دستگیره پول و پوش هوشمند چیست؟

قفل ها و دستگیره های هوشمند در انواع مدل ها با کاربردهای مختلف طراحی و تولید می شوند. دستگیره های اهرمی هوشمند و دیجیتال به عنوان اولین گروه از دستگیره های هوشمند طراحی شده شناخته می شوند. پس از آن ها با ارتقاء تکنولوژی دستگیره های مدرن و پیشرفته تری به نام دستگیره های پول و پوش روانه بازار شدند. این دستگیره ها عملکرد تمام اتوماتیکی دارند و در انواع متفاوت تولید می شوند. در این مقاله قصد داریم با بررسی دستگیره پول و پوش و انواع آن، به مزایا و کاربردهای این دستگیره های هوشمند و مدرن بپردازیم. برای آشنایی بیشتر در این زمینه می توانید تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

دستگیره پول و پوش چیست؟

نام دستگیره پول و پوش از واژه های انگلیسی گرفته شده است. به طوری که واژه Pull به معنای کشیدن و و واژه Push به معنای فشار دادن است. برای تعبیر دقیق تر این نامگذاری باید گفت، این دستگیره ها با نام فشاری کششی شناخته می شوند. این نوع دستگیره ها برای باز کردن درها اغلب به صورت کششی و به سمت داخل بازشو در ایران و کشورهای خاورمیانه مورد استفاده قرار می گیرند. در طراحی دستگیره پول و پوش هیچ نوع دستگیره متحرک اهرمی تعبیه نشده است و عملکرد آن ها کاملاً دیجیتالی بوده و به کمک دکمه های کلیدی یا لمسی انجام می شود. در برخی موارد نیز از دستگیره های پول و پوش با نام دستگیره های خلبانی نیز نام می برند.

دستگیره پول و پوش هوشمند چیست

دستگیره پول و پوش هوشمند چیست

انواع دستگیره پول و پوش

یکی از مهم ترین تفاوت هایی که دستگیره های پول و پوش به سایر دستگیره ها دارند، استفاده نکردن از کلید و نداشتن دسته کلید است. فراموش کردن محل کلید و جا گذاشتن آن در مکانی دور از دسترس از بزرگترین مشکلات برخی از افراد پر مشغله می تواند باشد. با نصب دسنگیره پول و پوش در خانه های هوشمند به راحتی می توان از طریق رمز، کارت یا اثر انگشت خود، درب را باز یا بسته کرد. همچنین این نوع دستگیره ها هم به صورت عادی و مستقیم و هم به کمک ادمین و کنترل از راه دور باز و بسته می شوند. انتخاب نوع دستگیره بسته به شرایط اهالی خانه یا محیط کاری دارد. به هر طریق، دسترسی آسان و ایمن تری می توان به دستگیره های پول و پوش داشت.

گزارش گیری در دستگیره پول و پوش

هوشمند سازی شرکت ها و اداره ها به دلیل کنترل دقیق ورود و خروج کارمندان شرکت و ثبت آمار دقیق، از اهمیت بالایی برخوردار است. مهم ترین و اصلی ترین ابزار هوشمند و دیجیتالی که در این زمینه اطلاعات دقیق تری در اختیار مدیران قرار می دهد، دستگیره های دیجیتالی و پول و پوش می توانند باشند. با استفاده از این اطلاعات و ساعات حضور کارمندان در شرکت، میزان حقوق و مزایای مربوط به کارمندان با محاسبه های دقیقی تعیین و پرداخته می شوند. دریافت این گزارش ورود و خروج می تواند با اتصال به اینترنت از راه دور نیز قابل کنترل باشد. اپلیکیشن های مربوطه را می توان در گوشی موبایل یا سیستم های کامپیوتری نصب کرد و از باز و بسته شدن در توسط هر فرد شناس و ناشناس مطلع شد.

