خانه هوشمند برای معلولین

خانه هوشمند معلولین می‌ تواند برای این افراد به منزله چوب جادو باشد. افراد دارای معلولیت جسمی همواره برای انجام بسیاری از کارهای خود مانند خاموش و روشن کردن چراغ و باز و بسته کردن درب دارای مشکل و محدودیت هستند. اما خانه هوشمند با تجهیزاتی که دارد این محدودیت ‌ها را برداشته و شعار معلولیت محدودیت نمی ‌آورد را به حقیقت نزدیک‌ تر کرده است. همچنین هوشمند سازی خانه باعث استقلال بیشتر این افراد می ‌شود و زندگی راحت ‌تری را به آن ‌ها هدیه می‌ دهد.

مزایای خانه هوشمند برای معلولین

می ‌توان گفت مهم ترین مزیت هوشمندسازی خانه برای افراد معلول بخشیدن حس امنیت و استقلال به آن ‌ها است. حس امنیت نه تنها برای خود فرد دارای اهمیت است بلکه سبب می‌ شود خانواده و نزدیکان فرد هم با خیالی آسوده و بدون نگرانی منزل را ترک کنند و یا مشغول کارهای خود شوند. زیرا خانه هوشمند معلولین را با داشتن تکنولوژی پیشرفته و امکانات ویژه می ‌توان به آسانی از راه دور کنترل کرد. برای مثال زمانی که فرد معلول در خانه تنها است می توان بر خانه نظارت داشت و از امنیت فرد مطمئن شد‌.
از دیگر مزایای خانه هوشمند می ‌توان به کاهش مراجعه به مراکز درمانی اشاره کرد. زیرا دیگر نیازی نیست این افراد برای تنظیم دمای محیط و یا اطمینان از امنیت درهای ورودی و خروجی و کارهای دیگر مدام جابه جا شوند در نتیجه احتمال زمین خوردن و آسیب دیدن آن ها کاهش می یابد. کاهش میزان مصرف انرژی، افزایش خودباوری و اعتماد به نفس، کاهش احتمال رخداد اتفاقات پیش بینی نشده مانند آتش سوزی از دیگر مزیت‌ های خانه هوشمند معلولین است.

