ریموت کنترل خانه هوشمند چیست؟

خانه هوشمند از اجزای متنوع و هوشمندی تشکیل یافته است که هر یک از این اجزا نقش بسیار مهمی در هوشمند سازی محل مورد نظر دارند. ریموت کنترل هوشمند یکی از مهم ترین اجزای خانه هوشمند به شمار می آید و با داشتن کارایی ساده و آسان، بسیاری از کارها را به در سریع ترین زمان و با دقت بالایی انجام می دهد. در بازار رقابتی تولید کنندگان تجهیزات هوشمند، ریموت کنترل های هوشمند متنوعی وجود دارند که از کاربردها و مزایای بسیاری برخوردار هستند. در این مقاله قصد داریم با معرفی ریموت کنترل خانه هوشمند، مزایا، کاربردها و انواع طراحی آن بپردازیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه قیمت ریموت کنترل هوشمند، تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

معرفی یک خانه هوشمند

منظور از خانه هوشمند تنها به هوشمند سازی خانه و منزل محدود نمی شود. هوشمند سازی را می توان در محیط های باز و بسته متعددی اجرا کرد و از مزایای آن بیشترین بهره برداری را کرد. آپارتمان های مسکونی و اداری، ویلاها، هتل ها، مدارس، مجتمع های تجاری و… از نمونه های بارز یک خانه هوشمند هستند. تجهیزات به کار رفته در هوشمند سازی مکان ها، گستره بسیار بالا و نامحدودی دارند و روز به روز نیز پیشرفته تر می شوند. برخی از اجزای خانه هوشمند جزو لوازم ضروری هستند و در تمامی محیط های هوشمند سازی شده مورد استفاده قرار می گیرند. پنل های مرکزی، ریموت کنترل ها و… را می توان به عنوان این تجهیزات ضروری خانه هوشمند دانست.

ریموت کنترل هوشمند چیست؟

به وسیله های کوچک، سبک و با کارایی آسانی که فرمان اجرای دستورهای مختلف را در خانه هوشمند صادر می کنند، ریموت کنترل هوشمند گفته می شوند. ریموت کنترل های هوشمند در انواع مختلف لمسی، کلیدی و صوتی و در برندهای متنوعی تولید می شوند. هر یک از این ریموت کنترل ها می توانند ویژگی های منحصربفردی داشته باشند. برای مثال برای هر ریموت کنترل هوشمند یک اندازه شعاع دایره ای تعریف شده است و آن ریموت تا همان اندازه می تواند فرمان های صادر شده را اجرا نماید. نقش ریموت کنترل های هوشمند در یک محیط هوشمند سازی شده بسیار مهم است و توسط هر گروه سنی کودک، بزرگسال و سالمند استفاده می شود.

ریموت کنترل خانه هوشمند چیست

ریموت کنترل خانه هوشمند چیست

مهم ترین کاربردهای ریموت کنترل هوشمند

با توجه به طیف وسیع تجهیزات هوشمند، برای هدایت بخش ها و سیستم های مختلف از ریموت کنترل های هوشمند استفاده می کنند. در این بخش از مطلب به مهم ترین کاربردهای ریموت کنترل هوشمند اشاره خواهیم داشت.
• در سیستم های امنیتی مانند باز و بسته کردن درها و پنجره ها و درب های پارکینگ
• در سیستم های تهویه مطبوع و سرمایشی و گرمایشی مانند خاموش، روشن و تنظیم کردن درجه دمای محیط
• در سیستم های روشنایی و نورپردازی مانند خاموش و روشن کردن تمامی چراغ های داخلی و محوطه بیرونی
• در سیستم های الکترونیکی مانند خاموش و روشن کردن لوازم صوتی و تصویری
• در سیستم های آبیاری و کشاورزی برای تنظیم جریان آب در زمین های زراعی و باغ ها

مزایای استفاده از ریموت کنترل هوشمند

ریموت کنترل های هوشمند به دلیل مزایای که دارند به یکی از پر کاربردترین اجزای یک خانه هوشمند تبدیل شده اند. از جمله مزایای استفاده از ریموت کنترل هوشمند عبارتند از:
کنترل از راه دور بدون نیاز به طی کردن مسافتی معین
افزایش ایمنی فضای داخلی و خارجی ساختمان به دلیل اقدامی سریع تر با استفاده از ریموت کنترل
انجام دقیق و صحیح تمامی دستورها و فرمان های ارسالی از طرف کاربر بدون داشتن خطا
اجرای سریع فرمان های ارسالی بلافاصله پس از دریافت پیام کاربر
صرفه جویی در مصرف انرژی برق، گاز و آب
شناسایی تجهیزات معیوب و نیاز به تعویض یا تعمیر
دارای استفاده آسان

انواع ریموت کنترل هوشمند از لحاظ کارکرد

ریموت کنترل های هوشمند دائماً در حال استفاده هستند و بایستی به کمک یک منبعی تغذیه شوند. انواع ریموت کنترل هوشمند از لحاظ کارکرد در دو گروه دسته بندی می شوند که عبارتند از:

  • اینترنت وای فای

کنترل هایی که در قالب برنامه روی تلفن های همراه نصب می شوند و با اتصال به اینترنت می توانند تمامی دستورهای صادر شده را اجرا نمایند.

