند، دارای قابلیت عیب یابی هوشمندانه هستند.

 • صرفه جویی در مصرف انرژی

سیستم های روشنایی، سرمایشی و گرمایشی با اجرای کنترل از راه دور یا از قبل برنامه ریزی شده، در مصرف انرژی گاز و برق صرفه جویی می کنند.

 • صرفه جویی در زمان

با داشتن یک برنامه ریزی درست و دقیق توسط نرم افزارها و سخت افزارهای بصری، حتی محدودیت مکانی نیز از بین می رود. به این شیوه، بدون نیاز به صرف زمان و حضور یافتن در جلسات کاری و دفاتر کاری، امور کاری انجام می شود.

مزایای دفتر کار هوشمند

مزایای دفتر کار هوشمند

بخش های مختلف دفتر کار هوشمند

یک محیط کاری هوشمند از بخش های مختلفی تشکیل یافته است که کاربردهای ویژه ای در سازمان دهی و پیش برد یک هدف خاص دارند. اتاق جلسات هوشمند و فضاهای کاری هوشمند به عنوان دو بخش مهم یک دفتر کاری هوشمند شناخته می شوند. در اتاق جلسات هوشمند با ترکیب یافتن تجهیزات نرم افزاری و سخت افزاری متنوع، برنامه ریزی های هدفمندی برای شرکت کنندگان حضوری و غیر حضوری در نظر گرفته می شود. ویدئو کنفرانس و وایت بردهای هوشمند از جمله این ابزارها هستند. فضاهای کاری هوشمند نیز بنا بر نیاز مجموعه به شکل انفرادی یا تیمی برای انجام پروژه های اجرایی توسط کارمندان، مورد استفاده قرار می گیرد.

سخن پایانی
در مطالب فوق به بررسی مزایای دفتر کار هوشمند و همچنین امکانات و تجهیزات مورد استفاده در این نوع دفاتر پرداخته شد. خانه هوشمند کوییک لینک، با هدف اتصال سریع، طراحی منحصربه فرد و اقتصادی و با داشتن کادری مجرب، تجهیزات مرغوب و با کیفیتی را در طراحی هوشمند سازی مکان های مورد نظر، استفاده می کند. شما می توانید برای خرید انواع تجهیزات برای دفتر کار هوشمند به سایت خانه هوشمند کوییک لینک مراجعه کنید. در خانه هوشمند کوییک لینک با بهره بردن از فن آوری های نوین دنیا می توانید خانه ای امن و مدرن داشته باشید.