تجهیزات کشاورزی هوشمند

کشاورزی یکی از مهم ترین صنعت هایی است که با علم و تکنولوژی روز قابل پیشرفت است. هوشمند سازی صنعت کشاورزی در رفع بسیاری از نیازهای انسان های روی کره خاکی سودمند خواهد بود. تجهیزاتی که در کشاورزی هوشمند مورد استفاده قرار می گیرند دارای مزایای قابل توجهی هستند. این تجهیزات در بستر اینترنت، خدمات ویژه ای در اختیار صنعت کاران کشاورزی قرار می دهند. در این مقاله قصد داریم با معرفی تجهیزات کشاورزی هوشمند به بررسی کاربرد آن ها در کشاورزی بپردازیم. برای آشنایی بیشتر با مزایای استفاده از تجهیزات کشاورزی هوشمند، تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

کشاورزی هوشمند چیست؟

به نوعی کشاورزی مدرن و پیشرفته که با استفاده از اینترنت، هوش مصنوعی، ربات، پهپاد و… انجام می شود، کشاورزی هوشمند گفته می شود. در این روش کشاورزی، مدیریت زمین های زراعی به وسیله تجهیزات هوشمند انجام می شود و نیاز بسیار محدودی به نیروی انسانی وجود دارد. با کاهش یافتن نیروی انسانی برای انجام مراحل مختلف کشاورزی، خطای انسانی بسیار کاهش پیدا می کند و بر کیفیت و کمیت محصولات کشاورزی به دست آمده افزوده می شود. برنامه ریزی های دقیقی که در کنترل مزرعه در ساعات مختلف روز در نظر گرفته می شود، کشاورز در هر زمان و ساعتی به مزرعه خود دسترسی خواهد داشت. اطلاعات به دست آمده از تجهیزات و ابزارهای هوشمند باعث بهبود کشاورزی هوشمند خواهد شد.

تجهیزات کشاورزی هوشمند

تجهیزات کشاورزی هوشمند

مقایسه کشاورزی قدیمی با کشاورزی هوشمند

صنعت کشاورزی یکی از قدیمی ترین صنعت هایی است که مهم ترین نیاز بشر یعنی غذا را تامین می کند. ابزارها و تجهیزاتی که در کشاورزی سنتی مورد استفاده قرار می گرفت، مشکلات و سختی های متفاوتی به دنبال داشت. علاوه بر آن، نیروی انسانی زیادی برای انجام هر یک از مراحل کشاورزی احتیاج بود. در این شرایط، بدون استفاده از افراد متخصص، خطای انسانی در انجام امور کارهای کشاورزی افزایش پیدا می کرد. سال ها بعد، تجهیزات و ابزارهای نوینی با هدف انجام کشاورزی مدرن اختراع شدند که زیر نظر نیروزی انسانی قرار داشتند. با هوشمند سازی این تجهیزات، مراحل مختلف کشاورزی با داشتن اطلاعات دقیق تر و زمان بندی های درست انجام می شود و کیفیت محصولات افزایش می یابد.

مهم ترین تجهیزات کشاورزی هوشمند

تجهیزات، ماشین آلات و ابزارهایی که در صنعت کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرند، هر یک وظیفه مشخصی دارند. هوشمند سازی این تجهیزات باعث بهبود عملکرد آن ها می شود. در این بخش از مطلب به معرفی مهم ترین تجهیزات کشاورزی هوشمند می پردازیم.

  • ماژول کنترل دما

ماژول های کنترل دما همانند ماژول های کنترل رطوبت در سنجش و اندازه گیری مای مزرعه، مهم ترین نقش را بر عهده دارند. چنانچه ماژول ها دمای مزرعه را پایین تر از حد مورد نیاز تشخیص دهند، سیستم های گرمایشی شروع به گرم کردن محیط می کنند. در صورتی که این ماژول ها، دما را بیشتر از حد مجاز تشخیص دهند، دستور اجرای فن های مزرعه داده می شود. در این شرایط، بهترین آب و هوا برای رشد محصولات کشاورزی فراهم خواهد شد.

  • پایش های هوایی

پایش های هوایی در بستر اینترنت بهترین و مهم ترین امکانات را برای صنعت کشاورزی فراهم می کنند. این نوع تجهیزات هوشمند کشاورزی، تولید محصولات کشاورزی را به بیشترین میزان خود می رسانند. پایش های هوایی مخصوص کشاورزی با استفاده از پهپادها روی مزارع به پرواز در می آیند. نقشه برداری سه بعدی و سم پاشی زمین های زراعی از مهم ترین کاربردهای این پایش ها هستند.

  • سنسورهای هوشمند

آبیاری هوشمند با استفاده از دستورهای ارسال شده توسط سنسورهای هوشمند انجام می شود. این سنسورها در صورت کم بودن میزان رطوبت خاک، دستور آبیاری به پمپ های آبرسانی فرستاده می شود. سنسور خاک درجه حرارات خاک، سنسور دما درجه حرارت دما و سنسور هوا، درجه حرارت هوا را اندازه گیری می کند.

