تهویه مطبوع هوشمند چه مزایایی دارد؟

سیستم تهویه مطبوع هوشمند امروزه کاربرد بسیار فراوانی در ساختمان‌ های مدرن دارد. به زبان ساده سیستم تهویه مطبوع هوشمند می‌ تواند سرد و گرم کردن محل مورد استفاده را انجام دهد. این سیستم نسبت‌ به سیستم‌ های قدیمی مزایای بسیار زیادی دارد که باعث شده است در بسیاری از ساختمان‌ های مدرن از آن‌ ها استفاده شود. در این مقاله از سایت کوییک لینک قصد داریم مزایای تهویه مطبوع هوشمند را بررسی کنیم.

معرفی سیستم هوشمند کنترل دستگاه های تهویه مطبوع

سیستم مطبوع هوشمند یکی از بخش‌ های مهم در هوشمندسازی ساختمان‌ ها محسوب می‌ شود. به طور کلی سیستم تهویه وظیفه تأمین گرمایش و سرمایش فضای موردنظر ما را بر عهده دارند. اما بسیاری از آن‌دها دیگر منسوخ شدند یا نمی‌ توانند هوا را به سایر اتاق‌ ها برسانند. سیستم هوشمند کنترل دستگاه های تهویه مطبوع ترکیبی از سخت‌ افزار و نرم‌ افزار است که به وسیله استراتژی خاصی منجر به استفاده بهینه از انرژی می‌ شود.

تهویه مطبوع هوشمند چه مزایایی دارد

تهویه مطبوع هوشمند چه مزایایی دارد

سیستم سرمایش هوشمند

خنک شدن فضای ساختمان به کمک سیستم سرمایش هوشمند با حرکت نامحسوس هوا انجام می‌ شود. این سیستم علاوه‌ بر امکان کنترل دستی یا هوشمند می‌ تواند زمانی‌ که پنجره‌ ها باز ماندند با هشدار ساکنین را آگاه کند و دمای محیط را به حد مطلوب برساند. اگر نسبت‌به هشدارها بی‌ توجه بود در یک فاصله زمانی مشخص سیستم به‌ صورت خودکار قطع می‌ شود.

سیستم گرمایش هوشمند

تمامی متغیرهایی که دما را تحت تأثیر قرار می‌ دهند، توسط سنسورهای سیستم‌ های گرمایش بررسی می‌ شود. پس‌ از آن‌ که بررسی‌ های لازم انجام شد دمای محیط تنظیم خواهد شد. برای عملکرد بهتر سیستم گرمایشی هوشمند لازم است دمای موردنظر روی این سیستم‌ ها تنظیم شود؛ زیرا دیگر لازم نخواهد بود که تنظیمات دستی صورت گیرد.

عملکرد تهویه مطبوع هوشمند

در واقع با دریافت اطلاعات از سنسورها و استراتژی‌ های کنترل سیستم تهویه مطبوع هوشمند می‌ تواند عملیات لازم را انجام دهد. در این سیستم‌ ها یکی از اجزای مهم و حیاتی سنسور است. این سنسورها می‌ توانند اطلاعات آب‌ و هوایی مثل دما و رطوبت را جمع کنند و سیستم را براساس آن‌ ها کنترل کنند. معمولاً در دستگاه‌ های تهویه مطبوع هوشمند از سنسورهای دما، رطوبت، روشنایی، حرکت و کربن دی‌ اکسید استفاده می‌ شود. همگی می‌ توانند عملکرد تجهیزات درونی هواساز را تنظیم کنند.

مزایای سیستم تهویه مطبوع هوشمند

مهم‌ ترین مزیتی که می‌ توان برای کنترل اتوماتیک سیستم تهویه هوا در ساعات مختلف شبانه‌ روز و فصول مختلف سال بیان کرد، کاهش مصرف انرژی است. مزیت دیگری که می‌ توان آن را عنوان کرد عدم نیاز دائمی به تأسیسات کار ساختمان برای نظارت سیستم است. در ادامه مهم‌ ترین مزیت‌ های سیستم تهویه مطبوع هوشمند را ذکر خواهیم کرد.

