سیستم صوتی و تصویری هوشمند

قابلیت ها و سیستم های بسیار متنوع و متعددی در خانه های هوشمند مورد استفاده قرار می گیرند. یکی از این سیستم های محبوب، سیستم صوتی و تصویری هوشمند است که در بین گروه های سنی جوان و نوجوان محبوبیت بالایی دارد. با به کار گذاشتن دستگاه های دیجیتال و تجهیزات پیشرفته می توان کیفیت پخش موزیک و تماشا کردن فیلم و تلویزیون را به میزان بالایی ارتقاء داد. در این مقاله قصد داریم با معرفی سیستم صوتی و تصویری هوشمند به بررسی انواع تجهیزات، مزایا و کاربردهای این سیستم در خانه هوشمند بپردازیم. برای آشنایی بیشتر در این زمینه، تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

سیستم صوتی و تصویری هوشمند چیست؟

هوشمند سازی سیستم صوتی و تصویری در دو بخش صوتی و صدا و همچنین تصویر انجام می شود. به سیستمی که امکان پخش صدا با کیفیت 3D و با استفاده از اپلیکیشن ها ویژه را در تمامی قسمت های خانه یا ساختمان فراهم می کند، سیستم صوتی هوشمند می گویند. به طوری که با نصب تجهیزات صوتی مختلف در گوشه و کنار خانه می توان از یک پخش موسیقی مطلوب با کنترل از راه دور بهره مند شد.
سیستم صوتی در کنار سیستم تصویری، امکانات بسیار متنوعی برای اهالی خانه فراهم می کند. سیستم تصویری همان نمایشگرهای هوشمندی هستند که فضای داخلی و خارجی ساختمان را در بر می گیرند. سیستم صوتی و تصویری هوشمند نقش مهمی در اماکن عمومی نیز ایفا می کنند.

مزایای استفاده از سیستم صوتی و تصویری هوشمند

دلایل و مزایای متعددی باعث می شوند تا افراد از انواع امکانات سیستم های صوتی و تصویری بهره مند شوند. با پیشرفت علم و تکنولوژی، آرامش و رفاه بیشتری برای تمامی گروه های جامعه فراهم می شود. از این رو، با صرف هزینه های مشخص می توان از دایره وسیعی از امکانات، استفاده های متنوع و زیادی داشت. در این بخش از مطلب به بررسی مزایای استفاده از سیستم صوتی و تصویری هوشمند می پردازیم.
• با استفاده از سیستم صوتی می توان از یک پخش موسیقی با کیفیت بالا در هر نقطه از ساختمان لذت برد. از طرفی، پخش موسیقی یا پاکدست به وسیله موبایل، تلبت یا سیستم کامپیوتری قابل کنترل است.
• سیستم صوتی را می توان با سایر وسیله های هوشمند مانند پرده و کرکره هوشمند، هماهنگ کرد که با بستن یا باز شدن پرده موسیقی مورد نظر به صورت خودکار از بلندگوها پخش شود.
• در سیستم صوتی با تنظیم موسیقی دلخواه در زمان و ساعت بیدار شدن از خواب، می توان یک صبح آرامبخشی را با یک موزیک آرام آغاز کرد.
• ضبط صدا و تصویر داخل ساختمان در مواقع سفر و زمانی که ساختمان خالی از سکنه است با هدف افزایش ایمنی مکان انجام می شود.
• یک سینمای خانگی را با استفاده از ویدئو پروژکتور و موبایل می توان اجرا کرد. این مورد برای تماشا کردن کلاس های آموزشی بسیار مفید خواهد بود.

سیستم صوتی و تصویری هوشمند

سیستم صوتی و تصویری هوشمند

تجهیزات سیستم صوتی و تصویری هوشمند

امروزه شرکت های معتبر، انواع مختلفی از تجهیزات صوتی و تصویری با امکانات بسیار بالا، روانه بازار می کنند. نصب و راه اندازی هر یک از این تجهیزات به میزان و نوع استفاده از آن ها بستگی دارد. در این بخش از مطلب به بررسی مهم ترین و پرکاربردترین تجهیزات سیستم صوتی و تصویری هوشمند می پردازیم.

  • باند توکار

همان طور که از نامش مشخص است، باندهای توکار در میان تزئینات داخلی ساختمان نصب می شوند و ظاهر آن ها نیز قابل مشاهده نخواهد بود. کناف ها، کابینت ها، شبکه ها و باکس های مخصوص، محل خوبی برای نصب و مخفی کردن باندهای توکار هستند. باندهای توکار با نام باندهای سقفی نیز شناخته می شوند و کیفیت پخش صدای خوبی دارند.

