مزایای دامداری هوشمند

دامداری هوشمند یکی از تکنولوژی‌ های روز دنیا است که در کنار مدیریت دامداری، بسیاری از فعالیت‌ های مختلف را کنترل می‌ کند؛ بنابراین به نیروی انسانی کمتری نیاز است. امروزه بسیاری از فعالیت‌ های بشر به‌ صورت هوشمند پیش می‌ روند که دامداری نیز از این قاعده مستثنی نبوده و بسیاری از فعالیت‌ های مربوطه به این شکل انجام می‌ شوند. جهت آشنایی بیشتر با دامداری هوشمند و مزایای آن در ادامه همراه ما باشید.

دامداری هوشمند چیست؟

امروزه روش‌ های سنتی دامداری جوابگوی رشد سریع جمعیت جامعه نیست. با روی کار آمدن تکنولوژی و ظهور اینترنت اشیاء بسیاری از تجهیزات به‌ صورت هوشمند عمل می‌ کنند که مزایای بسیار زیادی از جمله دقت بیشتر، خستگی کم‌ تر، فعالیت تمام‌ وقت و… را در اختیار کاربران قرار می‌ دهد. این روش دامداری روی بسیاری از فعالیت‌ های موجود در این زمینه متمرکز است و به‌ راحتی می‌ تواند اکثر آن‌ ها را مدیریت کند.

 مزایای دامداری هوشمند


مزایای دامداری هوشمند

مهمترین مزایای دامداری هوشمند

در ادامه برخی از مزایای دامداری هوشمند را ذکر خواهیم کرد تا شما بیشتر با این نوع تکنولوژی آشنا شوید.

  • مدیریت همه جانبه

بسیاری از افراد در مورد مدیریت صحیح و استاندارد یک مزرعه گاوداری اطلاعات جامع و مفیدی ندارند؛ به‌ همین خاطر نمی‌ توانند در حیطه کاری جنبه‌ های مختلف را در نظر بگیرند. به‌ عنوان مثال در یک مزرعه گاوداری باید تغذیه آن‌ ها، میزان شیردهی، وضعیت سلامتی شان و شرایط باروری به‌ درستی کنترل شوند. تمام موارد ذکر شده در مدیریت سنتی گاوداری کاملاً تخصصی و دشوار بود و به‌ همین خاطر معمولاً مدیران را در دردسرهای بزرگی قرار می‌ داد. اما سیستم‌ های هوشمند این امکان را به کاربر می‌ دهند تا از طریق راه دور بتواند دامداری را کنترل کند. این سبک از مدیریت علاوه‌ بر بالا بردن کیفیت کنترل و انجام امور را با سرعت بیشتری میسر می‌ سازد و در واقع باعث صرفه‌ جویی در هزینه، استفاده از نیروی انسانی کمتر خواهد شد.

  • نظارت بر علائم رفتاری دام

سیستم دامداری هوشمند به‌ راحتی می‌ تواند علایم رفتاری دام را با دقت بالایی تشخیص دهد. این سیستم در بازه‌ های مختلف زمانی علایم رفتاری را براساس فعالیت دام پردازش می‌ کند و می‌ تواند گزارشی مبنی‌ بر سلامت دام ارائه کند. در صورت هر گونه تغییر رفتار ناگهانی خیلی سریع اطلاع‌ رسانی خواهد کرد تا هرچه زودتر مشکل برطرف شود.

  • تغذیه هوشمند دام

تغذیه دام یکی از مهم‌ ترین بخش‌ های دامداری محسوب می‌ شود که با وجود تغذیه هوشمند یک پیشرفت عالی در این زمینه ایجاد شده و باعث افزایش کیفیت محصولات حیوانی مثل گوشت و شیر شده‌ است. با وجود هوشمندسازی دامداری زمینه رفاه حال حیوانات مهیا گشته و تخریب محیط‌ زیست به حداقل رسیده است. در این فرایند تغذیه دام کاملاً تحت کنترل است و مطابق با نیاز آن‌ ها مهیا می‌ شود.

  • تضمین سلامت دام

بودجه زمانی روزانه به وضعیت فیزیولوژیکی و عوامل مختلف، ساعات استراحت، خوردن و آشامیدن یا نشخوار اختصاص می‌ یابد. بنابراین اگر حیوان برای فعالیت‌ های خود از بودجه زمانی خارج شود، متوجه می شوند که یک مشکل یا تغییر وضعیت ایجاد شده‌ است که باید هرچه زودتر بررسی شود.

