سنسور درب و پنجره هوشمند

در بیشتر موارد، اصلی ترین هدف برای هوشمند سازی خانه ها و اماکن دیگر، برقراری امنیت و ایمنی برای اعضای خانه و ساختمان است. از تجهیزات مختلفی برای رسیدن به این هدف می توان استفاده کرد. از مهم ترین تجهیزات ایمن سازی خانه هوشمند می توان به سنسور درب و پنجره هوشمند اشاره داشت. سنسورهای درب و پنجره با داشتن انواع مختلف، کاربردهای متفاوتی برای صاحبان منازل، ویلاها، هتل ها و… دارند. در این مقاله قصد داریم با معرفی کاربردهای سنسور درب و پنجره هوشمند به نحوه نصب، مزایا و انواع مدل های آن بپردازیم. برای آشنایی بیشتر با مهم ترین اجزای خانه هوشمند، تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

سنسور درب و پنجره هوشمند چیست؟

درب ها و پنجره ها محل های اصلی برای ورود و خروج به ساختمان محسوب می شوند. برای محافظت از درب و پنجره ها از تجهیزات مختلفی استفاده می شود که سنسور درب و پنجره هوشمند می تواند مهم ترین آن ها باشد. از این رو، به این نوع سنسورها، سنسورهای ورودی هوشمند نیز گفته می شود. به دلیل هوشمند بودن سنسورهای درب و پنجره، می توان برنامه های مختلف هشداری برای آن ها طرح ریزی کرد. به طوری که در چه مواردی باز و بسته شدن درب ها و پنجره های غیر مجاز بوده است و باید پیام هشدار به صاحبان ساختمان ارسال شود. پیام های هشدار را می توان در شکل های متفاوت مانند آژیر زنگ خطر، ارسال پیام به تلفن همراه و… دریافت کرد.

سنسور درب و پنجره هوشمند

سنسور درب و پنجره هوشمند

انواع سنسور درب و پنجره هوشمند

سنسورهای درب و پنجره براساس کارایی، اجزا و میزان هوشمند سازی خانه در دو نوع طراحی می شوند. هر دو نوع می توانند اهداف مشترکی برای ایمن سازی خانه و محل مورد نظر داشته باشند؛ ولی ساختار و نحوه طراحی آن با یکدیگر متفاوت است. انتخاب نوع سنسور می تواند برحسب مشاوره های خانه هوشمند انجام شود. در ادامه به انواع سنسور درب و پنجره هوشمند اشاره خواهیم داشت.

  • سنسور درب و پنجره بی سیم هوشمند

عملکرد سنسورهای بی سیم با باتری است و نیازی به سیم کشی و کابل کشی ندارد. باتری های تعبیه شده در این سنسورها بایستی هر چند وقت یک بار چک شوند تا تخلیه کامل صورت نگیرد. علارغم اینکه بیشتر آن ها پیام هشدار برای تخلیه باتری را ارسال می کنند. از جمله مزایای سنسورهای بی سیم می توان به نصب سریع و بدون تخریب و همچنین مورد استفاده در ساختمان های قدیمی و جدید اشاره کرد. یکی از روش های کنترل از راه دور این نوع سنسورها استفاده از اینترنت WIFI است.

  • سنسور درب و پنجره با سیم هوشمند

سنسورهای با سیم یک نسل از سنسورهای بی سیم قدیمی تر هستند و اطلاعات مورد نیاز از طریق سیم ها و کابل های هوشمند منتقل می شوند. این نوع سنسورها نیز مزایای ویژه خود را دارند که مهم ترین مزایای آن ها، داشتن قیمت پایین تر و خدمات نگهداری کمتر هستند.

نحوه نصب سنسور درب و پنجره هوشمند

سنسورهای درب و پنجره نصب راحت و آسانی دارند. اغلب سنسورها از دو بخش تشکیل شده اند که یک بخش آن به در ورودی یا پنجره نصب می شود و بخش دیگر آن به چهارچوب های در ورودی یا پنجره چسبانده می شود. به هنگام بسته شدن در، این دو بخش سنسور کاملاً روی هم قرار می گیرند و هنگام باز شدن در، از هم جدا می شوند. کنار هم قرار گرفتن دو قطعه به دلیل انتقال اطلاعات است و این اطلاعات از طریق میدان مغناطیسی منتقل می شوند. در صورت متوجه شدن یک حرکت غیر عادی، سیگنال ها به پنل هشدار ارسال می شوند و صاحب خانه یا نگهبان این پیام ها را دریافت می کند.

