تجهیزات گلخانه هوشمند

پیشرفت علم صنعت در انواع گلخانه ها نیز می تواند مشاهد شود. گلخانه ها دارای هدف مشترک، رشد گیاهان در بهترین شرایط اقلیمی و آب و هوایی هستند. با هوشمند سازی گلخانه ها، رشد و پرورش گیاهان با استفاده از تجهیزات گلخانه هوشمند، با سریع ترین و با کیفیت ترین پرورش و کمترین تلفات همراه خواهد بود. مهم ترین تجهیزات مورد استفاده در گلخانه هوشمند همان سنسورهای پرکاربرد در نقاط مختلف گلخانه هستند. در این مقاله قصد داریم به بررسی انواع تجهیزات گلخانه هوشمند و همچنین مزایای هوشمند سازی گلخانه بپردازیم. برای دریافت اطلاعات افزون تر در این زمینه، تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

گلخانه هوشمند چیست؟

شرایط آب و هوایی در یک منطقه می تواند در تغییر باشد و این تغییرات در رشد گیاهان و محصولات کشاورزی تاثیر مستقیمی داشته باشد. گلخانه، محیط بسته و شفافی است که تنوع بالایی از گیاهان در این محیط رشد و پرورش پیدا می کنند. به محیط بسته ای که تمامی مراحل و فرآیندهای رشد گیاهان تحت کنترل ابزار و تجهیزات مختلف و همچنین در بستر اینترنت و با کنترل از راه دور انجام می شود، گلخانه هوشمند می گویند. در این نوع گلخانه ها، تغییرات آب و هوایی محیط به شکل قابل توجهی قابل کنترل است و بهترین شرایط برای رشد گیاهان از نظر آبیاری، کوددهی، نور رسانی و… فراهم می شود.

تجهیزات گلخانه هوشمند

تجهیزات گلخانه هوشمند

انواع گلخانه هوشمند

گلخانه های هوشمند بر مبنای مساحت گلخانه و همچنین نوع گیاه یا محصولی که در آن پرورش می دهند، در انواع مختلفی دسته بندی می شود. هوشمندی در انتخاب نوع گلخانه هوشمند می تواند نتایج بسیار مطلوبی در بازدهی و باروری محصولات خواهد داشت. از جمله انواع گلخانه هوشمند عبارتند از:
• گلخانه هوشمند خانگی: با استفاده از چندین سنسور هوشمند مانند سنسور دما، رطوبت، کنترل آب و… می توان بهترین بستر را برای گیاهان خود به شکل خانگی فراهم کرد.
• گلخانه هوشمند هیدروپونیک: به نوعی روش پرورش مستقیم گیاهان در آب بدون نیاز به خاک و با استفاده از مواد مغذی، روش هیدروپونیک گفته می شود.
• گلخانه هوشمند AVR: به روش هوشمندانه ای که کنترل گلخانه به وسیله میکروکنترلر انجام می شود، روش AVR نام دارد. میکروکنترلر وظیفه سنجش میزان رطوبت خاک را بر عهده دارد.
• گلخانه هوشمند با آردوینو: از محبوب ترین انواع گلخانه هوشمند می توان به روش آردوینو اشاره کرد. در این تمامی مراحل پرورش گیاهان با کمک اینترنت به صورت اتوماتیک انجام می شود.
• گلخانه هوشمند PLC: در این روش با ذخیره کردن اطلاعات، دستورها و برنامه های مورد نیاز در حافظه دستگاه، تمامی اقدامات لازم با در نظر گرفتن یک زمان بندی منظم انجام می شوند.

انواع تجهیزات و سنسورهای مورد استفاده در گلخانه هوشمند

تجهیزات متنوعی در گلخانه هوشمند در نقاط مختلف محیط سربسته، نصب و راه اندازی می شوند. هر یک از این تجهیزات دارای وظیفه به خصوصی هستند و نقش مهمی در پرورش پیشرفته گیاهان ایفا می کنند. از جمله این تجهیزات عبارتند از:
• دریچه: تشخیص باز و بسته بودن درب و پنجره ها و همچنین کنترل اتوماتیک درب های سقفی و جانبی از وظایف دریچه های نصب شده در گلخانه است که حساسیت ویژه به باد دارند.
• مه پاش: مه پاش ها به شکل اتوماتیک و با توجه به میزان رطوبت محیطی در محیط گلخانه هوشمند تنظیم می شوند.
• سنسورها: انواع سنسورهای دما، رطوبت محیط، رطوبت خاک، دی اکسید کربن و روشنایی، میزان استاندارد رطوبت، دما، روشنایی و دی اکسید کربن محیط را شناسایی و فراهم می کنند.
• فن: در صورت تشخیص دما بالا در محیط گلخانه، سنسورها فرمان اجرای اتوماتیک فن های چرخشی برای کاهش دمای محیط را می دهند.
• بخاری: همچنین برای گرم کردن دمای محیط از انواع بخاری ها مانند بخاری های دیزلی، گازی و… استفاده می کنند.
• روشنایی مصنوعی: با توجه به نیاز هر نوع گیاهی که گلخانه پرورش داده می شود، از نور و روشنایی مصنوعی در این محیط استفاده می کنند.

