فناوری خانه هوشمند چیست و چه مزایایی دارد؟

خانه هوشمند به زبان ساده به خانه ای گفته می شود که تمامی وسایل و دستگاه های موجود در آن به وسیله اینترنت اشیا و از طریق تلفن همراه یا دستگاه های تحت شبکه از راه دور کنترل می شوند. در خانه های هوشمند نیازی به کنترل و انجام دستی بسیاری از کارها نیست.
در این مقاله قرار است تمام زوایای خانه‌های هوشمند، مزایای فناوری خانه‌های هوشمند و برخی از نگرانی ‌های پیرامون این نوع فناوری را بررسی کنیم. در ادامه با خانه هوشمند کوییک لینک همراه باشید.

تاریخچه خانه هوشمند

با عرضه X10 در سال 1975، یک پروتکل ارتباطی برای اتوماسیون خانگی تعریف شد که زمانی رویای جتسون ها بود. X10اطلاعات دیجیتالی با فرکانس رادیویی 120 کیلوهرتز (RF) را روی سیم کشی برق موجود خانه به پریزها یا سوئیچ های قابل برنامه ریزی ارسال می کند. این سیگنال ها دستورات را به دستگاه های مربوطه منتقل می کنند و نحوه و زمان عملکرد دستگاه ها را کنترل می کنند. به عنوان مثال، یک فرستنده می تواند سیگنالی را در امتداد سیم کشی برق خانه ارسال کند و به دستگاه بگوید در یک زمان خاص روشن شود.
بعد از این تاریخ بود که خانه هوشمند به عنوان یک ایده قابل اجرا در ذهن مهندسین شکل گرفت و امروز در اختیار عموم مردم قرار گرفته است.

فناوری خانه هوشمند چیست؟

فناوری خانه‌ های هوشمند اصطلاحی کلی است که برای خانه هایی به کار می رود که با فناوری های ارتباطی مجهز شده‌اند و درجاتی از اتوماسیون یا کنترل از راه دور را ممکن می‌سازند. این فناوری موارد زیر را دربر می گیرد.
– لوازم خانگی مانند ماشین لباسشویی، یخچال و درب بازکن گارراژ
– سیستم های سرگرمی خانگی
– سیستم های امنیتی خانه
– کنترل های محیطی مانند تهویه مطبوع، گرمایش و روشنایی
نمونه هایی از فناوری خانه های هوشمند
تقریباً در هر جنبه ای از زندگی که فناوری وارد فضای خانگی شده است (لامپ ها، ماشین ظرفشویی و غیره) جایگزینی برای خانه هوشمند معرفی شده است:
– تلویزیون ‌های هوشمند برای دسترسی به محتوا از طریق برنامه ‌های کاربردی
– سیستم‌ های روشنایی هوشمند
– ترموستات‌ های هوشمند
– قفل‌ های هوشمند و بازکننده ‌های درب گاراژ
– دوربین ‌های امنیتی هوشمند
– مراقبت از حیوانات خانگی با استفاده از سیستم فیدرهای متصل به صورت خودکار
– آبیاری گیاهان آپارتمانی و چمن ها از طریق تایمرهای متصل آبیاری
– برنامه ریزی مدرن و مشخص انواع لوازم آشپزخانه

فناوری خانه هوشمند

فناوری خانه هوشمند

مزایای یک خانه هوشمند

اتصال همه لوازم یک خانه به تلفن هوشمند یک مزیت آشکار است. سایر مزایای یک خانه هوشمند عبارتند از:
روشنایی‌ها و سیستم سرمایش، گرمایش و تهویه مطبوع به صورت هوشمند با توجه به حضور افراد کنترل می شوند.
نور، دما و رطوبت مطلوب با مدیریت بهینه تجهیزات فراهم می شود.
تجهیزات معیوب و یا پرمصرف شناسایی می شوند.
تجهیزات بر اساس عرضه و تقاضای انرژی به صورت هوشمند مدیریت می شود.
ایمنی ساختمان با سیستم‌های اعلام و اطفای حریق هوشمند افزایش پیدا می کند.
امنیت ساختمان با سیستم‌های امنیتی و کنترل تردد پیشرفته بیشتر می شود.
از دوربین‌های مدار بسته و سیستم‌های دزدگیر جهت پایش دقیق فضاهای مهم ساختمان استفاده می شود.
گاز، آب و برق ساختمان در هنگام وقوع زلزله برای کاهش خسارات ثانوی به صورت خودکار قطع می شوند.

