طرز کار شیرآلات هوشمند

ارتقا و پیشرفت تکنولوژی در دنیای امروز موجب شده است تا ردپای تجهیزات هوشمند در فضاهای مختلف وجود داشته باشد. شیرآلات هوشمند نمونه ای پرکاربرد از لوازم هوشمند هستند که چند سالی است؛ توانسته اند توجه بسیاری از کاربران را به خود جلب کنند. در طی چند سال اخیر استفاده از این نوع شیرآلات در امکان عمومی بسیار رواج پیدا کرده است؛ اما امروزه که خانه های هوشمند مورد توجه معماران و طراحان ساختمانی و صاحبان آن قرار گرفته است؛ این وسیله به یک عضو ضروری در آشپزخانه تبدیل شده است. با توجه به اینکه میزان استفاده از شیرآلات هوشمند نسبت به شیرآلات معمولی و قدیمی کمتر است؛ ممکن است بسیاری از افراد با طرز کار شیرآلات هوشمند آشنا نباشند. بر این اساس در این مطلب به معرفی کامل این نوع شیرآلات و طرز کار آن ها می پردازیم.

منظور از شیرآلات هوشمند چیست؟

قبل از اینکه بخواهید با نحوه عملکرد شیرآلات هوشمند آشنا شوید؛ بهتر است در رابطه با این که دقیقاً شیرآلات هوشمند چیست؛ اطلاعاتی کسب کنید. شیرآلات هوشمند، نمونه ای از شیرآلات مدرن و پیشرفته هستند که برای راه اندازی و کار کردن احتیاج به یک منبع انرژی مانند برق دارند. شیرهای هوشمند در نمونه های مختلفی تولید و به بازار عرضه می شوند. برخی از آن ها ممکن است برای راه اندازی به منبع تغذیه وصل شوند. در برخی از نمونه ها امکان راه اندازی شیرآلات مدل هوشمند با باتری های سطح متوسط و قوی وجود دارد. ممکن است این سوال برای برخی از افراد ایجاد شود که آیا بعد از قطع شدن برق، شیر آب قطع می شود؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم؛ خیر! خوشبختانه شیرهای هوشمند به گونه ای طراحی می شوند که امکان استفاده از آن ها مانند شیرهای غیر هوشمند وجود دارد. در واقع اگر به هر دلیلی برق ساختمان قطع شود؛ شیرهای هوشمند مانند شیرهای معمولی به کار خود ادامه می دهند.

طرز کار شیرآلات هوشمند

طرز کار شیرآلات هوشمند

انواع شیرآلات آب هوشمند

بررسی های انجام شده نشان می دهد که شیرآلات آب هوشمند تا حدودی می توانند مانع از هدر رفتن انرژی برق و آب شوند. علاوه بر کاهش مصرف انرژی، کثیف و خیس نشدن مداوم شیرآلات به دلیل عدم لمس، موجب شده است تا دوام شیرهای هوشمند بیشتر از شیرهای معمولی باشد‌. تمام این مزیت ها موجب شده است تا نمونه های زیادی از این محصول تولید و عرضه شود. برخی از انواع شیرآلات هوشمند عبارت هستند از:

  • شیرآلات هوشمند اتوماتیک

شیرآلات اتوماتیک یکی از جدیدترین انواع شیرآلات هوشمند هستند که تا حد زیادی می توانند مانع از هدر رفتن انرژی آب شوند. شیرآلات اتوماتیک بدون هیچ برخوردی فعال می شوند. در واقع درون شیرآلات اتوماتیک از اشعه مادون قرمز استفاده شده است؛ که در صورت تشخیص یا احساس وجود یک فرد در نزدیکی شیر آب فعال می شود.

  • شیرآلات هوشمند لمسی

شیرآلات هوشمند لمسی از جدیدترین انواع شیرآلات موجود در بازار هستند که به دلیل حساسیت شدید به لمس، به سرعت باز و بسته می شوند. تفاوتی وجود ندارد که شخص از کدام قسمت بدن خود برای باز کردن شیر آب استفاده کند؛ زیر این نوع شیرآلات با ظرفیت خازنی فعال می شوند و هر ناحیه از بدن که دارای جریان طبیعی باشد؛ باعث فعال شدن این نوع شیرآلات می شود.