  • بودجه بندی زمانی دام

سه کار اصلی استراحت، خوردن، نوشیدن یا نشخوار از فعالیت‌ های دام برای اقتصادی بودن تولید هستند. در واقع نشخوار کردن در تولید گاو شیری نقش مهمی دارد و طبق نتایج به دست آمده ۱۲ الی ۲۴ ساعت پیش از مشاهده علامت بیماری‌ های مختلف، کاهش تعداد نشخوار به وجود می‌ آید. سیستم دامداری هوشمند با ثبت دقیق رفتار و بودجه زمانی فعالیت‌ های مختلف دام و تحلیل آن‌ ها می‌ تواند از ضررهای اقتصادی ناشی از بیماری تنها با هشدارهای به وقت جلوگیری نماید و اشکالات مدیریتی و پیامدهای آن را به حداقل برساند.

  • تشخیص استرس دمایی

وضعیت دمایی نقش بسیار مهمی در ایجاد شرایط مطلوب برای تولید دارد. سیستم هوشمند به‌ صورت مجزا و با دقت خوب وضعیت دمایی را کنترل می‌ کند و در صورت ایجاد هر گونه استرس دمایی خیلی سریع هشدارهای لازم را صادر می‌ کند. از جمله مزایای این سیستم می‌ توان به تشخیص مؤثر استرس دمایی به‌ صورت مجزا برای هر دام، کاهش نیروی انسانی لازم برای باروری و کاهش هزینه‌ های باروری اشاره کرد.

  • مکان‌ یابی هوشمند

مسئله بعدی در نگهداری از دام، مکان‌ یابی آن است که در بسیاری از مزارع پرورش گاو این مسئله اهمیت بسیار زیادی خواهد داشت. در حال‌ حاضر چنین وظیفه‌ ای با وجود نیروی خبره انسانی خیلی راحت امکان‌ پذیر می‌ شود اما این کار نیاز به صرف انرژی و وقت زیادی دارد؛ بنابراین ممکن است یکسری اشتباهات و خطاها در انجام این وظایف به وجود آیند. سیستم مکان یابی هوشمند می‌ تواند جایگاه دام را کاملاً دقیق بدون هیچگونه خطایی مشخص کند.

  • فحل یابی سیستماتیک

بسیاری از کسانی که در مزارع پرورش دام فعالیت دارند، می‌ دانند که فحل یابی اصولی، استاندارد و انجام دادن تلقیح در شرایط و زمان مناسب جزو فاکتورهای مهم و تأثیرگذار بر اقتصاد گاوداری است. به جرأت می‌ توان گفت با از دست دادن یک دام آبستنی ضرر بسیار زیادی به مزارع وارد می‌ شود؛ بنابراین با بررسی دقیق رفتار دام و ثبت به‌ موقع تغییرات بدنی می‌ توان تا حد زیادی به رونق اقتصاد گاوداری کمک کرد. سیستم هوشمند می‌ تواند با دقت بالایی زمان مناسب برای تلقیح را محاسبه کند.

دامداری هوشمند در ایران

متأسفانه در کشور ما هنوز هم بسیاری از دامداری‌ ها به‌ صورت سنتی مدیریت می‌ شوند. این امر سرعت کار را پایین می‌ آورد و نیاز به نیروی انسانی را افزایش خواهد داد که برای مدیران اصلاً به‌ صرفه نیست. اگر هوشمند سازی دامداری ها در کشور ما رونق پیدا کند، با افزایش تولید و کیفیت محصولات مواجه خواهیم بود. بنابراین می‌ توان نتیجه گرفت که دامداری هوشمند نقش بسیار مهم و مؤثری در اقتصاد کشور دارد.

 مزایای دامداری هوشمند


مزایای دامداری هوشمند

دامداری هوشمند با کوییک لینک

با توجه به آن‌ چه در مطالب فوق گفته شد، نتیجه می‌ گیریم که دامداری هوشمند نقش بسیار مؤثری در رونق اقتصاد، کاهش هزینه‌ ها، افزایش سرعت و کیفیت تولید، کاهش نیروی انسانی و غیره دارد. علاوه‌ بر این موارد به‌ طور دقیق بسیاری از مسائل مهم مربوط به دام را بررسی و کنترل می‌ کند. اگر برای هوشمندسازی نیاز به اطلاع از جزئیات بیشتر و مشاوره دارید، می‌ توانید با کارشناسان مجموعه کوییک لینک در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.