خانه هوشمند برای معلولین

خانه هوشمند برای معلولین

تجهیزات خانه هوشمند معلولین

دستیار صوتی: دستگاه ‌هایی مانند Amazon Echo و Google Home این امکان را فراهم کرده است که تنها با یک فرمان صوتی تمام لوازم و تجهیزات منزل خود را کنترل کنید. این قابلیت برای همه افراد مفید است اما برای افراد معلول دارای اهمیت دوچندان است. برای شروع باید نام این ابزار برای مثال “الکسا” را صدا بزنید که دستیار فعال شود. با این دستگاه می‌ توانید کارهایی مانند تنظیم زنگ ساعت، روشن و خاموش کردن چای ساز یا قهوه جوش با یک فرمان صوتی، کنترل سیستم روشنایی و سیستم امنیت را به راحتی انجام دهید.
سیستم امنیتی: یکی از دغدغه‌ های اصلی برای افراد معلول داشتن امنیت است. این افراد با قرار گرفتن در شرایط اضطراری قادر به انجام عکس العمل به موقع و مناسب نیستند. با در نظر گرفتن این شرایط نصب دستگاه ‌هایی مانند قفل و زنگ درب هوشمند ضروری است. با استفاده از قفل هوشمند می ‌توانید به راحتی کنترل دسترسی به خانه را با گوشی هوشمند خود انجام دهید. استفاده از این قابلیت برای کسانی که از پرستار و نیروی کمکی استفاده می ‌کنند دارای کارایی ویژه است زیرا می‌ توان به این افراد اجازه دسترسی و ورود داد، همچنین می‌ توان از ورود افراد غیرمجاز به منزل جلوگیری کرد.
انواع قفل هوشمند شامل قفل هوشمند بیومتریک اثر انگشتی، تشخیص چهره، قفل‌های هوشمند با رمز عبور یا امکان بازگشایی از طرق تلفن همراه، قفل هوشمند کارتی و قفل هوشمند ترکیبی است. زنگ درب هوشمند با بهره گیری از سنسور حرکتی متوجه حضور افراد جلوی درب ورودی منزل می‌ شود. با کمک این زنگ افراد دارای معلولیت بدون نیاز به جابجایی می ‌توانند با تلفن هوشمند خود درب را باز کنند و یا با فرد جلوی در ارتباط برقرار کنند.
ترموستات هوشمند: کنترل دمای محیط و جلوگیری از گرما و سرمای زیاد منزل بسیار مهم است. در خانه ‌های قدیمی بعد از ترک منزل سیستم سرمایش یا گرمایش را روشن نگه می ‌دارند که در زمان برگشت به منزل دمای ایده ال باشد. اما با این کار هزینه ‌ها بسیار بالا می ‌رود و اصلا به صرفه نیست. بهترین راهکار برای حل این مشکل استفاده از ترموستات هوشمند در خانه هوشمند است، با این کار می ‌توانید دما را به راحتی و از راه دور تنظیم کنید. کنترل آسان و راحت برای افراد دارای معلولیت مزیت بسیار مهمی است و دیگر فرد نیازی به جابه جایی ندارد. اگر ترموستات نیاز به تعمیر یا تعویض فیلتر داشته باشد بوق ترموستات و یا ایمیل به شما پیام هشدار ارسال می ‌کند.
سیستم روشنایی هوشمند: ممکن در طول شبانه روز نیاز باشد چندین بار لامپ‌ ها را خاموش و روشن کنید. گاهی اوقات این کار حتی برای افراد سالم هم پرزحمت و خسته کننده است. قطعا برای افراد دارای محدودیت حرکتی این کار دشواری بیشتری دارد. اما به کمک سیستم روشنایی هوشمند خانه هوشمند معلولین دیگر نیازی به جابه جایی نیست و این افراد فقط با یکبار لمس گوشی همراه و یا با کمک دستیار صوتی هوشمند می ‌توانند لامپ ‌ها خاموش یا روشن و شدت نور را تنظیم کنند. قابلیت تنظیم سناریو و نور پردازی متناسب با حال و هوای خانه یا مراسمات مختلف از دیگر ویژگی ‌های این ابزارک است.
پرده هوشمند: گاهی اوقات تابیدن نور خورشید به اتاق می ‌تواند به شما حس نشاط بدهد. کشیدن پرده‌ها و بهره بردن از نور خورشید برای افراد دارای محدودیت حرکتی کمی دشوار است. اینجا است که هوشمند سازی به کمک بشر می‌ آید و این افراد می ‌توانند به راحتی و بدون اینکه نیاز باشد قدمی بردارند با کمک تلفن همراه خود پرده ‌ها را کنار بزنند. همچنین افرادی که نور خورشید حساس هستند با تنظیم سناریو برای پرده هوشمند می‌ توانند این مشکل را به راحتی حل کنند.
هوشمند سازی فضای بیرونی خانه: پارکینگ و حیاط جزو بخش ‌هایی از خانه است که قابلیت دسترسی کمتری دارند. با کمک هوشمندسازی می‌ توانید بدون پیاده شدن و حرکت درب و پارکینگ را به آسانی باز و بسته کنید این ویژگی برای افراد معلول بسیار حایز اهمیت است. همچین با کمک آبیاری هوشمند همه افراد با هر میزان توانایی جسمی می ‌توانند باغچه ‌ای زیبا داشته باشند و به راحتی از گل‌ ها و درختان حیاط منزل خود مراقبت کنند.

خانه هوشمند برای معلولین

خانه هوشمند برای معلولین

جمع بندی
در این مقاله با کمک خانه هوشمند کوییک لینک با ویژگی ‌های خانه هوشمند معلولین آشنا شدیم. همچنین به معرفی تجهیزات این خانه پرداختیم و مزیت هر کدام را معرفی کردیم. زندگی در خانه هوشمندسازی شده برای افراد دارای توانایی کم جسمی بسیار راحت است و باعث مستقل شدن آن‌ ها در انجام کارهای روزمره شده است.