سیستم آبیاری هوشمند چیست؟

سیستم آبیاری هوشمند یکی از اجزای ضروری در زمین‌ های کشاورزی، زمین فوتبال و باغچه‌ ها است. امروزه با پیشرفت تکنولوژی در حوزه کشاورزی تا حد زیادی از هدر رفت آب جلوگیری می‌ شود. در کشور ایران که آب‌ و هوای گرم و خشک غالب است، در معرض کم آبی هستیم و باید با روش‌ های مناسب از هدر رفتن آب جلوگیری شود که در این زمینه سیستم آبیاری هوشمند بسیار موفق عمل کرده‌ است. اگر شما نیز باغ یا باغچه دارید، این مقاله از مجموعه مقالات کوییک لینک را از دست ندهید و در ادامه همراه ما باشید تا با این سیستم کاربردی آشنا شوید.

معرفی سیستم آبیاری هوشمند

با توجه به بحران کم‌ آبی، با استفاده از سیستم‌ های پیشرفته و امکانات مدرن می‌ توان مصرف آب را در مکان‌ های مختلف مثل زمین‌ های کشاورزی و سایر اراضی کاهش داد. سیستم آبیاری هوشمند یکی از جدیدترین فناوری‌ ها محسوب می‌ شود که می‌ تواند تا حد زیادی در کاهش هزینه‌ های ناشی از مصرف آب نیز نقش داشته باشد. این سیستم می‌ تواند بهترین زمان برای آبیاری را تشخیص دهد و با مدیریت و کنترل هزاران کیلومتر دورتر را توسط یکبرنامه در تلفن همراه آبیاری کند.
سیستم آبیاری هوشمند کاملاً انعطاف‌ پذیر است و می‌ تواند با توجه به نوع نیاز گیاه و شرایط گوناگون محیط و زمین آبیاری را به‌ صورت هوشمند انجام دهند. از این سیستم می‌ توان در آبیاری گلخانه‌ ها، زمین‌ های کشاورزی و خانه‌ های هوشمند استفاده کرد. امروزه سیستم آبیاری هوشمند با استقبال بسیار زیادی مواجه شده است؛ زیرا کار را راحت کرده و نیاز به نیروی انسانی را کاهش می‌ دهد و فرد می‌ تواند از طریق برنامه‌ های تلفن هوشمند یا رایانه و با استفاده از یک پورتال آنلاین مدیریت این سیستم دسترسی داشته باشند. در واقع شما می‌ توانید از راه‌ های دور و نزدیک این سیستم را تنظیم کنید. این سیستم آبیاری هوشمند مجهز به قابلیت هایی مثل جریان سنج است که این امکان را به کاربر می‌ دهد با استفاده از کنترلر مشکلات مختلف مثل نشتی در سیستم را شناسایی کند.

سیستم آبیاری هوشمند

سیستم آبیاری هوشمند

قابلیت‌ های سیستم آبیاری هوشمند

این سیستم امکانات و قابلیت‌ های متعددی را در اختیار شما قرار می‌ دهد که با استفاده از سایر روش‌ ها به این امکانات دسترسی نخواهید داشت. امکانات ویژه‌ ای که توسط این سیستم در اختیار شما قرار می‌ گیرد شامل موارد زیر هستند:
• برای کنترل سیستم آبیاری از راه دور باید از تلفن همراه و رایانه استفاده شود.
• برای تشخیص مناسب‌ ترین زمان آبیاری از سنسورها و سایر مؤلفه‌ های اندازه گیری استفاده می‌ شود.
• برای باغ‌ ها، مزارع، باغچه‌ ها و زمین‌ های کشاورزی از قابلیت تنظیم سیستم آبیاری به‌ صورت خودکار استفاده می‌ شود.
• می‌ توان با اضافه کردن سنسورهای مختلف شناخت نیازهای گیاهان را آسان‌ تر کرد.
• برای اعلام هشدار وجود خطا در آبیاری و اعلام نشتی لوله از فناوری‌ های نوین استفاده می‌ شود.
• برای مدیریت سیستم آبیاری از قابلیت فرمان صوتی استفاده می‌ شود.
• با توجه به نیاز زمین کشاورزی و منطقه موردنظر فشار آب تنظیم خواهد شد.
• با توجه به پیش‌ بینی‌ های دریافت شده از سیستم هواشناسی می‌ توان آبیاری را مدیریت کرد.

