انواع ماژول خانه هوشمند

امروزه به دلیل مزایای قابل توجهی که خانه هوشمد و تجهیزات آن فراهم می کنند، بسیاری از افراد تمایل زیادی به هوشمند سازی خانه ها، محیط های کاری و سایر بخش ها دارند. ماژول ها به عنوان قسمتی از یک سیستم طراحی شده برای خانه هوشمند، به تنهایی می توانند اهداف خاص و با اهمیتی را دنبال کنند. برخی از افراد به دلیل شناخت محدودی که از این اجزای خانه هوشمند دارند، اطلاعی از انواع و کاربردهای آن ها در خانه هوشمند در دست ندارند. در این مقاله قصد داریم با معرفی ماژول به انواع ماژول خانه هوشمند و همچنین کاربردهای آن ها بپردازیم. برای آشنایی بیشتر در این زمینه پرکاربرد، تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

ماژول چیست؟

در یک خانه هوشمند انواع سیستم های مختلف سرمایشی، گرمایشی، روشنایی، آبیاری، امنیتی و… مورد استفاده قرار می گیرند که برای راه اندازی هر یک از این سیستم ها نیاز به تعدادی ماژول های مختلف وجود دارد. ماژول ها بخشی از یک سیستم و قطعه های فشرده های هستند که در یک سیستم بزرگ از آن ها استفاده می شود. ماژول ها با هدف راه اندازی به صورت جداگانه در سیستم نصب می شوند؛ به طوری که می توان آن ها را در صورت نیاز، جدا و تعمیر کرد. برای طراحی سیستم از تراشه ها و مدارهای الکتریکی یا از قطعاتی به نام ماژول استفاده می کنند. استفاده از ماژول ها علاوه بر افزایش دقت سیستم مورد نظر، موجب صرفه جویی در زمینه اقتصادی نیز خواهد شد.

انواع ماژول خانه هوشمند

انواع ماژول خانه هوشمند

انواع ماژول هوشمند

ماژول های در خانه هوشمند در بخش های سیستم های متنوعی به کار برده می شوند. از آن جایی که به عنوان یک قطعه راه اندازی سیستم محسوب می شوند، هر کدام از انواع آن نقش مهمی در سیستم های خانه هوشمند ایفا می کنند. در این بخش از مطلب به معرفی انواع ماژول در خانه هوشمند می پردازیم.

  • پردازنده مرکزی

ماژول های از نوع پردازنده مرکزی به عنوان اصلی ترین بخش یک خانه هوشمند شناخته می شوند. با توجه به اینکه پردازنده مرکزی، هسته مرکزی یک خانه هوشمند است، نقش آن در برقراری ارتباط بین اجزای سیستم های مختلف در هوشمند سازی خانه بسیار مهم خواهد بود. باید خاطر نشان شد، هر نوع پردازنده مرکزی متناسب با میزان توان پردازشی و همچنین تعداد سیستم های هوشمند به کار برده در خانه هوشمند انتخاب می شود. با استفاده از پردازنده مرکزی، اجزای مختلف خانه هوشمند با هدف سهولت کارها توسط اعضای خانه، کنترل، مدیریت و برنامه ریزی می شود.

  • سنسورها

سنسورها در خانه هوشمند به عنوان دومین اجزای اصلی شناخته می شوند. سنسورها نقش ارسال کننده پیام از هر کدام از سیستم های هوشمند به پردازنده مرکزی را بر عهده دارند. نقش دیگری که سنسورها عهده دار هستند، انتقال پیام ها در بین خود اجزای سیستم های خانه هوشمند است. سنسورها در انواع متعددی در سیستم های مختلف هوشمند به کار برده می شوند. از انواع سنسورها می توان به سنسور TIP، سنسور PIR، سنسور درب و پنجره و سنسور RF اشاره داشت که هر کدام دستور خاموش یا روشن و کنترل بخشی از سیستم هوشمند را به پنل مرکزی ارسال می کنند.

  • پنل دیواری

پنل های دیواری به شکل تابلوهایی هستند که همان طور که از نامشان مشخص است روی دیوار نصب می شوند. پنل های دیواری در دو مدل کیبوردی و لمسی طراحی می شوند و انتخاب هر مدل بنا به سلیقه مشتریان خانه هوشمند خواهد بود. با استفاده از دکمه های تعربف شده روی پنل های دیواری می توان انواع سیستم های خانه هوشمند را کنترل، مدیریت و برنامه ریزی کرد.

  • شیرهای برقی

در هر نوع ساختمان مسکونی، تجاری، اداری و… شیرهای مختلف آب و گاز تعبیه شده است. در خانه هوشمند، جریان آب و گاز به کمک ماژول هایی از نوع شیرهای برقی قطع، وصل و کنترل می شوند. به هنگام ترک خانه برای مدت زمان طولانی و از قبل مشخص نشده مثل مسافرت، می توان برای قطع جریان گاز و آب از نرم افزارهای نصب شده روی تلفن همراه یا سیستم کامپیوتر خود استفاده کرد.

  • دستیار صوتی

ماژول های از نوع دستیار صوتی، وظیفه ارسال پیام در قالب صوتی را بر عهده دارند. برای انجام کارهای مختلف به جای وارد کردن پیام به تلفن همراه یا تماس با دکمه های خاص می توان با ارائه جمله یا کلمه ای، دستورات مورد نیاز را ارسال کرد. البته باید دانست، این دستورها از قبل برای سیستم های هوشمند تعریف و برنامه ریزی می شوند.

  • رله های هوشمند

رله های هوشمند به عنوان پرکاربردترین اجزای سیستم های خانه هوشمند شناخته می شوند. کار اصلی رله ها، خاموش و روش کردن جریان برق در سیستم های هوشمند است. اغلب تجهیزات خانه هوشمند مانند سیستم های روشنایی، امنیتی، پرده های برقی، سرمایشی و گرمایشی با استفاده از جریان برق کار می کنند.

انواع ماژول خانه هوشمند

انواع ماژول خانه هوشمند

سخن پایانی
در مطالب فوق به بررسی پیرامون انواع ماژول خانه هوشمند و کاربردهای آن ها پرداخته شد. ماژول ها در دو گروه نرم افزار و سخت افزار هستند که در برنامه ریزی یک سیستم در خانه هوشمند نقش مهمی بر عهده دارند. از انواع ماژول خانه هوشمند می توان به پردازنده مرکزی، سنسورها، پنل دیواری و… اشاره داشت. خانه هوشمند کوییک لینک، با هدف اتصال سریع، طراحی منحصربه فرد و اقتصادی و با داشتن کادری مجرب، تجهیزات مرغوب و با کیفیتی را در طراحی هوشمند سازی مکان های مورد نظر، استفاده می کند. در خانه هوشمند کوییک لینک با بهره بردن از فن آوری های نوین دنیا می توانید خانه ای امن و مدرن داشته باشید.