آشنایی با انواع دستگیره هوشمند

دستگیره هوشمند را با نام هایی مانند قفل دیجیتال، قفل رمزی و… می شناسند. خوشبختانه با عرضه این محصولات به بازار نواقصی که از طریق قفل های ساده و معمولی موجب آسیب رساندن به امنیت منزل خواهد شد از میان برداشته می‌شود. در این مطلب بیشتر با دستگیره هوشمند و انواع مختلف آن آشنا خواهیم شد، پس تا پایان ما را همراهی کنید.

دستگیره هوشمند چیست؟

دستگیره هوشمند، دستگیره هایی هستند که به صورت متداول روی درب منزل و آپارتمان تعبیه می شود. برای باز کردن درب هایی که این نوع دستگیره روی آن نصب شده است علاوه بر کلید، می توان برای باز شدن درب از کارت، رمز، اثر انگشت و در برخی موارد از موبایل استفاده کرد.

انواع دستگیره هوشمند

انواع دستگیره هوشمند

انواع دستگیره هوشمند

به صورت کلی می توان دستگیره های هوشمندی که در بازار ارائه می شوند را به دو نوع تقسیم کرد. نوع اول دارای موتور الکترونیکی بوده و نوع دوم دستگیره های هوشمند، فاقد موتور الکترونیکی هستند.
• دستگیره های هوشمند با موتور الکتریکی: این تجهیزات پیشرفته زمانی که درب باز و بسته می شود زبانه های قفل حرکت کرده و به این صورت درب قفل باز خواهد شد. موتورهایی که در این سیستم استفاده می شوند وابستگی خاصی به ابزار آلات الکترونیکی دارند. به همین سبب نقاط ضعفی را می توان در این دستگیره ها یافت. از نقاط ضعفی که این دستگیره ها دارند می توان به استفاده زیاد برق آن ها اشاره کرد که موجب می شود تا طول عمر باتری مصرفی نیز کاهش یابد و به مرور زمان موتور هم دچار آسیب شود.
• دستگیره های هوشمند بدون موتور الکتریکی: همان طور که مشخص است در تولید این نوع دستگیره های هوشمند، موتور الکترونیکی به کار گرفته نمی شود. برای باز و بسته کردن درب، اهرم دستگیره با قفل هماهنگ شده و با چرخش اهرم، دستگیره درب باز می شود. در این نوع از دستگیره های هوشمند نیرویی که باید برای باز کردن یا بستن قفل وارد آید، از سوی کاربر تامین می شود. در این مدل از دستگیره های هوشمند مصرف باتری کاهش می یابد. این مدل خرابی و ایراد بسیار کمتری نسبت به نمونه دیگر دارد.

مزایای دستگیره هوشمند

استفاده از دستگیره های هوشمند به طور قطع، همراه با مزایای بسیار زیادی است که هر کدام از آن ها نقش مهمی در امنیت منزل ایجاد خواهند کرد. از جمله مزایایی که این دستگیره ها دارند می توان موارد زیر را عنوان کرد:
• قفل اتوماتیک: مهم ترین ویژگی این دستگیره ها قفل اتوماتیک آن ها است. قفل شدن در به صورت اتوماتیک زمانی صورت می گیرد که درب بسته شود.
• قفل کودک در دستگیره هوشمند: قفل کودک یکی از ویژگی های بارز این دستگیره ها به شمار می آید. استفاده از این ویژگی، از داخل منزل صورت می پذیرد و برای حفظ کودکان و امنیت آن ها گزینه بسیار مهمی به شمار خواهد آمد. البته این ویژگی برای منازلی که در آن ها افراد سالمندی که دارای اختلال حواس هم هستند، بسیار کاربرد دارد.
• امکان باز کردن درب از راه دور: این کار به دو شیوه صورت می پذیرد. در روش اول اتصال دستگیره به اینترنت بوده که به وسیله اپلیکیشن هایی که روی گوشی هوشمند نصب هستند صورت می پذیرد. در روش دوم، فرمان باز کردن درب از طریق SMS به دستگیره هوشمند انجام خواهد شد.
• حریم خصوصی: یکی از ویژگی های مهمی که سبب شده حریم شخصی در منزل یا محل کار به وجود آید، دارا بودن آپشن حریم خصوصی در دستگیره های هوشمند است. از طریق فعال سازی این مورد تمام دسترسی های خارجی غیر فعال خواهد شد.
• منبع تغذیه دستگیره هوشمند: منابع تغذیه ای که در دستگیره های هوشمند به کار گیری می شود انواع گوناگونی دارند. در برخی دستگیره ها از باتری های قلمی استاندارد استفاده می شود و برخی دیگر هم از باتری های لیتیومی قابل شارژ استفاده می کنند.
• آلارم ضد سرقت: در برخی از دستگیره های هوشمند آپشن آلارم ضد سرقت تعبیه می شود که در صورتی فعال خواهد شد که فشاری روی دستگیره اعمال شود. در این صورت دستگاه با آژیر کشیدن به اهالی منزل هشدار خواهد داد.

نکات مهم در انتخاب و خرید دستگیره هوشمند

برای خرید محصولات دیجیتال باید حتما به نکات مهمی توجه شود تا پس از خرید مشکلی به وجود نیاید. برای خرید دستگیره های هوشمند نیز نباید از این مسئله غافل شد و موارد زیر باید در هنگام خرید مورد ارزیابی قرار گیرد:
عدم عملکرد موتوری
وجود کلید مکانیکی
امکان اتصال باتری اضطراری
بدنه و اسکلت قوی
عدم وجود حالت FIRE
شب بند داخلی
تابع خیالی رمز ورود
گارانتی و خدمات معتبر

قیمت دستگیره هوشمند

نرخی که روی دستگیره های هوشمند قرار داده می شود بستگی به ویژگی های دستگیره دارد. امکاناتی که روی محصول تعبیه شده است از جمله موارد بسیار مهمی خواهد بود که روی قیمت گذاری آن ها اثر مستقیم دارد. علاوه بر این، ظاهر دستگیره ها نیز از عوامل موثر روی قیمت این کالا هستند. البته برند خریداری شده بسیار مهم است و روی هر برند و هر مدل قیمت خاصی تعریف شده است.
پیش از خرید حتما سایت های مختلف و فروشگاه های متعدد را باید بررسی کرد تا به حدود قیمت محصول مورد نظر آگاهی یافت. به صورت کلی می توان گفت هزینه ای که برای این محصولات پرداخت می شود ارزش نهایی کار را دارا است، زیرا علاوه بر امکاناتی که دارد سبب شده تا محل زندگی و کار به امنیت برسد.

سخن پایانی
برای داشتن خانه ای هوشمند استفاده از دستگیره های دیجیتال امری ضروری به حساب می آید. این دستگیره ها می توانند یک نگهبان خوب برای محل زندگی باشند و حتی از راه دور هم کنترل شوند. کوییک لینک یکی از شرکت های معتبر در زمینه فروش محصولات هوشمند و طراحی خانه هوشمند است. در صورتی که برای هوشمند سازی منازل خود نیاز به طراحان حرفه ای دارید می توانید از کارشناسان این شرکت استفاده کنید. کارشناسان و مشاوران کوییک لینک به صورت شبانه روزی پاسخگوی سوالات هستند و بهترین مشاوره را ارائه می کنند.