  • تراکتور هوشمند

تراکتورهای هوشمند با اتصال به اینترنت در تمامی مراحل کشاورزی، از طریق کنترل از را دور، هدایت می شوند. این تراکتورها کاملاً الکترونیکی هستند و با استفاده از حسگرهای هوشمند عملیات حفر یا شیاردهی خاک را انجام می دهند. حسگرهای نصب شده در تراکتورهای هوشمند به شکل دوربین های گردان تا 360 درجه هستند و تمامی نقاط مزرعه را پوشش می دهند.

مزایای یک سیستم کشاورزی هوشمند

هوشمند بودن تجهیزات کشاورزی هر یک تاثیر به سزایی خواهد داشت که به عنوان مزایای این تجهیزات شناخته می شوند. به بیانی دیگر، اصلی ترین هدف از استفاده کردن از تجهیزات کشاورزی هوشمند، بهره مند شدن از مزایای ویژه آن ها است. از جمله این مزایا عبارتند از:

  • صرفه جویی در هزینه

میزان بذر و سمومی که در مراحل اولیه و مراحل بعدی کشاورزی مورد نیاز است باید اندازه مشخصی داشته باشد. در صورتی که بدون داشتن اطلاعات کافی و بدون استفاده از اطلاعات تجهیزات هوشمند، احتمال مصرف بیش از اندازه بذر، کود و سموم وجود دارد. در این شرایط، هزینه بسیار بالایی برای تهیه و پاشیدن آن در زمین های کشاورزی صرف می شود.

  • صرفه جویی در زمان

تجهیزات و ابزارهای هوشمندی که در زمین های کشاورزی مورد استفاده قرار می گیرند، بسیار سریع تر و دقیق تر به تمام مراحل کشاورزی رسیدگی می کنند. اجرای تمام مراحل در زمان مشخص شده و به طور منظم، علاوه بر رعایت ترتیب کارها باعث صرفه جویی در زمان نیز می شود. به طوری که بدون هدر رفت زمان می توان از محصولات کشاورزی بهره برداری کرد.

  • افزایش بازدهی محصولات

با استفاده از تجهیزات هوشمند هر مرحله از کار کشاورزی زیر نظر ابزارهای هوشمند انجام می شود. به این ترتیب در بازه های زمانی مختلف، مراحل رشد محصولات مورد بررسی قرار می گیرد. در صورت نیاز به یک عامل خاص، قبل از آسیب به محصولات کشاورزی، نیازهای مورد نظر رفع می شوند. در این شرایط بدون داشتن هیچ نوع تلفاتی، بازدهی محصولات کشاورزی افزایش پیدا می کند.

  • افزایش کیفیت محصولات

اطلاعات دقیق و هوشمندانه، نیازهای مراحل کشاورزی را به بهترین نحو رفع می کنند. سنجش کیفیت خاک، کود دهی، میزان رطوبت خاک و… باعث رشد یک محصول با کیفیت در زمین زراعی خواهد شد. به دلیل استفاده نکردن از مواد شیمیایی زیاد، محصولات کشاورزی دارای سلامتی بیشتری خواهند بود. سطح کیفیت و کمیت محصولات کشاورزی از اهمیت بالایی برخوردار هستند.

  • کاهش خطا

اطلاعاتی که از طریق ابزارهای هوشمند مختلف در اختیار کشاورز گذاشته می شود، از دقت بسیار بالایی نسبت به نیروی انسانی برخوردار است. کشاورز بر اساس همین اطلاعات، مناسب ترین آب، رطوبت، کود و سایر موارد مهم در مراحل کاشت و برداشت در نظر می گیرد. از طرفی، به روز رسانی این اطلاعات در بازه های زمانی کوتاه تر خواهد بود.

  • کاهش سختی کار

انجام کارهای کشاورزی با استفاده از تجهیزات و ابزارهای هوشمند، راحت تر انجام این مراحل با کمک دست خواهد بود. با استفاده از این تجهیزات، به میزان بالایی از دوباره کاری برخی مراحل کشاورزی جلوگیری می شود. برای مثال، استفاده از رباتیک ها برای سم پاشی زمین های کشاورزی، علاوه بر افزایش سرعت کار، باعث راحتی و آسانی کار نیز می شود.

تجهیزات کشاورزی هوشمند

تجهیزات کشاورزی هوشمند

خرید تجهیزات کشاورزی هوشمند

در مطالب فوق به بررسی و معرفی انواع تجهیزات کشاورزی هوشمند پرداخته شد. از جمله این تجهیزات می توان به ماژول کنترل دما، سنسورهای خاک، هوا، رطوبت، پایش های هوایی و تراکتور هوشمند اشاره داشت. خانه هوشمند کوییک لینک، با هدف اتصال سریع، طراحی منحصربه فرد و اقتصادی و با داشتن کادری مجرب، تجهیزات مرغوب و با کیفیتی را در طراحی هوشمند سازی مکان های مورد نظر، استفاده می کند. شما می توانید برای خرید انواع تجهیزات کشاورزی هوشمند به سایت خانه هوشمند کوییک لینک مراجعه کنید. در خانه هوشمند کوییک لینک با بهره بردن از فن آوری های نوین دنیا می توانید خانه ای امن و مدرن داشته باشید.