اسپیکر هوشمند چیست؟

ابزارهای هوشمند و دیجیتال نقش های پر رنگی در زمینه های مختلف ایفا می کنند. پیشرفت روز به روز این دستگاه ها، قابلیت های آن ها را افزون تر می کنند و محبوبیت بیشتری در بازار ابزارهای هوشمند به دست می آورند. یکی از پر طرفدارترین دستگاه های هوشمند، اسپیکر هوشمند است که در محیط های مختلف، کاربردهای متعددی دارد. افرادی که تمایل به هوشمند سازی محیط اطراف، محل زندگی و دفتر کار خود هستند، ابزارهای مهمی همچون اسپیکر هوشمند را در اهداف ارتقاء هوشمند سازی ساختمان قرار می هند. در این مقاله قصد داریم پیرامون اسپیکر هوشمند و کاربردهای مهم آن بررسی کنیم. برای دریافت اطلاعات بیشتر، تا پایان مطلب با ما همراه باشید.

اسپیکر هوشمند چیست؟

اسپیکر هوشمند دستگاهی است فعالیت های صوتی آن بر اساس نیاز افراد و محیط پیرامون آن انجام می شود. از اسپیکرهای هوشمند در منازل، محیط کار، آموزش و… می توان استفاده کرد. در طراحی این نوع اسپیکرها از وای فای و شبکه اینترنت استفاده شده است و کاربر برای راه اندازی آن می تواند از برنامه ها و اپلیکیشن های مخصوص نصب شده در موبایل و سیستم کامپیوتر خود استفاده کند. شرکت های مختلفی دست به تولید اسپیکرهای هوشمند زده اند که تاکنون پشتیبانی های موفقی داشته اند. از جمله این شرکت های معتبر می توان به آمازون، گوگل و مایکروسافت اشاره داشت که کاربران بسیاری را به استفاده از این اسپیکرها را ترغیب کرده اند.

اسپیکر هوشمند چیست

اسپیکر هوشمند چیست

کاربردهای اسپیکر هوشمند

اسپیکرهای هوشمند مانند دستیارهای مجازی هستند که با پخش فایل های صوتی برنامه ریزی شده، کاربران را در بسیاری از امور آگاه می سازند. کاربردهایی که یک اسپیکر هوشمند دارد، با ذخیره سازی اطلاعات و اتصال به اینترنت، ارتقاء پیدا می کند. کاربرد یک اسپیکر معمولی، اجرای پخش صدا با دستور فیزیکی کاربر است. کاربردهای متفاوت و پیشرفته اسپیکرهای هوشمند، آن ها را متمایز از دیگر اسپیکرها کرده است. در ادامه به بررسی مهم ترین کاربردهای اسپیکر هوشمند می پردازیم.
• با برنامه ریزی از پیش تعیین شده در ساعت های معین، شروع به پخش موسیقی، پاکدست یا فایل ذخیره شده مورد نظر می کند.
• قابلیت اتصال به دیگر وسیله های هوشمند دیگر را دارد و با پیام های صوتی مختلف می تواند باعث شروع به کار و راه اندازی دستگاه های دیجیتال شود.
• قابلیت ارسال پیام ها و چت های صوتی در اپلیکیشن مورد نطر را دارند و با فرمان صوتی این پیام ها ارسال می شوند.
• فایل متنی را می توانند به فایل صوتی تبدیل کنند.
• با برنامه ریزی می توان تاریخ و ساعت قرار ملاقات و اطلاعاتی همچون تقویم روز، ساعت هشدار و هواشناسی در اختیار کاربر قرار داد.

مزایای اسپیکر هوشمند

بهره مند شدن از کاربردهای متعدد اسپیکرهای هوشمند فواید و مزایایی را برای کاربران به ارمغان خواهد داشت. برقراری امنیت کافی در محیط مورد نظر با هوشمند سازی می توان از رخداد حوادث مختلف پیشگیری کرد. در ادامه به بررسی مهم ترین مزیت های اسپیکر هوشمند در یک محیط هوشمند سازی شده خواهیم پرداخت.

