خدمات خانه هوشمند

خدمات خانه هوشمند همان خدمات نوین و پیشرفته ای هستند که خانه های قدیمی و سنتی را به خانه های مدرن و امن تبدیل می کنند. هر نوع ساختمان مسکونی، تجاری، اداری، خرید و… نسبت به نیازهای خود از انواع مختلف خدمات خانه هوشمند می توانند استفاده کنند. مزایایی که این خدمات در اختیار مشتریان و افراد علاقه مند قرار می دهند، بسیار ارزشمند هستند و در بخش های ساختمان مورد استقاده قرار می گیرند. در این مقاله قصد داریم با معرفی خانه هوشمند، به انواع خدمات آن اشاره داشته باشیم. برای آشنایی بیشتر با مزایای هوشمند سازی ساختمان، تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

خانه هوشمند چیست؟

به خانه ای که در آن، سیستمی یکپارچه و قابل کنترل توسط تجهیزات الکتریکی و برقی برای انجام اصلی ترین المان های موجود در ساختمان اجرا شود، خانه هوشمند گفته می شود. در هوشمند سازی یک ساختمان از وسیله ها، ابزارها و سیستم های مختلفی در یک شبکه استفاده می شود که توسط سیستم کنترل مرکزی هدایت می شوند. برای تنظیم، اجرا و اعمال تغییرات روی تمامی سیستم ها و دستگاه های اجرا و نصب شده در خانه هوشمند، از برنامه های نصب شده در تلفن همراه یا سیستم کامپیوتر استفاده می کنند. به طوری که با کنترل از راه دور می توان دستورات لازم در بخش های مختلف خانه را به مرحله اجرا رساند.

خدمات خانه هوشمند

خدمات خانه هوشمند

انواع خدمات خانه هوشمند

امروزه تکنولوژی صنعتی رشد بسیار زیادی در ساخت و تولید انواع دستگاه های هوشمند داشته است. هر یک از این دستگاه های هوشمند در بخش یا سیستمی مورد نیاز، نصب و راه اندازی می شوند. شرکت های داخلی و خارجی متعددی در تولید این گروه های از تجهیزات هوشمند هستند. در این بخش از مطلب به انواع خدمات خانه هوشمند می پردازیم.

  • سیستم روشنایی

لامپ ها و چراغ های کوچک و بزرگ با تنوع رنگی بالا را می توان در گوشه گوشه ساختمان به طوری طراحی کرد، تا بهترین دیزاین حاصل شود. در کنار یک طراحی ایده ال و مدرن، داشتن بالاترین سطح کارایی از مهم ترین اهداف سیستم روشنایی هوشمند محسوب می شود. تک تک چراغ های نصب شده در اتاق ها، آشپزخانه، نشیمن، باغ و… از طریق کنترل از راه دور روشن، خاموش و تنظیم برای روشنایی و رنگ می شوند.

  • سیستم گرمایشی و سرمایشی

سیستم های گرمایشی و پکیج از طریق دو روش نصب شوفاژ و اجرای کف گرمایی، گرما و حرارت لازم را به نقاط مختلف ساختمان منتقل می کنند. افزایش و کاهش حرارت لازم در یک اتاق یا روشن و خاموش کردن حرارت بخشی از خانه را می توان با استفاده کنترل ریموت ها تنظیم کرد. برای اجرای این مراحل، استفاده از برنامه های نصب شده روی تلفن همراه می تواند ایده هوشمندانه و کاربردی برای اهالی خانه و ساختمان باشد.

  • سیستم امنیتی و ایمنی

یکی از مهم ترین خدمات خانه هوشمند سیستم امنیتی است که از تجهیزات متنوع و متعددی تشکیل یافته است. در سیستم امنیتی، دوربین ها، سنسورها، قفل ها و حسگرهای هوشمند از اصلی ترین اجزای کاربردی محسوب می شوند. از این تجهیزات می توان در بخش های مختلف ساختمان برای کنترل ورود و خروج افراد استفاده می کنند. همچنین حسگرهای مربوط به نشت گاز، دود و… با داشتن حساسیت های بسیار بالا، نشت هر نوع ذرات غیر عادی در محیط را شناسایی و پیام های هشدار را ارسال می کنند.

  • سیستم صوتی و تصویری

پخش صدا به کمک اسپیکرهای هوشمند در نقطه دلخواه خانه توسط سیستم صوتی هوشمند اجرا می شود. برای پخش کردن صدای موسیقی یا پاکدست های انگیزشی و آموزشی در ساعت های خاص از شبانه روز را می توان با استفاده از کنترل های هوشمند تنظیم کرد. پخش فیلم های آموزشی یا کارتون برای کودکان در اتاق کودک یکی از مهم ترین کاربردهای سیستم تصویری هوشمند با اجرای دور از خانه مانند محل کار پدران و مادران است.

