معرفی سیستم کنترل تردد هوشمند

استفاده از سیستم کنترل تردد یکی از شیوه‌ هایی است که باعث افزایش سطح امنیت می ‌شود. پیشرفت روز افزون سیستم ‌های امنیتی و همچنین نیاز به امنیت بیشتر و آسودگی خاطر باعث استفاده بیشتر از سیستم کنترل تردد هوشمند شده است. این سیستم ‌ها در مکان ‌های مختلف مانند مجتمع‌ های مسکونی و تجاری و کارخانه‌ ها قابل نصب هستند. در این مقاله قصد داریم شما را با انواع این سیستم ‌ها و قابلیت ‌های بی ‌نظیر آن آشنا کنیم.

سیستم کنترل تردد هوشمند چیست؟

این سیستم تعیین کننده این است که چه کسی یا کسانی می ‌توانند به امکانات و تجهیزات موجود در یک مکان یا سازمان دسترسی داشته باشند.
قابلیت ‌های سیستم کنترل تردد هوشمند
سیستم کنترل تردد هوشمند با داشتن سخت افزارها و نرم افزارهای هوشمند دارای قابلیت‌ های مختلفی است که در ادامه به آن‌ ها اشاره می ‌کنیم.
• سخت کپی شدن کلیدهای الکتریکی
کلیدهای مکانیکی و سنتی دارای قابلیت تکثیر و کپی بسیاری هستند. اما کلیدهای الکتریکی اینگونه نیستند و ساختار پیچیده‌ تری دارند که می ‌توان گفت در بیشتر موارد قابل کپی و تکثیر نیستند. اما این قابلیت چه اهمیتی دارد؟ ساکنین مجتمع ‌های مسکونی و تجاری مانند شرکت‌ ها و سازمان ‌ها همواره دغدغه جابه جایی افراد و کپی کردن زیاد کلیدها را دارند که باعث معضلاتی مثل امکان عدم دسترسی برای ورود و خروج افراد جدید و امکان ورود ساکنین قبلی به فضای مسکونی و اداری می ‌شود.
عدم تکثیر کلیدهای الکتریکی می ‌تواند این مشکل را حل کند و نگرانی افراد را برطرف نماید. بدین ترتیب دیگر نیازی به صرف هزینه ‌های اضافی بابت جابه جایی قفل و تعویض آن ‌ها نیست.
• تنظیم سطح دسترسی برای افراد مختلف
امکان تنظیم و تغییر سطح دسترسی افراد مختلف در زمان ‌های متفاوت از مهم ترین قابلیت ‌های سیستم کنترل تردد هوشمند است.
• کنترل از راه دور
زمانی که امکان دسترسی فیزیکی به محل را ندارید برای مثال ممکن است در سفر باشید و نیاز باشد تردد محل را کنترل نمایید می ‌توانید از این قابلیت سیستم کنترل تردد هوشمند استفاده کنید و از راه دور تنظیمات مورد نظر خود را اعمال کنید.
• ثبت و مانیتورینگ کلیه رفت و آمدها
با کمک این قابلیت می ‌توان به راحتی کلیه رفت و آمدها را در زمان مورد نظر بررسی و آنالیز کرد. این کار به افزایش امنیت نیز کمک می ‌کند. بدین صورت از خطرات احتمالی مانند سرقت جلوگیری می ‌شود یا در صورت وقوع این مشکلات به‌ راحتی قابل ردیابی است.
• اعلام خطر در سیستم کنترل تردد هوشمند
با کمک این قابلیت در صورت بروز مشکل یا خطا، سیستم اعلام هشدار، فرد مسئول یا نگهبان را از آن مطلع می‌ کند. به عنوان مثال در صورتی که سهواً یکی از درب‌ ها بسته نشده باشد، این سیستم به اتاق نگهبانی اعلام خطر می‌ کند و نگهبان را از این مشکل آگاه می ‌سازد.

سیستم کنترل تردد هوشمند

سیستم کنترل تردد هوشمند

انواع سیستم ‌های کنترل تردد هوشمند

 سیستم کنترل تردد هوشمند اثر انگشتی

دستگاه تردد اثر انگشتی یکی از انواع پرکاربرد سیستم کنترل تردد هوشمند است. کاربردها و مزایای بسیار زیاد این سیستم باعث افزایش محبوبیت و استفاده از آن شده است. ثبت اثر انگشت جداگانه برای هر فرد جهت ورود خروج بسیار کاربردی است، زیرا به دلیل منحصر به فرد بودن اثر انگشت هر شخص، از ورود افراد ناشناس جلوگیری می شود. بنابراین این نوع سیستم کنترل تردد به دلیل امنیت بسیار بالایی که ایجاد می کند، کاربرد زیادی در شرکت‌ ها و ادارات دولتی و خصوصی دارد.

