امروزه به واسطه گسترش فناوری و تکنولوژی بسیاری از طراحان ساختمان به هوشمندسازی روی آورده‌اند. دلیل این موضوع، مزایای بسیاری است که برای اجرای این تکنیک وجود دارد. ایمنی، امنیت، صرفه جویی در مصرف انرژی و آسایش و رفاه ساکنان از جمله این موارد بشمار می‌روند. قابلیت نصب تجهیزات هوشمند در بخش‌های مختلف خانه‌های مسکونی وجود دارد. در این مقاله تجهیزات مورد استفاده در آشپزخانه هوشمند مورد بررسی قرار گرفته است. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با خانه هوشمند کوییک لینک همراه باشید.

درباره آشپزخانه هوشمند بیشتر بدانید

درباره آشپزخانه هوشمند بیشتر بدانید

مزایای آشپزخانه هوشمند

امروزه آثار پیشرفت علم و تکنولوژی در حوزه ساخت و ساز به خوبی قابل مشاهده است. هوشمندسازی نمونه خوبی از به‌کارگیری تکنولوژی و فناوری در ساختمان‌های مسکونی، اداری، تجاری و صنعتی است. مزایای بی شماری برای ساختمان‌های هوشمند وجود دارد؛ به‌عنوان‌مثال می‌توان به آسایش ساکنان، افزایش ایمنی و امنیت و صرفه‌جویی در مصرف انرژی اشاره کرد. به همین دلیل تقاضا برای هوشمندسازی در جهان روند روبه رشدی را نشان می‌دهد. امکان اجرای هوشمندسازی برای تمام بخش‌های خانه‌های مسکونی وجود دارد؛ اما آنچه بیش از همه توجه زنان خانه دار را به خود جلب می‌کند، آشپزخانه هوشمند است.

زنان خانه دار در آشپزخانه هوشمند، بسیاری از کارهای خود را به صورت زمان‌بندی‌شده به تجهیزات مختلف می‌سپارند. این کار موجب کاهش دغدغه و مشغله آنها می‌شود. انواع مختلفی از تجهیزات آشپزخانه‌های هوشمند برحسب برند و کارایی در بازار موجود است. از این رو متقاضیان می‌توانند بر حسب سلیقه و بودجه اقدام به خرید و نصب آنها کنند. متداول‌ترین تجهیزات مورد استفاده عبارتند:

مایکروفر یا غذاساز هوشمند

مایکروفر و غذاساز هوشمند با استفاده از هوش مصنوعی طراحی می‌شوند. امکان کنترل از راه دور آن به لحاظ زمان پخت و دما وجود دارد. این کار با استفاده از نصب اپلیکیشن مخصوص روی گوشی همراه انجام می‌شود. مزایای فوق برای اجاق گاز هوشمند نیز وجود دارد.

یخچال فریزر هوشمند

یخچال یکی از گران‌قیمت‌ترین تجهیزات آشپزخانه هوشمند است. یخچال فریزر هوشمند به‌واسطه صفحات لمسی تعبیه شده قابلیت تنظیم دارند. امکان تغییر تنظیمات با کنترل از راه دور یا گوشی هوشمند نیز وجود دارد. از دیگر تجهیزات نوین یخچال‌های هوشمند می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • دوربین داخل یخچال فریزر
  • سیستم هشداردهنده خرابی
  • سیستم هشدار دهنده باز بودن درب
  • نمایشگر پخش صوت و تصویر و…
درباره آشپزخانه هوشمند بیشتر بدانید

درباره آشپزخانه هوشمند بیشتر بدانید

سیستم تشخیص و اطفاء حریق

آشپزخانه بیشتر از سایر بخش‌های خانه مسکونی در معرض بروز حوادثی از قبیل گازگرفتگی، آتش‌سوزی و … قرار دارد. درنتیجه به‌کارگیری و نصب سیستم تشخیص و اطفاء حریق برای این بخش از ساختمان ضروری است. در این سیستم حسگر تشخیص دود، گاز و آتش در بخش‌های مختلف آشپزخانه نصب می‌شود. حسگرها به صورت لحظه‌ای محیط را پایش و اطلاعات جمع‌آوری‌شده را به سیستم مدیریت مرکزی ارسال می‌کنند.