  • شیرآلات هوشمند مدل هندزفری

شیرآلات مدل هندزفری نمونه ای پرطرفدار از شیرآلات هوشمند در اماکن عمومی هستند. این نوع شیرآلات در سال های اخیر به دلیل شیوع بیماری کرونا بسیار مورد توجه قرار گرفته اند. دلیل استقبال از این نوع شیرآلات، عدم نیاز به لمس در هنگام استفاده است. شیرآلات مدل هندزفری به دو شکل می توانند باعث خروج جریان آب شوند. در اولین حالت به دلیل برخورداری از سنسور چشمی می توانند در زمان مناسب فعال شوند. در حالت دوم شیرآلات هندزفری دارای نوعی پدال هستند که فرد با فشردن آن می تواند برای فعال سازی جریان آب اقدام کند.

  • شیرآلات هوشمند چشمی

شیرآلات هوشمند چشمی مانند شیرهای مدل هندزفری به دلیل برخورداری از نوعی سنسور چشمی می توانند در زمان حضور فرد نزدیک شیر، فعال شوند. شیرآلات چشمی اغلب به کمک باتری یا آداپتور کار می کند. برخی بر این تصور هستند که شیرآلات چشمی تا زمان حضور شخص کنار شیر روشن می مانند؛ اما امروزه شیرآلات چشمی به گونه ای طراحی می شوند که با وجود گذشت مدتی از حضور شخص در کنار شیر، خاموش یا غیر فعال شوند.

خرید شیرآلات آب هوشمند برای چه کسانی مناسب است؟

بسیاری از افراد در خرید این نوع شیرآلات برای منزل یا محیط کار تردید دارند؛ در واقع نگران کارایی آن در شرایط زندگی خود هستند. نیاز افراد برای تهیه این محصول با توجه به شرایطی که دارند، متفاوت است. آن دسته از افرادی که تمایل به داشتن خانه های لوکس و هوشمند هستند؛ قطعاً باید در کنار سایر تجهیزات هوشمند خود، از این وسیله در فضای آشپزخانه و سرویس بهداشتی استفاده کنند. کسانی که نگران لکه انگشتان روی سطوح شیرآلات هستند؛ بهتر است از این محصول خریداری کنند؛ چراکه می توانند بدون لمس از این نوع شیر برای شستشو استفاده کنند. در نهایت خرید شیرآلات آب هوشمند به تمام کسانی که نگران هدر رفت انرژی آب هستند؛ پیشنهاد می شود. شیرهای هوشمند می توانند به واسطه سنسورهای هوشمندی که در ساختارشان تعبیه شده است؛ در موقعیتی مناسب فعال و غیر فعال شوند؛ بنابراین؛ تا حد زیادی می توانند مانع از خروج حجم زیادی از آب شوند و در کاهش هزینه مصرف برق و آب موثر واقع شوند.

طرز کار شیرآلات هوشمند

طرز کار شیرآلات هوشمند

سخن پایانی
در محتوای فوق به بررسی طرز کار شیرآلات هوشمند پرداختیم. همانطور که در توضیحات بالا به آن اشاره شده است؛ این دسته از شیرآلات به دلیل سهولت شستشو، جلوگیری از ورود میکروب به بدن، دوام بالا، جذابیت بیشتر و…می توانند گزینه مناسبی برای خانه های هوشمند و لوکس باشند. کاربرانی که علاقمند به تهیه این نوع شیرآلات هستند؛ باید در هنگام خرید از اصالت کالا و کیفیت آن اطمینان حاصل کنند. کوییک لینک یکی از معتبر ترین فروشگاه هایی است که به صورت تخصصی در حوزه فروش تجهیزات هوشمند مورد نیاز برای ساختمان های مسکونی و تجاری هوشمند و جدید فعالیت می کند. شما می توانید با مراجعه به این سیستم فروش، نمونه های جدید و پیشرفته ای از شیرآلات هوشمند را با کیفیت اصلی و قیمت مناسب خریداری کنید.