  • باند روکار

به باندهایی که روی سقف یا دیوار نصب می شوند و ظاهر باند قابل مشاهده است، باندهای روکار گفته می شود. این نوع باندها در اندازه های مختلف و با قدرت صوتی متفاوت در مکان هایی مانند بیمارستان و فرودگاه و… نصب می شوند. در بین باندهای روکار، باندهای سقفی به دلیل کمتر به چشم خوردن، محبوبیت بیشتری نسبت به باندهای دیواری دارند.

  • آمپلی فایر

آمپلی فایر به دستگاهی گفته می شود که توانایی افزایش کیفیت صدای سیستم خروجی را دارد. به بیانی دیگر، وظیفه آمپلی فایرها، تقویت صدا و از بین بردن خش و نویز صدا عنوان می شود. از این نوع تجهیزات صوتی بیشتر اماکن عمومی استفاده می شود؛ ولی می توان در ماشین و خانه از آمپی فایرهای خانگی استفاده کرد.

  • آیفون تصویری

آیفون های تصویری در انواع مختلف از پرکاربردترین تجهیزات هر نوع ساختمانی محسوب می شوند. یک آیفون تصویری هوشمند قابلیت ضبط و ثبت تصویر مراجعه کننده به ساختمان، باز کردن در ورودی با استفاده از اپلیکیشن ها و کنترل های از راه دور را دارند. همچنین این لوازم با شناسایی افراد غریبه، پیام های هشدار را به ساکنان ساختمان ارسال می کنند.

  • مانیتور لمسی

مانیتورها یا نمایشگرهای لمسی، صفحه هایی هستند که در ابعاد کوچک و بزرگ، اطلاعات مورد نیاز را در خود ذخیره می کنند. این نمایشگرها دارای عملکردهای آسانی هستند که می توان با استفاده از آن ها، تجهیزات هوشمند موجود در ساختمان را کنترل و ارزیابی کرد. همچنین قابلیت اتصال اینترنتی به گوشی موبایل افراد دارند.

  • سیگنال دیجیتالی

سیگنال های دیجیتالی وظیفه ارسال پیام های مختلف از جمله پیام های هشدار در مواقع ضروری را بر عهده دارند. به عنوان مثال در حوادثی مانند آتش سوزی یا انتشار بوی دود یا گاز، از طریق این سیگنال ها پیام های هشدار به اهالی ساختمان یا نگهبان مربوطه فرستاده می شود.

مهم ترین کاربردهای استفاده از سیستم صوتی و تصویری هوشمند

کاربردهای سیستم صوتی و تصویری هوشمند بستگی به نوع تجهیزات مورد استفاده در خانه یا هر مکان دیگری دارد. به طور یقین، با افزایش تجهیزات هوشمند، کاربردهای آن ها نیز بیشتر و مطلوب تر خواهد بود. از جمله مهم ترین کاربردهای استفاده از سیستم صوتی و تصویری هوشمند عبارتند از:
استفاده از بلندگوهای ضد آب برای نصب در مکان هایی مانند حمام و استخر و…
انتخاب هر موسیقی مجزا برای هر بخش از ساختمان مانند اتاق خواب، نشمین و آشپزخانه
حذف نیاز به استفاده از کنترل تلویزیون و سایر دستگاه ها و در عوض استفاده از موبایل برای کنترل سیستم صوتی و تصویری
برای افزایش سطح ایمنی تمامی بخش های ساختمان با استفاده از دوربین های مداربسته، گردان و هوشمند

سیستم صوتی و تصویری هوشمند

سیستم صوتی و تصویری هوشمند

سخن پایانی
در مطالب فوق به بررسی سیستم صوتی و تصویری هوشمند و همچنین تجهیزات، کاربردها و مزایای آن پرداخته شد. از جمله این تجهیزات می توان به باندهای روکار و توکار، آمپلی فایر، آیفون تصویری، سیگنال های دیجیتالی و مانیتور لمسی اشاره کرد. خانه هوشمند کوییک لینک، با هدف اتصال سریع، طراحی منحصربه فرد و اقتصادی و با داشتن کادری مجرب، تجهیزات مرغوب و با کیفیتی را در طراحی هوشمند سازی مکان های مورد نظر، استفاده می کند. در خانه هوشمند کوییک لینک با بهره بردن از فن آوری های نوین دنیا می توانید خانه ای امن و مدرن داشته باشید.