سنسورهای مادون قرمز، مافوق صوت و الکتروشیمیایی موجود در این سیستم اندازه گیری غلظت گازهای هوا را بر عهده دارند. درنتیجه هرگونه وضعیت مشکوک در کوتاه‌ترین زمان ممکن از طریق هشدار صوتی، نوری یا پیامکی به اطلاع ساکنان و سازمان آتش نشانی می‌رسد. سیستم اطفاء حریق ضمن هشداردهی اقداماتی چون قطع شیر گاز را با هدف جلوگیری از گسترش آتش سوزی در دستور کار قرار می‌دهد. سیستم آبپاش هوشمند نیز به کاهش خسارت کمک می‌کند.

سیستم تعبیه هوشمند

وجود سیستم تهویه برای آشپزخانه الزامی است. هود به عنوان یکی از ملزومات سیستم تهویه آشپزخانه هوشمند شناخته می‌شود. هود هوشمند در صورت آغاز آشپزی به صورت خودکار فعال شده و شروع به کار می‌کند. هود هوشمند از سنسورهای مختلفی تشکیل شده است. این سنسورها در زمان بروز مشکلاتی چون آتش سوزی، سوختگی یا سرریز شدن غذا به کاربر هشدار صوتی می‌دهد. کنترل از راه دور با استفاده از گوشی همراه را نیز می‌توان به مزایای هود هوشمند اضافه کرد.

ترازوی هوشمند

ترازوی هوشمند چیزی فراتر از یک سنجشگر وزن معمولی است؛ زیرا علاوه بر وزن کردن مواد غذایی مختلف قادر به نمایش ارزش غذایی و کالری آ‌نها نیز هست. اطلاعات مذکور به واسطه صفحه نمایشگر تعبیه شده کنار ترازو به اطلاع کاربر می‌رسد. امکان نمایش این اطلاعات روی گوشی هوشمند نیز وجود دارد. آگاهی از کالری مواد غذایی یک خبر خوب برای ورزشکاران و افراد دارای رژیم غذایی خاص است.

قهوه ساز یا چای ساز هوشمند

هیچ چیز به اندازه یک چای یا قهوه گرم و آماده برای رفع خستگی افراد شاغل در بدو ورود به منزل مناسب نیست. در آشپزخانه هوشمند می‌توان پیش از ورود به منزل و از راه دور، قهوه ساز یا چای ساز را روشن کرد. امکان تنظیم این وسایل برای روشن شدن روتین در رأس ساعت مشخص وجود دارد.

درباره آشپزخانه هوشمند بیشتر بدانید

درباره آشپزخانه هوشمند بیشتر بدانید

پریز هوشمند

اگرچه ظاهر پریز هوشمند تفاوتی با نوع معمولی ندارد؛ اما نصب و کارکرد آن بسیار متفاوت است. برای نصب این پریزها، تخریب دیوار، تغییر سیم کشی یا برداشتن پریزهای قدیمی لازم نیست. بلکه پریزهای هوشمند به‌واسطه دوشاخه روی پریزهای قدیمی سوار می‌شوند. امکان کنترل از راه دور این تجهیزات وجود دارد. درنتیجه از هر نقطه‌ای می‌توان دستگاه متصل به آنها را روشن یا خاموش کرد. همچنین فرد می‌تواند برای پریز هوشمند سناریوهای مختلفی را تعریف کند. در بعضی مدل‌ها، پریزهای هوشمند در اوج ساعت مصرف برق قطع می‌شوند. این اقدامات برای صرفه جویی در مصرف انرژی مؤثر است.

شیرآلات هوشمند

شیرآلات نصب شده در آشپزخانه هوشمند بدون تماس با دست و به صورت چشمی یا الکترونیکی باز و بسته می‌شوند. از مزایای شیرآلات اتوماتیک و خودکار می‌توان به صرفه جویی 70 درصدی در مصرف آب و رعایت 100 درصدی بهداشت اشاره کرد. با توجه به اقلیم خشک و نیمه خشک ایران، کمبود منابع آبی و کاهش بارش‌ها در سال‌های اخیر، هوشمندسازی این بخش آشپزخانه اهمیت بیشتری پیدا کرده است.

 

سخن پایانی

ما در این مقاله به بررسی مزایای آشپزخانه هوشمند و انواع تجهیزات مورد استفاده در آن پرداختیم. یخچال، اجاق گاز، قهوه ساز، غذاساز یا مایکروفر از جمله این تجهیزات بشمار می‌روند. به موارد مذکور می‌توان سیستم تهویه هوشمند، سیستم تشخیص و اطفاء حریق و شیرآلات هوشمند را نیز اضافه کرد. بخش بزرگی از مشغله و کار زنان خانه دار با بهره گیری از این تجهیزات کاهش می‌یابد. علاوه بر این هوشمندسازی آشپزخانه موجب افزایش ایمنی و کاهش مصرف برق، گاز و آب می‌شود.