استفاده از سیستم آبیاری هوشمند چه مزایایی دارد؟

در گذشته برای آبیاری زمین‌ های کشاورزی، گلخانه‌ ها، باغچه، ویلاها و زمین‌ های فوتبال از آبیاری غرقابی، بارانی و قطره‌ ای استفاده می‌ شد، اما این روش‌ ها مشکلات بسیار زیادی را به‌ همراه داشتند که باعث شد متخصصان یک سیستم هوشمند طراحی کنند تا بتواند از ایجاد مشکلات متعدد جلوگیری کند. برخی از مزایای سیستم آبیاری هوشمند را در ادامه بررسی می‌ کنیم.

  • برنامه ریزی برای آبیاری

با کمک کنترل‌ کننده‌ های هوشمند سیستم آبیاری به‌ جای آن‌ که به‌ صورت دستی کار کند، برنامه‌ ای برای فعالیت دریافت خواهد کرد و می‌ تواند با توجه به اطلاعات دریافتی از سامانه هواشناسی تنظیم شده به‌ طور خودکار بهترین زمان را برای آبیاری محل موردنظر انتخاب کند.

  • جلوگیری از مصرف آب

مهم‌ ترین مزیت استفاده از سیستم آبیاری هوشمند صرفه‌ جویی در مصرف آب است. در واقع این سیستم کمک می‌ کند تا با اصلاح الگوی مصرف تا حد زیادی از بحران کم آبی نجات پیدا کنیم.

  • آبیاری و کوددهی

سیستم آبیاری هوشمند می‌ تواند علاوه‌ بر آبیاری امکانات دیگری مثل کوددهی را نیز در اختیار کاربر قرار دهد. این سیستم با شناسایی منطقه و نیازهای زمین برای آبیاری و کوددهی اقدام می‌ کند. بر خلاف سیستم‌ های قدیمی، سیستم هوشمند با تنظیماتی که در آن اعمال می‌ شود، می‌ تواند به‌ راحتی فرایند کوددهی و آبیاری را به‌ موقع انجام دهد.

  • تنظیم و کنترل از راه دور

کنترل از راه دور نیز یکی از مزایای مهم سیستم‌ های آبیاری هوشمند محسوب می‌ شود که کاربر می‌ تواند از راه دور و نزدیک به واسطه لپ‌ تاپ، رایانه و تلفن همراه آبیاری زمین موردنظر را مدیریت کند. همچنین با وجود سنسورها تشخیص شرایط آبیاری برای سیستم آسان‌ تر می‌ شود.

سیستم آبیاری هوشمند

سیستم آبیاری هوشمند

تجهیزات ضروری برای هوشمندسازی در سایت کوییک لینک

امروزه با وجود تجهیزات مدرن و پیشرفت تکنولوژی بسیاری از کارهای روزمره آسان شده‌ است. آبیاری باغ، باغچه، روف گاردن و غیره شاید کمی سخت و زمان‌ بر باشد، اما با وجود سیستم آبیاری هوشمند دیگر لازم نیست وقت خود را برای انجام این کار هدر دهید. فقط کافیست با تلفن هوشمند خود انجام این کار را از راه دور و نزدیک مدیریت کنید. با کیفیت ترین تجهیزاتی که برای هوشمندسازی منزل به آن‌ ها نیاز دارید در سایت کوییک لینک موجود است. همچنین لازم به ذکر است که کارشناسان ما در این مجموعه آماده ارائه هرگونه خدمات و اطلاعات به شما مشتریان عزیز هستند تا بتوانید با اطمینان کامل برای ثبت سفارش اقدام کنید.