سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند از مهم‌ترین سیستم‌های مدیریت هوشمند است که نقش مهمی را در آسایش و رفاه ساکنان ایفا می‌کند. سیستم اچ وک به معنی سیستم‌های هوشمند سرمایشی، گرمایشی و تهویه مطبوع ساختمان است. این سیستم قابلیت‌های زیادی دارد و از تجهیزات خاصی تشکیل شده است. تجهیزات این سیستم باعث افزایش کیفیت گرما رسانی محیط می‌شود و فشار هوا را به خوبی در محیط تنظیم می‌کند در ادامه مطلب به ویژگی‌های این سیستم بیشتر پرداخته می‌شود. در این مقاله با کوییک لینک همراه باشید.

 

تجهیزات سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند

سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند با تجهیزات و اجزایی که دارد؛ شناخته می‌شود. مهم‌ترین اجزای این سیستم‌ها عبارتند از:

ترموستات هوشمند

ترموستات هوشمند مهم‌ترین جزء سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند است. وجود ترموستات باعث می‌شود تا میزان دمای محیط به طور بسیار دقیق تنظیم شود. ترموستات هوشمند اجزای مختلف سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی از قبیل دیگ بخار، پمپ گرما، شیر آب و کابل‌ها را به صورت اتوماتیک و هوشمند کنترل می‌کند. ترموستات هوشمند در اسپلیت‌ها و داکت اسپلیت‌ها به صورت یک رابط lR طراحی می‌شود و به صورت هوشمند دما را کنترل می‌کند. ترموستات هوشمند در فن کویل ها علاوه بر کنترل دما، کنترل دور فن را نیز بر عهده می‌گیرد. ترموستات‌های هوشمند را می‌توان هم به صورت دستی و هم به صورت هوشمند کنترل کرد.

سنسور های دما

سنسورهای دما وظیفه سنجش دمای محیط در لحظه را برعهده دارند. سنسورها به مرکز کنترل سیستم هوشمند متصل هستند و پس از اندازه گیری دما، داده‌ها را به مرکز کنترل انتقال می‌دهند. وجود سنسور باعث می‌شود که دمای هر اتاق یا هر بخش از خانه متناسب با حضور ساکنان تنظیم شود. سنسورهای دمایی سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند میزان باز شدن یا بسته بودن دریچه‌های دستگاه‌های تهویه را نیز مشخص می‌کنند.

تاچ پنل مرکزی

تمامی تنظیمات مربوط به سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند در تاچ پنل مرکزی قرار می‌گیرد. با استفاده از تاچ پنل مرکزی می‌توان سناریوهای مختلف را تنظیم و اجرا کرد. دمای مرجع و مد نظر کاربر در تاچ پنل مرکزی وارد می‌شود و ترموستات هوشمند با کمک سنسورهای دمایی با مقایسه دمای فعلی محیط و دمای مرجع بهترین دما را برای محیط انتخاب می‌کنند. تاچ پنل مرکزی صفحه نمایشگر لمسی دارد و میزان فشار و گردش هوا نیز در آن مشخص می‌شود.

شیر برقی هوشمند

شیرهای برقی هوشمند از دیگر اجزای سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند است و بیشتر روی شوفاژها و رادیاتورهای هوشمند نصب می‌شود. این شیرها نمایشگر ال سی دی دارند و درجه حرارت محیط روی آنها نمایش داده می‌شود. این شیرها قابلیت اتصال به شبکه‌های کنترل از راه دور را دارند و می‌توان از طریق تبلت دستور روشن شدن شوفاژ، خاموش شدن و تنظیم درجه حرارت را به آنها داد.

سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند

سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند

مزیت های سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند

مهم‌ترین مزیت‌های سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند عبارتند از:

صرفه جویی در انرژی

به دلیل قابلیت‌های زیادی که این سیستم دارد؛ در انرژی صرفه جویی چشمگیری انجام می‌شود؛ به‌عنوان‌مثال ازآنجاکه می‌توان در سیستم هوشمند سناریوی خروج یا ورود را تنظیم کرد؛ با ورود افراد به ساختمان سیستم‌ها به صورت خودکار روشن می‌شوند و با خروج افراد سیستم‌ها خاموش می‌شوند. به همین خاطر از مصرف بی رویه انرژی جلوگیری می‌شود و بهترین سیستم برای دوستداران محیط زیست است.