کاربردهای سنسور درب و پنجره هوشمند

همان طور که از نام سنسور مشخص است، بیشترین کاربرد را در ایمن سازی درب های ورودی و پنجره ها دارند. علاوه بر آن ها، سنسورهای درب و پنجره در دیگر اجزای خانه یا ساختمان می تواند مورد استفاده قرار گیرد. نصب کردن این نوع سنسورها در مکان ها یا اجزایی غیر از درب و پنجره، همان عملکرد و مزایا را برای صاحبان منازل فراهم خواهد کرد. از دیگر کاربردهای سنسور درب و پنجره هوشمند عبارتند از:
گاو صندوق های خانگی یا بزرگ
جعبه های اشیای گران قیمت مانند طلا و جواهر
کمدها یا کابینت های محل نگهداری مواد سمی یا شوینده های خطرناک همچون آزمایشگاه ها
محل نگهداری داروها
کشوهای اختصاصی

مزایای سنسور درب و پنجره هوشمند

نصب تجهیزات امنیتی و هوشمند سازی خانه و ساختمان، اهمیت بسیار زیادی دارد. این تجهیزات که سنسور درب و پنجره هوشمند از اجزای اصلی آن ها به شمار می آید، مزایای قابل توجهی در ایمن سازی خانه و اعضای خانه دارد. سنسور ورودی را می توان با دیگر تجهیزات و سنسورهای موجود در خانه هماهنگ و کنترل کرد. در این بخش از مقاله به مهم ترین مزایای سنسور درب و پنجره هوشمند می پردازیم.

  • جلوگیری از ورود سارقان

پیام هایی که از طرف سنسورهای هوشمند درب و پنجره به صاحبان ساختمان ارسال می شود، با اقدام به موقع از ورود سارق یا سارقان خطرناک جلوگیری می شود. بدین ترتیب، سرقت از خانه و ساختمان امکان پذیر نخواهد بود.

  • داشتن اطمینان خاطر

چنانچه در خانه یا ساختمان شخصی حضور نداشته باشد، در صورت مشاهده هر نوع ورود و خروج غیر عادی از محل، پیام به طور خودکار به صاحب خانه ارسال می شود. به این طریق می توان به آسودگی به مسافرت های طولانی مدت یا کوتاه مدت ادامه داد.

سنسور درب و پنجره هوشمند

سنسور درب و پنجره هوشمند

انواع مدل های سنسور درب و پنجره هوشمند

امروزه با پیشرفت های روز به روزی دستگاه ها و تجهیزات امنیتی، مدل های جدید و پرکاربردتری وارد بازار می شوند. هر یک از این مدل ها زیر نظر شرکت های معتبر جهانی طراحی و تولید می شوند. برای ایمن سازی ساختمان های مدرن، استفاده از این تجهیزات نوین، بر ارزش ساختمان خواهد افزود. در ادامه، به اسامی انواع مدل های سنسور درب و پنجره هوشمند اشاره خواهیم داشت.
سنسور سطح تماس
سنسور نازک و نامرئی
سنسور پنجره هواکش
سنسور توکار

سخن پایانی
در مطالب فوق به بررسی پیرامون سنسور درب و پنجره هوشمند و همچنین انواع، کاربردها، مزایا و نحوه نصب آن پرداخته شد. این نوع سنسورها با نصب آسان، از ورود سارقان جلوگیری کرده و امنیت را برای خانه و ساختمان مورد نظر به ارمغان می آورند. سنسورهای درب و پنجره هوشمند در دو نوع بی سیم و با سیم هستند. خانه هوشمند کوییک لینک، با هدف اتصال سریع، طراحی منحصربه فرد و اقتصادی و با داشتن کادری مجرب، تجهیزات مرغوب و با کیفیتی را در طراحی هوشمند سازی مکان های مورد نظر، استفاده می کند. در خانه هوشمند کوییک لینک با بهره بردن از فن آوری نوین دنیا می توانید خانه ای امن و مدرن داشته باشید.