ویژگی‌ های سیستم کنترل تردد هوشمند اثر انگشتی

• قابلیت ذخیره سازی حجم زیادی از اثر انگشت‌ ها
• تکنولوژی تشخیص اثر انگشت تقلبی
• افزایش سرعت ثبت ورود و خروج افراد
• امکان تعریف ۶۰۰۰۰ کاربر در هر دستگاه
• سرعت تشخیص اثر انگشت در کمتر از یک ثانیه
• مانتورینگ، کنترل و ثبت رفت و آمدها به صورت آنلاین
• نمایش پیام‌ ها روی LCD و همچنین پخش صدا برای سهولت در استفاده از دستگاه

 دستگاه کنترل تردد رمزی

این قفل الکترونیکی رمزی به ‌صورت یک صفحه نمایش عدد و یا حروفی، روی درب ورودی آپارتمان یا واحد تجاری نصب می ‌شود. افراد ساکن، با وارد کردن رمزی که از قبل برای ورود تعین کرده ‌شده است، می ‌توانند وارد ساختمان شوند. مشکلی که این سیستم دارد این است که ممکن است فرد رمز ورود خود را فراموش کند یا شخص دیگری رمز را به هر طریقی پیدا کند و وارد خانه شود. البته این مشکل را می ‌توان با تعویض رمز حل کرد.

مزیت استفاده از دستگاه کنترل تردد هوشمند رمزی

• نیازی به نگهداری کلید و وسایل اضافی نیست.
• امکان تعیین ۳۰۰ رمز ۸ رقمی متفاوت
• در مدل ‌های با دستگیره، بدون دستگیره و با رنگ ‌های نقره ‌ای و طلایی عرضه می ‌شود.
• کنترل ورود و خروج افراد
• علاوه بر زییایی از مقاومت و کارایی بسیار خوبی نیز برخوردار است.

سیستم کنترل تردد هوشمند

سیستم کنترل تردد هوشمند

 دستگاه کنترل تردد کارتی

این نوع سیستم‌ کنترل تردد هوشمند روی درب‌ های ضد سرقت ساختمان‌ های هوشمند قابل نصب است. این سیستم از طریق باطری و جریان الکتریسته کار می ‌کند و یک صفحه نمایشگر روی آن نصب می شود. طریقه باز و بسته کردن درب به این صورت است که باید یک کارت مخصوص روی صفحه نمایشگر یا حسگر قرار داد و منتظر ماند که پذیرفته شود. شناسایی کارت به کمک بردهای مخصوص موجود در داخل دستگاه و برقراری ارتباط با آن انجام می‌ شود. این قفل ها امنیت بالایی دارند و در تمامی ساختمان ‌ها قابل نصب هستند. مشکل بزرگی که این قفل الکترونیکی دارد این است که در صورت مفقود شدن کارت، می تواند توسط افراد دیگر مورد سو استفاده قرار گیرد.

مزایای استفاده از سیستم کنترل تردد هوشمند کارتی

• قابلیت تعریف هر کارت جهت استفاده در یک واحد برای زمان مشخص و امکان گزارش‌ گیری از ترددها توسط دستگاه POS
• تعیین و اجازه ورود و خروج افراد در زمان ‌های معین
• در صورت وارد شدن ضربه به صفحه قفل و یا اعمال زور به آن آلارم دستگاه به صدا در می ‌آید.
• سرعت بالای باز و بسته کردن درب

جمع بندی
با توجه به مشکلات سیستم‌ های کنترل تردد سنتی، همچون امنیت پایین، عدم کنترل ورود و خروج افراد و… استفاده از سیستم ‌‌های کنترل تردد هوشمند از الزامات است. این سیستم ‌ها در انواع مختلفی همچون سیستم کنترل تردد هوشمند کارتی، رمزی و اثر انگشتی تولید و به بازار عرضه می‌ شوند که هر کدام از آن ها ویژگی‌ ها و مزایای خاص خود را دارند. همراه با خانه هوشمند کوییک لینک با سیستم کنترل تردد هوشمند و مزایای آن به طور کامل آشنا شوید. در صورت علاقه به این گونه سیستم های هوشمند از طریق سایت کوییک لینک اقدام به خرید انواع سیستم های مدرن و باکیفیت نمایید.