عملکرد اتوماسیون ساختمان در هوشمندسازی

اگر به دنبال کنترل و مدیریت تجهیزات خانه به وسیله گوشی هوشمند خود هستید، در حقیقت به اتوماسیون ساختمان علاقه دارید. با استفاده از این سیستم قادر خواهید بود تا تک به تک تجهیزات خانه خود را از کیلومترها دورتر، کنترل کنید. در گذشته از این وسیله برای مدیریت ترموستات یا سیستم آبپاش استفاده می کردند؛ اما طولی نکشید که دانشمندان به پتانسیل بالای آن پی بردند.
در عصر حاضر اینترنت شما را قادر می سازد تا با کمک اینترنت، به صورت کاملاً پیشرفته و حرفه ای، تمام سیستم های خانه خود را مدیریت نمایید. شما قادر خواهید بود که پیش از رسیدن به خانه از محل کار، سیستم های سرمایشی یا گرمایشی خانه را روی دمای دلخواه خود تنظیم کرده و سیستم نورپردازی را کنترل کنید.

BMS تکنولوژی اتصال با سیم

سیستم BMS به عنوان یکی از محبوب ترین روش های هوشمندسازی ساختمان در تمام جهان شناخته می شود. از این سیستم می توان برای مدیریت ساختمان، آن هم به صورت یکپارچه و کاملاً وابسته به سیستم های رایانه ای، استفاده کرد. سیستم بی ام اس یا Building Management System، از دو بخش سخت افزاری و نرم افزاری تشکیل شده و برای کارکرد به سیم کشی کابل های دیتا و ایجاد اتصال بین اجزای متفاوت بنا و یک پردازنده مرکزی نیاز دارد. بخش نرم افزاری این سیستم درون شبکه بوده و باید توسط یک کارشناس روی پنل مرکزی نصب شود.
از جمله خدمات ارائه شده توسط سیستم بی ام اس می توان به کنترل روشنایی، سیستم های اطفا حریق، کنترل سیستم های تهویه، دوربین های نظارتی اشاره کرد. به طور معمول در کشور ایران تنها دو سیستم تهویه و نورپزدازی را در اختیار این سیستم قرار می دهد. می توان دلیل این امر را هزینه اجرایی بالا و آشنا نبودن کارشناسان دانست.

عملکرد اتوماسیون ساختمان در هوشمندسازی

عملکرد اتوماسیون ساختمان در هوشمندسازی

عملکرد سیستم اتوماسیون ساختمان چگونه است؟

شاید برای شما این پرسش پیش بیاید که عملکرد اصلی سیستم های اتوماسیون ساختمان چیست؟ در پاسخ باید بگوییم که عملکرد اصلی این سیستم را می توان مدیریت سیستم های مختلف ساختمان، نظیر گرمایش، سرمایش، تهویه هوا، نورپردازی و… دانست. وظیفه دیگر سیستم BMS، اطلاع دادن وجود هر مشکل در سیستم، به مدیران ساختمان است. باید توجه داشت که اولویت اول این سیستم، اقدام برای حل مشکل است؛ در صورتی که تلاش سیستم بی ام اس ناکام ماند، وجود مشکل را به مدیران ساختمان اطلاع خواهد داد.
مدیران ساختمان می توانند از طریق واحد کنترل مرکزی، اکثر فرایندهای زیر نظر سیستم را کنترل نمایند. در اکثر سیستم های اتوماسیون نمی توان داده های مربوط به تنظیمات را به صورت دستی تغییر داد؛ اما در صورت تسلط و دانش کافی مدیران ساختمان در این حوزه، وارد کردن تنظیمات به صورت دستی، غیرممکن نخواهد بود.

مزایای نسل دوم اتوماسیون ساختمان

بی راهه نیست اگر مهم ترین مزیت سیستم بی ام اس را نسبت به راهکارهای قدیمی هوشمند سازی، عدم نیاز به اتصال اجزا با سیم بدانیم. همین امر به ظاهر ساده می تواند تاثیر شگرفی در کاهش هزینه های نصب، راحتی نصب، کاهش اتلاف منابع، پایداری اتصالات، عدم نیاز به تغییر، تخریب یا دخالت در سیستم برقی ساختمان و… رقم بزند.
با کمک سیستم BMS دیگر نیازی نیست تا برای هوشمند سازی یک ساختمان به سال ساخت و نوع کاربری آن توجه کنید. بدون تغییر هیچ قسمتی از ساختمان و نیاز به تخلیه ساکنین، قادر خواهید بود تا ساختمان را هوشمند سازی کنید. نیاز نداشتن به سیم کشی سبب شده تا دیگر به پردازنده مرکزی هم نیازی نباشد. جالب است بدانید که تمامی اتوماسیون ها، قوانین و سناریوهای سیستم بی ام اس در فضای ابری وب جهانی ذخیره شده و دیگر کاربردی برای پنل مرکزی وجود ندارد؛ همچنین باید توجه داشت که با استفاده از این سیستم، احتمال اتصالی اجزا به صورت عملی به صفر خواهد رسید.

  • زیبایی محصولات

زیبایی یکی از مزایای ویژه سیستم بی ام اس است. محصولات این سیستم به وسیله حرفه ای ترین طراحان صنعتی تولید شده و حتی می توان از آن ها به عنوان یک شیء تزئینی استفاده کرد. سبک طراحی این محصولات کوک و مینیمال بوده و نیازی نیست تا همچون سیستم های قدیمی هوشمندسازی به دنبال پنهان کردن آن ها باشید.

  • کاهش زمان نصب

بخش عظیمی از زمان نصب سیستم های هوشمند سازی قدیمی برای سیم کشی و تخریب بخش هایی از ساختمان صرف می شد؛ اما با سیستم بی ام اس دیگر نیازی به طی کردن این مراحل نیست. اتصال این سیستم از طریق بی سیم بوده و هیچ نیازی به سیم کشی ندارد. از سیستم بی ام اس می توان در تمامی واحدهای مسکونی، تجاری، اداری، هتل ها، فروشگاه های بزرگ و کوچک، مدارس و… استفاده کرد.

عملکرد اتوماسیون ساختمان در هوشمندسازی

عملکرد اتوماسیون ساختمان در هوشمندسازی

سخن پایانی
در این مطلب سعی شد تا اطلاعاتی در رابطه با چگونگی عملکرد اتوماسیون ساختمان در هوشمندسازی در اختیار شما قرار بگیرد. اگر قصد هوشمندسازی ساختمان خود را دارید، حتماً از وب سایت شرکت کوییک لینک دیدن کرده و از کارشناسان آن مشاوره بگیرید. در صورت بروز هر گونه پرسش با ما تماس گرفته و پرسش خود را مطرح کنید.