تفاوت لامپ هوشمند و کلید هوشمند چیست؟

لامپ هوشمند و کلید هوشمند در نگاه اول شاید تفاوت زیادی با یکدیگر نداشته باشند؛ ولی هر دو دارای ویژگی‌ ها و کاربردهای منحصربه‌ فردی هستند که وجود آن‌ ها در یک خانه هوشمند لازم است. این دو در کنار یکدیگر می‌ توانند سیستم روشنایی هوشمند را مدیریت کنند. بیشتر توصیه می‌ شود که از هر دو آن‌ ها برای هوشمندسازی منزل استفاده شود تا عملکرد بهینه‌ تری داشته باشند. اما بسیاری از کارشناسان نیز به دلایل مختلف استفاده از کلیدهای هوشمند را ارجح می دانند ولی از نظر سهولت نصب، عدم نیاز به تعمیر و نگهداری لامپ های هوشمند در اولویت هستند. اگر علاقه دارید در مورد تفاوت لامپ هوشمند و کلید هوشمند اطلاعات مفیدی کسب کنید، در ادامه همراه ما باشید.

معرفی لامپ هوشمند

لامپ های هوشمند که به‌ صورت لامپ‌ های ال‌ ای‌ دی طراحی می‌ شوند، از راه دور تنها با یک گوشی هوشمند قابل کنترل هستند و می‌ توانید از این راه نور را کم و زیاد کنید، رنگ را تغییر دهید و متناسب با فضای محیط نور را تنظیم کنید. مثلاً شما در سفر هستید و لازم است بعد از غروب خورشید لامپ‌ ها را روشن کنید، تنها با یک کلیک و از راه دور این کار امکان‌ پذیر خواهد بود و تا حد زیادی در حفظ امنیت منزل شما نقش دارد؛ زیرا کسی متوجه نبود شما در خانه نمی‌ شود.

تفاوت لامپ هوشمند و کلید هوشمند چیست

تفاوت لامپ هوشمند و کلید هوشمند چیست

معرفی کلید هوشمند

کنترل روشنایی ساختمان‌ های هوشمند بر اساس BMS و تاچ پد توسط کلیدهای هوشمند از راه دور تنها به کمک تلفن همراه هوشمند انجام می‌ شود. مهم‌ ترین مزیت کلیدهای هوشمند سازگاری آن‌ ها با هر نوع لامپی بوده که به‌ همین خاطر پایداری بالایی دارند. تمامی دکمه‌ های لمسی بدون نیاز به هاب مرکزی به گوشی هوشمند شما متصل می‌ شوند. توجه داشته باشید که این دکمه‌ های هوشمند فقط وظیفه تنظیم نور را ندارند، بلکه می‌ توانند پرده‌ های منزل و سیستم آبیاری را نیز کنترل کنند. لازم است بدانید که بعضی از کلیدهای برق به منبع برق اضطراری وصل می‌ شوند اما برخی دیگر نیازی به این اتصال ندارند.

کنترل نور و روشنایی هوشمند

شرایط خاصی در نصب و راه‌ اندازی لامپ و کلید هوشمند نقش دارند. به‌ عنوان مثال اگر لازم است تمام لامپ های هوشمند در خانه شما با استفاده از یک چراغ به‌ صورت هوشمند کنترل شوند، برای هر کدام یک پیکربندی جداگانه لازم است. برخی از این لامپ‌ ها به‌ طور مستقیم به تلفن هوشمند که به قفل دیجیتال هم متصل است، وصل می‌ شوند و می‌ توانند عملکرد آن‌ ها را کنترل کنند. لازم به ذکر است که اصلاً برای هوشمندسازی خانه خود روی لامپ‌ های هوشمند ارزان‌ قیمت تمرکز نکنید؛ زیرا آن‌ ها عملکرد مناسبی ندارند و خیلی زود از کنترل کل سیستم روشنایی خارج می‌ شوند و حتی لازم است هر چند وقت یکبار پیکربندی مجدد برای آن‌ ها انجام شود و در بسیاری از موارد چشمک زدن آن‌ ها شما را اذیت می‌ کند. برخی کارهای الکتریکی خاص لازم است برای تبدیل کلیدهای معمولی به کلیدهای هوشمند انجام شوند که بسیاری از مالکان به‌ خاطر صرف هزینه زیاد از انجام آن صرف‌ نظر می‌ کنند.