  • باتری

ریموت کنترل هایی که به وسیله باتری های کوچک کار می کنند. از معایب این ریموت ها، خالی شدن باتری پس از گذشت یک مدت زمان و نیاز به تعویض مجدد باتری است.

انواع ریموت کنترل هوشمند از لحاظ دسترسی

زمانی که با واژه کنترل مواجه می شویم، ناخودآگاه فکر می کنیم که کنترل بایستی در دست گرفته شود. همیشه به این گونه نیست و کنترل انواع دیگری نیز دارد. از جمله انواع ریموت کنترل هوشمند از لحاظ دسترسی عبارتند از:

  • ثابت

برخی از ریموت کنترل های هوشمند به شکل یک پنلی ساده تر، روی دیوار نصب می شوند. در این صورت برای دستور دادن به انجام هر نوع عملکردی بین تجهیزات هوشمند، بایستی فرد به محل نصب ریموت کنترل برود.

  • دستی

متداول ترین نوع ریموت کنترل های هوشمند، نوع دستی آن ها است. این نوع ریموت ها در اندازه های متوسط تا کوچک قابل دست گرفتن و بردن تا شعاع چند متری هستند.

انواع ریموت کنترل هوشمند از لحاظ طراحی

تولیدکنندگان ریموت کنترل، آن ها در شکل های ظاهری متفاوتی طراحی می کنند. انتخاب هر یک از ین ریموت ها می تواند سلیقه ای باشد؛ البته که برخی از مدل های آن ها ظاهری شیک تر و زیباتری دارند. از جمله انواع ریموت کنترل هوشمند از لحاظ طراحی عبارتند از:

  • کلیدی

دکمه های روی ریموت کنترل به صورت کلیدهای فیزیکی هستند و با فشار دادن دکمه ها، دستورها اجرا می شوند. این نوع ریموت کنترل هوشمند از ساده ترین ریموت ها محسوب می شود.

  • لمسی

همان طور که از نامش مشخص است، در ریموت کنترل های لمسی هوشمند، کافیست با اشاره ای کوچک روی ریموت تمامی فرمان ها به طور دقیق اجرا شوند.

  • صوتی

ریموت کنترل صوتی هوشمند را می توان جز ریموت های مدرن و پیشرفته در بین تجهیزات هوشمند سازی خانه دانست. با توجه به برنامه ریزی که در ریموت های صوتی انجام می شود، با استفاده از گفتن واژه یا جمله ای از قبل تعیین شده می توان دستورهای مورد نظر را صادر کرد.

ریموت کنترل خانه هوشمند چیست

ریموت کنترل خانه هوشمند چیست

قیمت ریموت کنترل هوشمند

به دلیل افزایش مشتریان به منظور هوشمند سازی محیط های باز و بسته مختلف، شرکت های متعددی در کار تولید تجهیزات و ابزارهای هوشمند هستند. از این رو، تهیه و خرید تجهیزات هوشمند به انتخابی سخت تبدیل شده است. از طرفی هر یک از این شرکت های تولیدی، رقم های متفاوتی برای قیمت گذاری این تجهیزات در نظر می گیرند. فاکتورهای مختلفی می توانند در تعیین قیمت نهایی ریموت کنترل هوشمند تاثیر داشته باشند. در ادامه، به بررسی این فاکتورهای موثر در قیمت اشاره خواهیم داشت.
نوع ریموت کنترل هوشمند مانند کلیدی، لمسی یا صوتی
تعداد کاربردهای آن
اندازه و قابل دسترس بودن
میزان گارانتی شرکت سازنده
برند ریموت کنترل هوشمند
جنس و رنگ
طراحی و دیزاین خاص

سخن پایانی
در مطالب بالا به بررسی ریموت کنترل هوشمند و همچنین کاربردها و مزایای آن پرداخته شد. ریموت کنترل هوشمند به عنوان یک عضو اصلی در خانه هوشمند می تواند سیستم های گرمایش و سرمایشی، سیستم های امنیتی، سیستم های نورپردازی و سایر سیستم ها را راه اندازی و متوقف کند. خانه هوشمند کوییک لینک، با هدف اتصال سریع، طراحی منحصربه فرد و اقتصادی و با داشتن کادری مجرب، تجهیزات مرغوب و با کیفیتی را در طراحی هوشمند سازی مکان های مورد نظر، استفاده می کند. در خانه هوشمند کوییک لینک با بهره بردن از فن آوری های نوین دنیا می توانید خانه ای امن و مدرن داشته باشید.