مزایای استفاده از سنسور هوشمند دود

یکی از ابتدایی ترین علائم آتش سوزی که در همان ثانیه های اول وقوع این اتفاق، خود را نشان می دهد دود است. در صورتی که فردی در مکان آتش سوزی حضور نداشته باشد نمی توان به موقع مانع از گسترش آن شد. اما اگر در هر ساختمانی از سنسور هوشمند دود استفاده شود حتی اگر شخصی هم در مکان حضور نداشته باشد باز هم می توان اقدامات اولیه را انجام داد و اجازه بروز خسارات بیشتر را نداد. سنسور هوشمند دود و مزایای آن مواردی هستند که در ادامه بیشتر با آن ها آشنا خواهیم شد.

سنسور تشخیص هوشمند دود چیست؟

سنسور دود یکی از تجهیزات هوشمند منازل و ساختمان ها به شمار می آید که پس از تشخیص دود در مکان با به صدا درآمدن زنگ خطر و ارسال پیام به تلفن همراه مالک ساختمان یا ساکنین، آن ها را از بروز حادثه خبردار می کند. بیشتر مدل های سنسور تشخیص دود هوشمند می توانند به راحتی مونوکسید کربن را تشخیص دهند.
سنسورهای تشخیص هوشمند می توانند با دیگر سیستم های هوشمند خانگی ارتباط داشته باشند. زمانی که این دستگاه های هوشمند با هم ادغام شوند، می توانند گرما و نور را نیز تشخیص دهند و به این ترتیب اطلاع رسانی آن ها در مورد آتش سوزی زودتر رخ می دهد.

مزیت های استفاده از سنسور هوشمند دود

استفاده از فناوری های هوشمند و دستگاه های هوشمندی که در بازار وجود دارند همراه با مزیت های مختلفی است. اما برای سنسورهای هوشمند دود می توان مزیت های خاصی را عنوان کرد که همگی برای هر ساختمان و منزلی لازم هستند. از جمله مزایای استفاده از سنسور هوشمند دود می توان به موارد زیر اشاره کرد:
• نصب و عملکرد آسان
• حفاظت از افراد ساختمان در مقابل حوادث
• ایجاد امنیت برای منزل
• تشخیص خطر در مواقع نشت گازهای مضر
• کاهش آسیب های احتمالی آتش سوزی
• اعلام فوری به مالکین و افراد ساختمان در صورت بروز حادثه
• بستن شیر اصلی گاز
• امکان کنترل و مدیریت در هر شرایطی

مزایای استفاده از سنسور هوشمند دود

مزایای استفاده از سنسور هوشمند دود

نحوه کار سنسور تشخیص دود هوشمند

این دستگاه ها علاوه بر این که در برابر دود و آتش حساس هستند در برابر گاز مونواکسیدکربن هم حساسیت بالایی از خود نشان می دهند. اما این حساسیت را از طریق ارسال پیام به تلفن همراه با توجه به اتصال آن ها به اینترنت به اطلاع مخاطبان خواهد رساند.
همان طور که اشاره کردیم این دستگاه بسیار حساس است و حتی اگر غذایی هم در خانه بسوزد فوری اخطار خواهد داد. البته می توان به وسیله گوشی آلارم آن را خاموش کرد. باید در نظر داشت که اگر در ساختمان چندین سنسور هوشمند دود وجود داشته باشد که به هم متصل شده باشند در صورتی که حتی یکی از آن ها دود را حس کرده باشد همه آن ها به صدا در می آیند.

از سنسورهای دود در چه جاهایی نباید استفاده کرد؟

سنسورهای دود وسایلی هستند که نمی توان از آن ها در هر جایی استفاده کرد. این سنسورها را نمی توان در مکان های باز مورد استفاده قرار داد زیرا تاثیری منفی روی عملکرد آن خواهد گذاشت. همچنین از سنسورهای دود باید در مکان های زیر استفاده نشود زیرا امکان خطای زیادی را به همراه دارد:
• در مکان هایی که همواره مواد مذاب یا این قبیل موارد در حال سوختن است.
• در محیط ها و فضاهای صنعتی که همواره دود زیادی در آن ها خواهد بود.
• در اتاق های ژنراتور و بویلرها نباید مورد استفاده قرار گیرد.
• در مکان هایی که ارتفاعی بیش تر از 10 متر را برخوردار هستند.
• در آشپزخانه ها بهتر است از سنسور حرارتی استفاده شود.
• در محیط هایی که آلودگی و رطوبت زیادی در آن ها وجود دارد.

نصب سنسور تشخیص دود هوشمند

برای نصب این سنسور ها باید به سیمی بودن یا دارای باتری بودن آن ها توجه کرد. این سنسور ها به آسانی قابل نصب هستند و می توان روی هر دیوار یا سقفی آن ها را قرار داد. در صورتی که بخواهند سنسورهای دود متعددی را روی دیوار نصب کنند، باید اول بررسی کرده و مطمئن شوند که دستگاه ها با هم جفت شده اند.
در صورتی که از قبل سنسور دود روی دیوار نصب شده است و قصد داشته باشند آن را با مدلی جدیدتر عوض کنند باید حتما برق ساختمان را قطع کنند. برای نصب سنسور تشخیص دود هوشمند بهتر است از افراد ماهر و تکنسین های این زمینه کمک گرفته شود.

خرید سنسور تشخیص هوشمند دود

خرید سنسور هوشمند تشخیص دود را به جرات می توان یکی از ابزارهای بسیار ضروری برای منازل و تمام ساختمان ها دانست. این وسیله را می توان از فروشگاه های لوازم خانگی، فروشگاه های آنلاین و فروشگاه های لوازم الکترونیکی خریداری کرد.
قیمتی که برای این دستگاه ها در نظر گرفته شده است بسیار مقرون به صرفه هستند. می توان گفت این هزینه ها در برابر هزینه های ناشی از خسارات آتش سوزی و مواردی از این قبیل بسیار ناچیز است. البته این تنها آتش نیست که مال و جان افراد را به خطر می اندازد بلکه گازهای سمی که سالیانه افراد زیادی را به بستر مرگ می کشاند هم بسیار خطرناک هستند.
با خرید سنسورهای هوشمند دود می توان علاوه بر رفع کردن مشکلات آتش سوزی، از حادثه هایی که با گازهای سمی و مونواکسیدکربن هم به وجود می آیند پیشگیری کرد.

مزایای استفاده از سنسور هوشمند دود

مزایای استفاده از سنسور هوشمند دود

سخن پایانی
سنسور هوشمند دود یکی از مهم ترین سنسورهایی است که می توان در ایمنی بخشی منازل و ساختمان ها روی آن حساب کرد. این محصولات که دارای اقسام مختلفی هستند با توجه به نیاز مخاطب در دسترس و اختیار او قرار می گیرند. اگر شما هم قصد خرید و استفاده این محصول را برای ساختمان خود دارید، می توانید با مراجعه به سایت خانه هوشمند کوییک لینک انتخابی درست و مطمئن داشته باشید. کارشناسان و مشاوران ماهر و حرفه ای شرکت کوییک لینک با راهنمایی شما و ارائه بهترین مشاوره ها در زمینه خرید و نصب سنسورهای هوشمند دود، می توانند به شما در خریدی امن و راحت کمک کنند.