ضرورت سیستم امنیتی در خانه هوشمند

در یک خانه هوشمند سیستم امنیتی نقش اساسی و مهمی را ایفا می کند. به بیانی دیگر، خانه هوشمند استاندارد بدون وجود سیستم امنیتی بی معنا خواهد بود. امروزه با پیشرفت تکنولوژی، در این سیستم با اهمیت، تجهیزات بسیار کاربردی و مدرنی گنجانده می شود. باتوجه به مزایای ارزشمندی که سیستم امنیتی در اختیار ساکنان و خانه و ساختمان قرار می دهد، ضرورت استفاده از آن چندین برابر می شود. در این مقاله قصد داریم به بررسی ضرورت سیستم امنیتی در خانه هوشمند و همچنین اجزای مختلف آن بپردازیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر در این زمینه تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

سیستم امنیتی هوشمند چیست؟

سیستم امنیتی هوشمند سیستمی است که هدف مهم و اصلی آن محافظت کردن از جان و اموال ساکنان ساختمان هوشمند سازی شده از حوادث مختلف مانند آتش سوزی، سرقت و… است. سیستم امنیتی با سایر سیستم های موجود در خانه هوشمند می تواند هماهنگی های لازم را داشته باشد و در کنار هم خانه ای امن و پر از آرامش ایجاد کنند. تجهیزات مورد استفاده در سیستم امنیتی به روش های مختلف و به کمک سناریوهای متعدد قابل برنامه ریزی هستند. از جمله این سناریوها می توان به سناریو در خواب، سناریو تنها ماندن در خانه و سناریو مسافرت و ترک خانه اشاره داشت. در هر یک از این موقعیت ها به راحتی می توان با کنترل از راه دور یا نزدیک از محیط داخلی و محیط خارجی ساختمان محافظت کرد.

ضرورت سیستم امنیتی در خانه هوشمند

ضرورت سیستم امنیتی در خانه هوشمند

اجزای سیستم امنیتی در یک خانه هوشمند

تجهیزاتی که در یک سیستم امنیتی و محافظتی مورد استفاده قرار می گیرد، دارای بیشترین تنوع است و کاربردهای فراوانی دارد. انتخاب هر یک از این تجهیزات به نوع و اندازه ساختمان یا خانه بستگی دارد. یکی از مزایای نصب و راه اندازی سیستم امنیتی هوشمند، اضافه کردن برخی دیگر از تجهیزات مورد نیاز پس از اجرای سیستم در زمان های بعدی است. با مشاوره گرفتن از کارشناسان با تجربه می توان بهترین و مناسب ترین تجهیزات را برای خانه هوشمند خود فراهم آورد. در ادامه به رایج ترین اجزای سیستم امنیتی در یک خانه هوشمند می پردازیم.

  • دوربین های مدار بسته

دوربین های مدار بسته هوشمند در انواع مختلفی مانند ثابت و گردان هستند. در محل های رفت و آمد، ورودی ها و پارکینگ ساختمان و همچنین محل هایی که از مدارک یا اشیای گران قیمت استفاده می شود، نصب دوربین مدار بسته هوشمند ضروری است. نصب دوربین ها با فواصل منظم و کارشناسی شده، می تواند تمامی وقایع را به خوبی ضبط و ثبت کند.

  • سنسورها

امروزه سنسورهای مختلفی با حساسیت های گوناگون برای نصب و محافظت اماکن های مختلف مورد استفاده قرار می گیرد. از جمله این سنسورها می توان به سنسورهای حرکتری، لرزشی، صوتی، ژیروسکوپی، لمسی و حرارتی اشاره داشت. این سنسورها در نقاط حساس یا درب و پنجره ها نصب می شوند که با کوچکترین صدا، حرکت، افزایش و کاهش دما واکنش نشان می دهند.

  • سیستم کنترل تردد

از سیستم کنترل تردد در مکان هایی که رفت و آمدهای زیاد دارند یا افراد ورودی و خروجی غیر قابل شناسایی هستند، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. برای کنترل کردن افرادی که وارد می شوند، سیستم هایی مانند اثر انگشت، کارت یا رمز عبور تعریف می شوند و برای باز و بسته شدن در نیازی به همراه داشتن کلید نخواهد بود. در این موارد، مشکلات گم شدن یا خرابی کلید از بین می رود.