نصب کلید هوشمند و لامپ هوشمند

نصب کلید هوشمند و لامپ هوشمند کاملاً با یکدیگر متفاوت است. برای نصب آن‌ ها می‌ توان گفت لامپ هوشمند در اولویت قرار می‌ گیرد. در نصب این لامپ‌ ها باید اتصالات نوری به داخل ساختمان به‌ درستی انجام شوند و این کار ساده می‌ تواند تمام مراحل نصب را در بر بگیرد. توجه داشته باشید که استفاده از لامپ هوشمند برای کل ساختمان هزینه بر است اما کلیدهای هوشمند ممکن است نصب پیچیده‌ تری داشته باشند؛ زیرا باید به فضا یا مرکز متصل شوند که برای اجرای آن حتماً به کمک یک برقکار ماهر نیاز خواهید داشت، اما هزینه‌ های کمتری به‌ همراه دارد.

مدیریت لامپ هوشمند و کلید هوشمند

برای مدیریت و دسترسی به عملکرد یک لامپ هوشمند باید آن را توسط یک برنامه، نوعی هاب یا دستیار صوتی کنترل کرد. لامپ هوشمند می‌ تواند به واسطه یک کلید معمولی نیز کنترل شود که در کنار آن نباید هیچ کلید دیگری نصب شود. اگر کلید هوشمند در حالت خاموش قرار داشته باشد، برنامه نمی‌ تواند از راه دور لامپ هوشمند را کنترل کند؛ به‌ همین خاطر باید کلید همیشه در حالت روشن قرار بگیرد تا لامپ هوشمند را بتوان مدیریت کرد. اگر می‌ خواهید برای تنظیم یک برنامه از لامپ هوشمند استفاده کنید، ممکن است این مورد کمی شما را اذیت کند و برای استفاده روزانه مناسب نباشد. کلیدهای هوشمند با لامپ‌ های استاندارد بسیار سازگار هستند. البته بهتر است برای آن‌ ها از لامپ‌ های ال‌ ای‌ دی کم‌ مصرف استفاده شود. به‌ طور کلی می‌ توان کلیدهای هوشمند را در سیستم روشنایی هوشمند به‌ عنوان طرح‌ های روشنایی انسان محور در نظر گرفت.

قیمت لامپ هوشمند و کلید هوشمند

به‌ طور کلی می‌ توان گفت کلید هوشمند در مقایسه با لامپ هوشمند قیمت کمتری دارد. البته در بازار لامپ‌ های هوشمند ارزان‌ قیمت نیز پیدا می‌ شوند که استفاده از آن‌ ها را اصلاً توصیه نمی‌ کنیم. شما می‌ توانید از یک کلید هوشمند برای تجهیز کردن خانه‌ هوشمند خود استفاده کنید. اگر می‌ خواهید یک کار اصولی در منزل خود انجام دهید، بهتر است برای آن هزینه کنید و از لامپ و کلید هوشمند در کنار یکدیگر بهره ببرید. چنانچه بودجه کمی در دست دارید و می‌ خواهید با همان منزل خود را هوشمند کنید، بهتر است از کلیدهای هوشمند بهره ببرید.

تفاوت لامپ هوشمند و کلید هوشمند چیست

تفاوت لامپ هوشمند و کلید هوشمند چیست

هوشمندسازی خانه با کوییک لینک

در سایت کوییک لینک می‌ توانید انواع تجهیزات ضروری و لازم برای هوشمندسازی منزل از جمله لامپ و کلید هوشمند را تهیه کنید. در مطالب فوق ما سعی کردیم تفاوت این دو را از جنبه‌ های مختلف بررسی کنیم تا شما با دید کامل‌ تری بتوانید انتخاب کنید. برای خرید تجهیزات مورد نظر خود کافیست از طریق همین سایت به‌ صورت آنلاین اقدام کنید و محصول موردنظر خود را سفارش دهید تا در اسرع وقت به آدرس شما ارسال شود.