  • ماژول ها

با استفاده از ماژول های مبدل می توان بدون تخریب خانه برای هوشمند سازی، آن را از فضای سنتی خارج کرد. به بیانی دیگر برای تبدیل خانه های سنتی به خانه های هوشمند از ماژل ها استفاده می کنند. ماژول ها در سر لامپ ها، چراغ ها یا کلیدهای لمسی نصب می شوند و ابعاد نسبتاً کوچکی دارند. ماژول ها توانایی ارتباط سیمی بین تجهیزات را فراهم می کنند.

  • کلیدهای لمسی

برای اجرای تنظیمات اولیه تا نهایی می توان از کلیدهای لمسی نصب شده و اطراف تجهیزات هوشمند استفاده کرد. این کلیدها به صورت چند پل هستند و در محیط های مختلف مورد استفاده قرار می گیرند. برای مثال، کلیدهای لمسی رنگی برای محیط های تاریک مانند سرویس بهداشتی مناسب هستند تا با نور ال ای دی این نوع کلیدها، دسترسی آسان پیدا کرد.

  • پرده های برقی

پرده های هوشمند در انواع مختلف عمودی و افقی نصب می شوند و عملکرد آن ها با استفاده از سیم کشی الکتریکی است. به طوری که در ساعت های خاص با برنامه ریزی از پیش تعیین شده، می توان پرده ها را باز و بسته کرد. همچنین باز و بسته شدن پرده ها با طلوع و غروب خورشید به طور خودکار و تنظیم قبلی از قشنگ ترین حس های داشتن یک خانه هوشمند است.

  • برنامه ها و اپلیکیشن ها

هر شرکتی که سیستم های مختلف هوشمند را در نقاط مختلف خانه اجرا می کند، دارای برنامه و اپلیکشین مخصوصی است. این برنامه ها روی تلفن همراه یا سیستم عامل کامپیوتر نصب می شوند. به طوری که برای اجرا یا تنظیم هر یک از دستگاه های هوشمند به طور کنترل از راه دور از این برنامه ها استفاده می کنند. برنامه های مرتبط با خانه های هوشمند دارای کارکردی آسان هستند و در سریه ترین زمان دستورات لازم را ارسال می کنند.
سیستم کنترل مرکزی
دستورات ارسال شدن توسط برنامه های نصب شده روی تلفن همراه توسط سیستم کنترل مرکزی دریافت می شوند. این سیستم به عنوان مغز و فرمانده کل سیستم خانه هوشمند شناخته می شود و وظیفه مدیریت ارتباطات و تبادل اطلاعات را بر عهده دارد. سیستم های کنترل مرکزی به دو طریق وای فای و بلوتوث، دستورات لازم را روی تجهیزات هوشمند اعمال می کند.

مزایای هوشمند سازی ساختمان

تمامی خدمات خانه هوشمند دارای مزایای ارزشمند و قابل توجهی هستند که برای مشتریان در نظر گرفته می شود. این مزایا در مقابل هزینه های مصرفی برای هوشمند سازی ساختمان، بسیار پر ارزش هستند. از جمله مزایای هوشمند سازی ساختمان عبارتند از:
• افزایش امنیت ساکنان ساختمان و ایمنی خود ساختمان
• رسیدگی ساده و آسان به تمامی امور و کارها
• صرفه جویی در زمان، انرژی، برق و…
• ایجاد رفاه و آسایش بیشتر از حد متوسط
• اعمل سناریوهای مختلف و تنظیمات مورد دلخواه به صورت کنترل از راه دور
• اجرای هوشمند سازی ساختمان در مکان های قدیمی و سنتی
• افزایش ارزش و بهای خانه
• بهبود عملکرد لوازم خانگی هوشمند

خدمات خانه هوشمند

خدمات خانه هوشمند

سخن پایانی
در مطالب فوق به بررسی خدمات خانه هوشمند و مزایای هر یک از آن ها پرداخته شد. اجرای سیستم های روشنایی، صوتی، تصویری، سرمایشی، گرمایشی، امنیتی، کنترل مرکزی و نصب ماژول، پرده برقی، کلید لمسی و اپلیکیشن از خدمات خانه هوشمند هستند. خانه هوشمند کوییک لینک، با هدف اتصال سریع، طراحی منحصربه فرد و اقتصادی و با داشتن کادری مجرب، تجهیزات مرغوب و با کیفیتی را در طراحی هوشمند سازی مکان های مورد نظر، استفاده می کند. شما می توانید برای خرید انواع تجهیزات هوشمند به سایت خانه هوشمند کوییک لینک مراجعه کنید. در خانه هوشمند کوییک لینک با بهره بردن از فن آوری های نوین دنیا می توانید خانه ای امن و مدرن داشته باشید.