  • کنترل آلاینده های موجود در هوا

سیستم تهویه مطبوع هوشمند می‌ تواند آلاینده های موجود در هوا را نیز کنترل کند که این ویژگی با وجود فناوری‌ های پیشرفته و سنسورهای خاص برای شناسایی و کاهش آلودگی ها میسر می‌ شود. در واقع وظیفه این سیستم تجزیه‌ و تحلیل داده‌ های جمع‌ آوری شده از آلاینده‌ ها بوده که میزان آلودگی مشخص می‌ شود و به‌ صورت خودکار تهویه مطبوع عملکرد متناسب با آن را خواهد داشت. این ویژگی باعث می‌ شود که هوای داخلی کیفیت بهتری داشته باشد و اثرات منفی آلاینده‌ ها بر سلامت افراد کاهش پیدا کند.

  • صرفه جویی در هزینه ها

با وجود سیستم تهویه مطبوع هوشمند در هزینه‌ ها صرفه‌ جویی می‌ شود. با توجه به این‌ که این سیستم‌ ها توسط سنسورها و نرم‌ افزارهای پیشرفته عمل می کنند، می‌ توانند متناسب با شرایط محیطی و به‌ صورت اتوماتیک تهویه مطبوع داشته باشند. بنابراین وظیفه‌ بهینه‌ سازی مصرف انرژی را نیز برعهده دارند.

  • تشخیص حضور افراد در خانه

یکی از ویژگی‌ های سیستم تهویه مطبوع هوشمند تشخیص حضور افراد در محیط است. این سیستم با وجود حسگرها، دوربین‌ ها یا سنسورها می‌ توانند حضور افراد در خانه را تشخیص دهد. در واقع این اطلاعات کمک می‌ کند تا سیستم به‌ صورت هوشمند میزان مصرف انرژی، تنظیم دما و رطوبت را بهینه‌ سازی کند و زمانی‌ که کسی در خانه حضور نداشت از مصرف انرژی زیاد جلوگیری می‌ شود.

  • افزایش طول عمر هواسازها

افزایش طول عمر هواسازها نیز از جمله مزایای سیستم تهویه مطبوع هوشمند محسوب می‌ شود که می‌ تواند باعث ارتقاء کیفیت و عملکرد تهویه شود. همچنین مدیریت بهینه و خودکار هواسازها با استفاده از تکنولوژی‌ های هوشمند امکان‌ پذیر است؛ زیرا نیاز آن‌ ها را به تعمیر و نگه‌ داری مکرر کاهش می‌ دهد.

  • کنترل شرایط محیطی

قابلیت انطباق با نیازهای کاربر و شرایط محیطی یا همان کنترل شرایط محیطی از دیگر مزایای سیستم تهویه مطبوع هوشمند است. با این قابلیت سیستم تهویه مطبوع می‌ تواند به‌ صورت دقیق دما، رطوبت، جریان هوا و کیفیت هوا را کنترل کند. امروزه جمع‌ آوری و تحلیل اطلاعات از محیط به واسطه تکنولوژی‌ های مدرن هوش مصنوعی و اینترنت انجام می‌ شود که سیستم تهویه مطبوع می‌ تواند به‌ صورت خودکار تنظیمات لازم را انجام دهد.

تهویه مطبوع هوشمند چه مزایایی دارد

تهویه مطبوع هوشمند چه مزایایی دارد

هوشمندسازی خانه با محصولات کوییک لینک

امروزه با وجود پیشرفت‌ های تکنولوژی بسیاری از تجهیزاتی که در ساختمان‌ های مدرن استفاده می‌ شود به‌ صورت هوشمند هستند. این تجهیزات مزایای بسیار زیادی را به‌ همراه خواهند داشت و می‌ توانند زندگی باکیفیت‌ تری را برای ساکنین فراهم کنند. انواع تجهیزات ضروری برای هوشمند سازی منازل در سایت کوییک لینک موجود هستند. شما می‌ توانید از میان تنوع بسیار زیاد محصولات، محصول موردنظر خود را به‌ صورت اینترنتی خریداری کنید و درب منزل تحویل بگیرید. چنانچه پیش‌ از خرید نیاز به کسب اطلاع از جزئیات بیشتر محصولات دارید، کافیست با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.