سنسور نشت آب چگونه عمل می کند؟

گاهی اوقات نشت لوله آب باعث می شود که خسارت های زیادی برای منزل به بار آید. این خسارات زمانی بیشتر می شود که مالک غایب باشد و کسی در منزل یا آن مکان نباشد. در این شرایط وجود سنسوری که بتواند این موضوع را اعلام کند بسیار ضروری است. سنسور نشت آب و چگونگی عملکرد آن موضوعی است که قصد داریم بیشتر به آن بپردازیم.

سنسور نشت آب چیست؟

شاید برخی تصور کنند سنسور نشت آب، از نشت آب جلوگیری می کند یا این که خطر مربوط به آب گرفتگی منازل را رفع خواهد کرد. در حالی که سنسور نشت آب، خطر نشت آب را به اطلاع صاحب ملک می رساند و با این کار اجازه نمی دهد خسارت زیادی به بار آید. این سنسورها تحت شبکه است و به وسیله اینترنت می توان آن ها را کنترل و مدیریت کرد. به وسیله نصب و تعبیه سنسور نشت آب می توان از خطر آب گرفتگی ممانعت ورزید.

عملکرد سنسور نشت آب

عملکرد سنسور نشت آب

از کجا باید متوجه نشت آب در خانه شد؟

زمانی که قبض آب ارسال شد و مالک دریافت که اعداد موجود در قبض که برای مصرف کنتور آب است، رقم بالایی بوده و او به این اندازه مصرف نداشته است، پس باید این احتمال را بدهد که علت نشت آب است. دیوارها را باید بررسی کرد، در صورتی که رنگ آن ها تغییر کرده باشد و به صورت پوسته پوسته در آمده بود پس بهتر است در فکر رفع مشکل باشید.
البته یکی دیگر از راه های تشخیص نشت آب استفاده از دستگاه های نشت یاب است. اپراتوری که این دستگاه دارد، تمام منزل را مورد بررسی قرار می دهد، تا به محل نشتی آب دست یابد. این مدل از دستگاه های نشت یاب دارای مدل های مختلفی از جمله: آکوستیک، تصویری، مادون قرمز و… هستند. نباید فراموش کرد که دستگاه نشت یاب نمی تواند به صورت فوری کار خود را انجام دهد و در برخی موارد ممکن است پس از آسیب به ساختمان بتوان با کمک آن محل نشت را یافت.

مزایای سنسور نشت آب

باید در نظر داشت که سنسورهای نشت آب دارای انواع و اقسام مختلفی هستند. هر کدام از سنسورهای نشت آب می توانند کارهای گوناگونی را انجام دهند. اما به طور کلی می توان گفت این دستگاه ها این قابلیت را دارند که صاحب ملک را از نشتی یا ترکیدگی لوله آب با خبر کنند. سنسور نشت آب با دیگر تجهیزات هوشمند می تواند هماهنگ باشد و اگر نشتی در ساختمان رخ داد، به راحتی با کمک اهرم شیر سیالات کنترل و مسدود خواهد شد.

سنسور نشت آب چگونه کار می کند؟

سنسورهای نشت آب زمانی که تشخیص می دهند یک نشتی به وجود آمده است با آلارم های مخصوصی که دارند، ایجاد صدا می کنند و به این ترتیب افرادی که در آن محوطه حضور دارند متوجه نشت آب خواهند شد. البته در برخی از سنسورهای پیشرفته امکان ارسال پیامک به تلفن همراه صاحب ملک هم وجود دارد.
گرچه افرادی که این سنسورها را در خانه هوشمند خود مورد استفاده قرار می دهند می توانند با کمک نرم افزارهای مانیتورینگ که از نسخه های اندروید بهره برده اند از نشتی آب منزل خود مطلع شوند.

عملکرد سنسور نشت آب

عملکرد سنسور نشت آب

سنسور نشت آب را باید چگونه و کجا نصب کرد؟

به صورت متداول سنسورهای نشت آب از دو پراب بهره می برند که باید در اطراف لوله نصب شوند؛ زیرا عملکرد سنسورهای نشت آب طبق آکوستیک است. بنابراین با توجه به فشار موجی که از آب لوله های آسیب دیده به وجود می آید، فرکانس های متفاوتی را نیز سنسور دریافت کرده و می تواند منبع نشت را تعیین کند.
سنسورهای نشت آب دارای مبدلی حساس هستند که اگر صدایی را در سیستم لوله کشی احساس کنند، آن را به ثبت خواهند رساند و با تقویت کردن صدا به سیستم های امنیتی هشداری را انتقال خواهند داد. البته برخی از تولید کنندگان این سنسورها زمانی که در حال طراحی سنسورهای نشت آب هستند، اپلیکیشن هایی نیز طراحی خواهند کرد که با کمک آن ها مالک ساختمان بتواند به راحتی کار کنترل و مدیریت آن ها را انجام دهد.
این سنسورها را می توان در حمام، توالت، زیر زمین، آشپزخانه و هر کجا که می تواند با آب گرفتگی مواجه شود نصب کرد. البته اگر مالک ساختمان بخواهد از راه دور آن را کنترل کند و مانع نشت آب شود، باید در زمان نصب از شیر قطع کن هایی که به صورت مکانیکی یا برقی هستند استفاده کند.

هزینه خرید سنسورنشت آب

نشت آب می تواند خسارت های زیادی را برای منزل به وجود آورد و این خسارات موجب خواهد شد که صاحب خانه هزینه های بسیار زیادی را متحمل شود. علاوه بر این که نشت آب، بسیار زیان ده است، پیدا کردن منبع نشت آب هم به راحتی انجام نخواهد شد. این کار بسیار زمان گیر است و باید برای یافتن آن حتی گاهی دیوارها را شکافت.
اما اگر هر منزلی دارای سنسور نشت آب باشد، این خسارت ها به حداقل ممکن و در برخی موارد به هیچ خواهد رسید. هزینه خرید سنسور نشت آب بسیار کمتر از زمانی است که مالک منزل بخواهد خسارت هایی که به سبب نشت آب در منزلش رخ داده را پرداخت کند.
خرید سنسور نشت آب یکی از روش هایی است که می توان خطرات آب گرفتگی منزل را به صفر رساند. هزینه خرید این سنسورها بستگی به برند و نوع آن دارد. اما در هر صورت خرید این محصولات بسیار مقرون به صرفه است و شرایطی امن را برای ساکنین فراهم خواهد کرد.

سخن پایانی
نشت آب از لوله ها یک اتفاق خیلی بد است که اگر به موقع متوجه آن نباشیم می تواند مشکلات فراوانی را ایجاد کند. خوشبختانه خانه هوشمند کوییک لینک توانسته در این زمینه قدم های خوبی بردارد و سنسورهای نشت آب را تهیه و به مردم عرضه کند. این سنسورها به خوبی می توانند منزل را از لحاظ آب گرفتگی ایمن کنند و در صورت بروز حادثه به مالک خبر دهند. اگر شما هم قصد دارید این سنسورها را تهیه کنید می توانید با مشاوران و کارشناسان کوییک لینک تماس بگیرید.