ورود ایمن رمز در دستگیره پول و پوش

یکی از روش های استفاده از دستگیره پول و پوش و نحوه باز و بسته کردن درب، وارد کردن رمزهای شخصی و ایمنی هستند. در برخی از مدل های شرکت سامسونگ دستگیره پول و پوش هوشمند، اعداد صفحه کلید به طور مرتب به نمایش گذاشته نمی شود. برای توضیح بیشتر، اعداد نوشته شده روش صفحه کلید به صورت رندوم و تصادفی برای هر کاربر انتخاب و به نمایش گذاشته می شود. به طوری که نمایش عدد 3 برای یک کاربر در محلی متفاوت از نمایش همان عدد برای کاربر دیگر خواهد بود. به این روش دیگر نمی توان با استفاده رد اثر انگشت کاربر قبلی، رمز دستیگره را حدس زد و وارد کرد. در برخی موارد دیگر، برای ارتقاء ایمنی برای هر کاربر اجازه داده می شود تا چند عدد قبل یا بعد از ورود رمز اصلی، به سیستم دستگیره هوشمند وارد کنند. در این شرایط نیز هرگز نمی توان رمز دستگیره را از طریق کاربر قبلی حدس زد.

حفظ حریم خصوصی در دستگیره پول و پوش

براساس تنظیماتی که روی دستگیره های پول و پوش و هوشمند می توان اعمال کرد، این دستگیره ها در صورت نیاز از سمت بیرون به داخل قفل می شوند و نمی توان آن را باز کرد. حتی در صورتی که افراد بیرون درب به انواع رمز، کارت و اثر انگشت لازم دسترسی داشته باشند، با تعریف اپلیکیشن بر دستگیره مورد نظر نمی توان آن را به هیچ روشی باز کرد. در برخی مدل های طراحی شده، اجرای این تنظیمات می تواند دارای زمان بندی باشد و در زمان مشخصی، درب از سمت بیرون قابل باز کردن نباشد. این موارد اغلب در مواقع اضطراری و دسترسی نداشتن هیچ کدام از افراد به داخل خانه و محیط کار مورد استفاده قرار می گیرد.

مزایای استفاده از دستگیره پول و پوش

دستگیره های هوشمند به یکی از تجهیزات ضروری در خانه های هوشمند تبدیل شده اند. این دستگیره ها به دلیل کاربردهای متنوع و مزایای مفیدی که دارند، بیشتر مورد استقبال مشتریان در هوشمند سازی مکان ها و محیط های مختلف قرار گرفته است. در ادامه مطلب به مهم ترین مزایای استفاده از دستگیره پول و پوش هوشمند اشاره خواهیم داشت.
• با آموزش ابتدایی پیرامون تنظیمات و عملکرد دستگیره، می توان استفاده ساده و راحتی از آن داشت.
• برای باز و بسته کردن درب نیازی به کلید ندارد و مشکلات فراموش کردن کلید از بین می رود.
• در صورت نیاز می توان از راه دور درب را به روی افراد یا مهمانان باز کرد تا پشت در نمانند.
• پس از بسته شدن درب، عمل قفل کردن آن را از راه دور نیز می توان انجام داد.
• ورود و خروج افراد قابل کنترل است.
• عمر مفید طولانی دارند.
• ایمنی ساختمان یا اتاق را در برابر سارقان به حد بالایی افزایش می دهند.

دستگیره پول و پوش هوشمند چیست

دستگیره پول و پوش هوشمند چیست

سخن پایانی
در مطالب فوق به بررسی دستگیره پول و پوش و انواع آن پرداخته شد. این نوع دستگیره ها به صورت تمام اتوماتیکی کار می کنند و نیازی به همراه داشتن کلید ندارند. برای باز و بسته کردن قفل دستگیره از سه روش ورود رمز، اثر انگشت یا کشیدن کارت می توان استفاده کرد. به این شیوه ها، در کنار راحتی کار، امنیت بیشتری برای خانه هوشمند فراهم خواهد شد. خانه هوشمند کوییک لینک، با هدف اتصال سریع، طراحی منحصربه فرد و اقتصادی و با داشتن کادری مجرب، تجهیزات مرغوب و با کیفیتی را در طراحی هوشمند سازی مکان های مورد نظر، استفاده می کند. در خانه هوشمند کوییک لینک با بهره بردن از فن آوری های نوین دنیا می توانید خانه ای امن و مدرن داشته باشید.