مزایای گلخانه هوشمند

انواع تجهیزاتی که در گلخانه هوشمند مورد استفاده قرار می گیرند، هر یک دارای مزایای قابل توجهی هستند. افرادی که اقدام به هوشمند سازی گلخانه می کنند، از رایج ترین مزایای این روش علمی بهره مند می شوند. در این بخش از مطلب به بررسی مهم ترین مزایای گلخانه هوشمند خواهیم پرداخت.

  • مراقبت دائمی از گیاهان

سنسورها و تجهیزاتی که در گلخانه هوشمند راه اندازی می شوند، به صورت 24 ساعته و با دقت بالایی عمل می کنند. به این شیوه، گیاهان از یک مراقبت دائمی اتوماتیک یا کنترل از راه دور برخوردار هستند. تمامی سیستم های تهویه و روشنایی در پلتفرم اینترنتی به شکل مداوم در حال فعالیت هستند.

  • صرفه جویی در هزینه ها

بیشترین مراحل پرورش گیاهان در گلخانه هوشمند توسط سیستم های هوشمند و بدون دخالت نیروی انسانی انجام می شود. از طرفی با بررسی دقیق نیازهای هر نوع گیاه در گلخانه، متناسب با همان نیازها، کوددهی و آبیاری و… انجام می شود. به این شیوه از مصرف بی رویه کود و سایر مواد شیمیایی صرفه جویی خواهد شد.

  • شرایط ایده آل میکرو اقلیم

سنسورهای نصب شده در گلخانه هوشمند اطلاعات دقیقی در اختیار کاربران قرار می دهند. از این رو، بهترین و مناسب ترین اندازه نور، دما، رطوبت هوا، رطوبت خاک، دی اکسید کربن و… برای گیاهان در نظر گرفته می شود. بر این اساس، شرایط ایده آل میکرو اقلیم برای گیاهان فراهم خواهد شد.

  • رشد سریع گیاهان

اینترنت پرسرعت و ارسال اطلاعات در سریع ترین زمان ممکن، تاثیرات بسیار مثبتی در فرآیند رشد و پرورش گیاهان خواهد داشت. فراهم کردن مناسب ترین شرایط برای گیاهان می تواند باعث رشد سریع گیاهان و افزایش بازدهی آن ها شود. به این شیوه، درآمد ناشی از هوشمند سازی گلخانه نیز افزایش پیدا می کند.

  • آبیاری و کوددهی دقیق

خاک مورد استفاده در گلخانه هوشمند قبل از مصرف به طور کامل توسط کارشناسان مورد بررسی و ارزیابی قرار می گیرد. در این ارزیابی میزان شوری خاک، میزان مواد مغذی موجود در خاک و سایر المان ها تاثیرگذار در رشد گیاه، اندازه گیری می شوند. با توجه به نتایج هوشمندانه میزان و نوع آبیاری و کوددهی مشخص خواهد شد.

  • پیشگیری از آفت زدگی

بیماری و آفت زدگی گیاهان و محصولات کشاورزی از مهم ترین مشکلات کشاورزان و باغ داران محسوب می شود. با استفاده از تجهیزات موجود در گلخانه هوشمند از بروز بیماری و هر نوع آفت زدگی در گیاهان جلوگیری می کنند. در صورت بروز این مشکل، با شناسایی سریع و اقدام به سم پاشی، آفت های ایجاد شده در کم ترین زمان از بین می روند.

  • پیشگیری از سرقت و سایر حوادث

برخی از گلخانه ها اقدام به پرورش گیاهان ارزشمند و گران قیمت می کنند. برای محافظت از این گیاهان و همچنین سایر تجهیزات هوشمند موجود در گلخانه، از دوربین های گردان و مدار بسته استفاده می کنند. به کمک تصاویر ضبط شده توسط این دوربین ها می توان از ورود سارقان به محل گلخانه جلوگیری کرد. همچنین در صورت بروز حوادثی مانند آتش سوزی سنسورها، پیام هشدار را به کاربران ارسال می کنند.

تجهیزات گلخانه هوشمند

تجهیزات گلخانه هوشمند

خرید تجهیزات گلخانه هوشمند

در مطالب فوق به معرفی انواع تجهیزات هوشمند و مزایای آن ها پرداخته شد. از جمله این تجهیزات می توان به دریچه هوشمند، فن و بخاری هوشمند، سنسورهای دما، رطوبت، دی اکسید کربن، روشنایی و… اشاره داشت. خانه هوشمند کوییک لینک، با هدف اتصال سریع، طراحی منحصربه فرد و اقتصادی و با داشتن کادری مجرب، تجهیزات مرغوب و با کیفیتی را در طراحی هوشمند سازی مکان های مورد نظر، استفاده می کند. شما می توانید برای خرید انواع تجهیزات گلخانه هوشمند به سایت خانه هوشمند کوییک لینک مراجعه کنید. در خانه هوشمند کوییک لینک با بهره بردن از فن آوری های نوین دنیا می توانید خانه ای امن و مدرن داشته باشید.