تنظیم سرعت سیستم های سرمایشی به صورت خودکار

سرعت سرمایش و گرمایش محیط را می‌توان به صورت دستی و اتوماتیک تنظیم کرد. به‌عنوان‌مثال می‌توان سرعت دور موتور فن کویل ها را در سه حالت کند، متوسط و تند به صورت هوشمند کنترل کرد‌. سیستم گرمایش و سرمایش هوشمند با توجه به دمای درخواستی کاربر در مدت زمان معین میزان سرعت سیستم را تنظیم می‌کند.

طول عمر بالای سیستم

سیستم گرمایش و سرمایش هوشمند به سیستم‌های عیب‌یاب مجهز هستند از این رو ایجاد کوچک‌ترین مشکل در این سیستم‌ها به کاربر گزارش داده می‌شود و کاربر برای رفع مشکل می‌تواند در اسرع وقت اقدام کند. برای مراقبت از سیستم گرمایش و سرمایش هوشمند، این سیستم‌ها دارای قابلیتی به نام زمان تأخیر قابل تنظیم هستند که این قابلیت نقش مهمی در افزایش طول عمر سیستم ایفا می‌کند.

کنترل کردن تمامی تنظیمات از راه دور

یکی از مهم‌ترین مزیت‌های سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند این است که می‌توان میزان سرما، گرما، گردش هوا، سرعت سیستم، میزان رطوبت محیط را از راه دور کنترل کرد. همچنین می‌توان تقسیم بندی منطقه‌ای در سیستم انجام داد و هر بخش از منزل یا اداره را به صورت جداگانه از راه دور کنترل کرد‌.

سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند

سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند

انواع سیستم های هوشمند تنظیم دما

سیستم‌های هوشمند تنظیم دما از نظر نحوه اجرا و پیاده سازی و انواع سیستم به انواع مختلفی تقسیم بندی می‌شوند.

از نظر نحوه اجرا این سیستم‌ها به دو گروه کلی بی سیم و سیمی تقسیم بندی می‌شوند.

سیستم بی سیم هوشمند

این سیستم نسبت به سیستم‌های سیمی راحت‌تر و در زمان کوتاه‌تر نصب و اجرا می‌شود و به سیم کشی خاصی نیاز ندارد. نحوه ارتباط اجزای این سیستم‌ها مانند ترموستات و سنسورها با تاچ پنل مرکزی به صورت بی سیم است. در این سیستم‌ها می‌توان بعد از نصب نیز تجهیزات مختلفی به آن اضافه کرد. تاچ پنل مرکزی در این سیستم به راحتی نصب می‌شود و فقط نیاز به یک فاز و نول برای تغذیه دارد.

سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند سیمی

برای خانه‌های در حال ساخت سیستم‌های سرمایش و گرمایش هوشمند به صورت سیمی اجرا می‌شود. سرعت و عملکرد سیستم‌های هوشمند سیمی بالاتر است ولی اجرای آنها زمان بیشتری می‌طلبد. ارتباط بین اجزای این سیستم‌ها از طریق کابل‌ها برقرار می‌شود. نگهداری تجهیزات سیستم‌های هوشمند سیمی نیز راحت‌تر از سیستم‌های هوشمند بی سیم است؛ اما در عوض در سیستم‌های هوشمند بی سیم عیب یابی و تعمیرات با سرعت بیشتری انجام می‌شود.

سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند

سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند

نتیجه گیری

سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند بهترین سیستم سرمایش و گرمایش از نظر صرفه جویی در انرژی و کنترل میزان دقیق دما و رطوبت محیط است. سیستم‌های هوشمند از نظر نحوه اجرا به دو نوع بی سیم و سیمی تقسیم بندی می‌شوند. صرفه جویی در مصرف انرژی، طول عمر بالای سیستم، کنترل اتوماتیک و از راه دور تمامی اجزای سیستم از مزیت‌های سیستم هوشمند سرمایش و گرمایش است.

در صورت نیاز به کسب اطلاعات بیشتر در ارتباط با سیستم سرمایش و گرمایش هوشمند می‌توانید از طریق شماره‌های درج شده در سایت با ما کارشناسان کوییک لینک در ارتباط باشید.