  • راحتی و سهولت

با استفاده از اسپیکرهای هوشمند بسیاری از کارها بدون نیاز به نیروی انسانی انجام می شوند. تنها با یک اشاره یا لمس دکمه ای می توان تعدادی از کارها را به راحتی و آسانی انجام داد. علاوه بر راحتی کار، میزان کیفیت و دقت در انجام کارها قابل توجه است. مدیریت و کنترل داشتن بر تمامی برنامه ها، دیگر کار پیچیده و دشواری نخواهد بود. بی سیم بودن اسپیکرهای هوشمند، جابجایی آن ها از اتاقی به اتاق دیگر یا محیطی دیگر را آسان کرده است.

  • صرفه جویی در زمان

اجرای فرمان های صوتی در زمان تعیین شده و بدون فوت وقت، از مهم ترین مزایای اسپیکرهای هوشمند هستند. انجام کارها با ارسال یک پیام صوتی و در سریع ترین زمان ممکن میسر می شود.

  • صرفه جویی در انرژی

با اتصال اسپیکر هوشمند به دیگر دستگاه های دیجیتال و هوشمند مانند انواع سیستم های سرمایشی، گرمایشی، روشنایی، سنسورها و… می توان قطع یا وصل شدن منبع انرژی را با یک فرمان صوتی به اجرا درآورد.

نحوه تشخیص صدا در اسپیکر هوشمند

به هنگام نصب و راه اندازی اسپیکرهای هوشمند، زبان، لهجه و صدای مورد نظر در حافظه سیستم ذخیره سازی می شود. با وارد کردن این اطلاعات، با پخش صوت دلخواه، دستورات لازم اجرا می شوند. با شناسایی صداها، حریم خصوصی محیط، حفظ خواهد شد. صداها به کمک هندزفری نیز قابلیت اجرایی دارند.

ویژگی های بصری اسپیکر هوشمند

در برخی از اسپیکرهای هوشمند، دوربین هایی با قابلیت ضبط و پخش نیز تعبیه شده است. با وارد کردن گذر واژه وای فای و متصل شدن به شبکه اینترنت در این دستگاه ها نیز، راه اندازی دستیار مجازی تکمیل می شود. از کاربردهای آن می توان به تماس های ویدئویی اشاره داشت. برای نمونه، این نوع اسپیکرها قابلیت پخش فیلم های یوتیوب را برای کاربر خود فراهم می کنند.

اسپیکر هوشمند چیست

اسپیکر هوشمند چیست

قیمت اسپیکر هوشمند

با پیشرفت تکنولوژی امروزه اسپیکرهای هوشمند در اندازه ها، رنگ ها و مدل های متعددی طراحی می شوند. طراحی این اسپیکرها بر مبنای محیط مورد استفاده از آن، پایه ریزی می شود. برای خرید یک اسپیکر هوشمند متناسب با نیاز خود، لازم است با مشاوره های مطمئن و کار بلد، مشورت شود. هزینه ای که برای خرید یک اسپیکر هوشمند پرداخت می شود، می تواند بسیار کمتر از قابلیت ها و کاربردهای مفید آن باشد. فاکتورهای متفاوتی در قیمت اسپیکر هوشمند تاثیرگذار هستند؛ از جمله این فاکتورها می توان به موارد زیر اشاره داشت.

اندازه و رنگ اسپیکر هوشمند
میزان قابلیت ها و کاربردهای اسپیکر هوشمند
شرکت سازنده، پشتیبانی و مدل اسپیکر هوشمند
توان مصرفی و انرژی مورد استفاده
حداقل و حداکثر میزان فرکانس برای پخش امواج صوتی
جنس بدنه دستگاه
تعداد فرمت های صوتی مورد استفاده در دستگاه

سخن پایانی
در مطالب فوق به بررسی و شناخت هر چه بیشتر اسپیکر هوشمند پرداخته شد. اجرای فرمان های صوتی با قابلیت شناسایی زبان های مختلف و پخش صوت برنامه ریزی شده در زمان معین از کاربردهای اسپیکر هوشمند هستند. راحتی و صرفه جویی در زمان و انرژی به عنوان مزایای این دستیارهای مجازی به شمار می آیند. خانه هوشمند کوییک لینک، با هدف اتصال سریع، طراحی منحصربه فرد و اقتصادی و با داشتن کادری مجرب، تجهیزات مرغوب و با کیفیتی را در طراحی هوشمند سازی مکان های مورد نظر، استفاده می کند. در خانه هوشمند کوییک لینک با بهره بردن از فن آوری نوین دنیا می توانید خانه ای امن و مدرن داشته باشید.