خانه های هوشمند چگونه کار می کنند؟

دستگاه های یک خانه هوشمند به یکدیگر متصل هستند و می توان از طریق یک نقطه مرکزی، تلفن هوشمند، تبلت، لپ تاپ به آن ها دسترسی داشت. قفل درها، تلویزیون، ترموستات، مانیتورهای خانگی، دوربین ها، چراغ ها و حتی وسایلی مانند یخچال را می توان از طریق یک سیستم اتوماسیون خانگی کنترل کرد.
این سیستم روی تلفن همراه یا سایر دستگاه های شبکه نصب می شود و کاربر می تواند برنامه هایی تنظیم کند تا برخی تغییرات اعمال شوند.
امکانات خانه هوشمند
امکانات خانه هوشمند سال ها قبل بسیار محدود بود. اما امروزه این امکانات به صورت قابل ملاحظه ایی افزایش پیدا کرده است. در ادامه به برخی از آن ها اشاره می کنیم:
روشنایی هوشمند
با استفاده از روشنایی هوشمند می توان روشنایی بخش های مختلف ساختمان را کنترل کرد. این کنترل شامل روشن و خاموش کردن خودکار آنها، تنظیم سطح نور، کاهش یا افزایش و همچنین تعیین و مشاهده وضعیت آنها و امکان روشن و خاموش نمودن آنها از راه دور و بیرون ساختمان است.
سیستم های حفاظتی و امنیتی
سیستم های اعلام و اطفاء حریق، ورود و خروج پرسنل، دوربین مدار بسته و نشتی آب و آب گرفتگی و حفاظت از برق گرفتگی را می توان به صورت هوشمند کنترل کرد و از وقوع خطرات غیرمترقبه پیشگیری کرد.
سیستم های سرمایشی و گرمایشی (تهویه مطبوع)
از طریق فناوری خانه هوشمند می توان تجهیزات مرکزی را در زمان های مشخص و از راه دور روشن و خاموش کرد. همچنین با استفاده از این سیستم می توان دمای اتاق ها را به صورت هوشمند کنترل کرد.
کنترل سیستم ورود و خروج
با استفاده از این سیستم می توان ورود و خروج تمام مهمانان را ثبت و حتی تصویر آنها را ضبط کرد. این ویژگی در ساختمان های اداری می تواند بسیار کاربردی باشد.

وسایل الکتریکی ساختمان
امکان اطلاع یافتن از وضعیت تمام وسایل الکتریکی ساختمان و کنترل آنها از طریق فناوری هوشمند وجود دارد.

فناوری خانه هوشمند

فناوری خانه هوشمند

خانه خود را چگونه هوشمند کنیم؟

ما در کوییک لینک یک سیستم هوشمند با اتصال سریع، طراحی منحصر به فرد، اقتصادی و نصب آسان برای یک زندگی راحت به شما ارائه می دهیم. تیم ما در حال طراحی و توسعه تجهیزات هوشمند است تا زندگی راحت و مطمئنی را برای مشتریان خود فراهم کند.
کوییک لینک یک راه حل مناسب و کارآمد برای سیستم اتوماسیون مدولار بی سیم ارائه می دهد که هوشمند، کاربر پسند، ایمن و راه اندازی آن آسان است.
ما محصولات خود را با استفاده از تجربه، فن آوری و هنر طراحی و ارائه می دهیم. در حالی که این محصولات ساده و هوشمند هستند، اما فضای زندگی شما را زیباتر می کنند.
چشم انداز ما این است که در آینده نزدیک، حداقل یکی از محصولات ما در هر خانه در سراسر جهان وجود داشته باشد.
برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق شماره های درج شده در سایت، با ما در ارتباط باشید.