  • سیستم اعلام حریق

سیستم هایی با ویژگی های شناسایی دود و بوی گاز در نقاط مختلف خانه هوشمند نصب می شوند. این سیستم ها با تشخیص به هنگام دود ناشی از آتش سوزی یا بوی ناشی از نشت گاز می توانند با روشن کردن آژیر، اهالی ساختمان را آگاه سازند. با تعریف هوشمندانه تر، در چنین مواقعی پیام به طور خودکار به مراکز آتش نشانی و… ارسال می شود.

  • سیستم کنترل از راه دور

برای کنترل کردن هوشمندانه ساختمان، می توان برنامه ها و اپلیکیشن های مخصوصی روی تلفن های همراه خود نصب کرد. این برنامه ها در بستر اینترنت کار می کنند و در صورت نیاز پیام ها از سیستم مرکزی خانه هوشمند، دریافت یا ارسال می شوند. برای مثال به راحتی می توان از طریق تلفن همراه به دوربین های مدار بسته داخل و خارج ساختمان از راه دور دسترسی کامل داشت. همچنین از طریق موبایل و از راه دور می توان درب مورد نظر خود را قفل یا باز کرد.

ضرورت سیستم امنیتی در خانه هوشمند

سیستم امنیتی خانه هوشمند با توجه به مزایایی که به همراه دارد، ضرورت استفاده از آن را ارتقاء می بخشد. از این مزایا می توان در مواقع خاص و حساس بیشترین استفاده را داشت. برخی افراد اطلاعی از میزان مزایای سیستم های محافظتی و امنیتی هوشمند سازی خانه در اختیار ندارند. در ادامه به ضرورت سیستم امنیتی در خانه هوشمند اشاره خواهیم داشت.
• تمامی ورودی ها، خروجی ها و درب و پنجره ها با حساسیت به شکستن یا مخدوش کردن ایمن سازی هوشمند می شود. از ورود به زور سارقین به ساختمان جلوگیری می شود.
• برای وارد شدن به ساختمان می توان از اثر انگشت، رمز عبور یا کارت های هوشمند استفاده کرد. این روش مانع از ورود افراد غریبه به محوطه ساختمان خواهد شد.
• تصاویر تمامی بخش های ساختمان به طور 24 ساعته ضبط، ثبت و ارسال می شود. تصویر سارقین یا هر فرد خاطی دیگر ثبت می شود.
• در صورت خالی بودن ساختمان، با اجرای سیستم روشنایی به طور خودکار، ساختمان مورد نظر به شکل حضور عادی افراد در داخل ساختمان شبیه سازی می شود.
• حوادث و اتفاقات در سریع ترین زمان اطلاع رسانی می شوند و در صورت نیاز به طور خودکار کنترل خواهد شد.
• کودکان و سالمندان و همچنین افراد دارای معلولیت از امنیت ویژه ای برخوردار خواهند بود.

ضرورت سیستم امنیتی در خانه هوشمند

ضرورت سیستم امنیتی در خانه هوشمند

سخن پایانی
در مطالب فوق به بررسی ضرورت سیستم امنیتی در خانه هوشمند و اجزای مورد استفاده در این سیستم مهم پرداخته شد. جلوگیری از حوادث ناگوار مانند آتش سوزی، سرقت، افزایش رفاه و آرامش و… از جمله دلایلی هستند که نیاز به نصب و راه اندازی سیستم امنیتی در خانه هوشمند را ضروری می کنند. خانه هوشمند کوییک لینک، با هدف اتصال سریع، طراحی منحصربه فرد و اقتصادی و با داشتن کادری مجرب، تجهیزات مرغوب و با کیفیتی را در طراحی هوشمند سازی مکان های مورد نظر، استفاده می کند. در خانه هوشمند کوییک لینک با بهره بردن از فن آوری های نوین دنیا می توانید خانه ای امن و مدرن داشته باشید.