فناوری های زیربنایی برای اتاق های هوشمند هتل

با توجه به تحقیقاتی که در بازار انجام شده می‌ توان گفت که در سال ۲۰۲۷ حدوداً ۴ میلیون دستگاه هوشمند در هتل های سراسر جهان نصب خواهند شد و این آمار نشان می‌ دهد که تقریباً اکثر هتل‌ ها به این نوع فناوری‌ ها مجهز می‌ شوند. البته فناوری‌ های زیربنایی برای اتاق‌ های هوشمند هتل مدیریت شبکه را برای مجموعه هتلداران و مدیران آسان‌ تر می‌ کند و رقابت بسیار سختی در بازار اجاره کوتاه‌ مدت به وجود می‌ آورد. در این مقاله از سایت کوییک لینک فناوری‌ های زیربنایی برای اتاق‌ های هوشمند هتل را بررسی خواهیم کرد و در مورد کاربرد هر کدام صحبت می کنیم.

ویژگی اتاق‌ های هوشمند هتل چیست؟

اتاق‌ های هوشمند هتل به مکان‌ هایی گفته می‌ شود که توسط دستگاه‌ ها و سیستم‌ های هوشمند مجهز شدند و به واسطه فناوری‌ های مخصوص اینترنت اشیاء کار می‌ کنند. در واقع یک اتاق هوشمند در هتل درست مانند آپارتمان هوشمند است و از فناوری‌ های مختلف که در خانه هوشمند مورد استفاده قرار می‌ گیرند مثل قفل‌ های هوشمند، پرده‌ های هوشمند، ترموستات های هوشمند، کنترل صوتی و روشنایی استفاده می‌ شود. با وجود این موارد مدیریت ساختمان هتل با کیفیت بهتری انجام می‌ شود و رضایت مسافران جلب خواهد شد.

اتاق های هوشمند هتل

اتاق های هوشمند هتل

کاربری اتاق های هوشمند هتل برای هتلداران و مهمانان چگونه است؟

فناوری های مربوط به اتاق هتل هوشمند بسیار گسترده است اما دو چیز اساسی در آن وجود دارد که یکی راندمان عملیاتی و دیگری امکانات اتاق مهمان است. بنابراین هتلداران زمانی‌ که می‌ خواهند از این فناوری‌ ها در هتل خود استفاده کند، باید حتماً به این دو عامل توجه داشته باشند. عملکرد آسان‌ تر و کارآمدتر ساختمان مثل گرمایش، تهویه، سیستم روشنایی و غیره توسط بازده عملیاتی انجام می‌ شود. با وجود این راه‌ حل هوشمند مدیران هتل می‌ توانند تولید کربن را کاهش دهند تا در هزینه‌ های انرژی صرفه‌ جویی شود.
در شرایط متغیر اقتصادی و محیطی فناوری‌ های اتاق هوشمند بسیار مناسب هستند. همان‌ طور که می‌ دانید مشتریان هتلدار معمولاً هدفشان رقابت با سایر هتل‌ های زنجیره‌ ای است که می‌ خواهند با وجود فناوری‌ های مدرن در اتاق‌ های هوشمند یک تجربه‌ خاص برای مشتریان خود رقم بزنند. طبق نظرسنجی‌ هایی که اخیراً انجام‌ شده بیش‌ از ۷۰ درصد از مسافران تمایل دارند تا در هتلی اقامت داشته باشند که در آن فناوری سلف‌ سرویس وجود داشته باشد. بنابراین باید هتلداران نیاز مشتریان خود را بررسی کنند و نسبت‌ به آن از فناوری‌ های مدرن اتاق هوشمند استفاده کنند.

بررسی موارد استفاده از اتاق هوشمند برای هتل ها

هوشمندتر شدن اتاق‌ های مهمان توسط هتلداران یک تجربه‌ خاص برای مشتریان ایجاد می‌ کند که باعث می شود سطح جدیدی از کارایی عملیاتی برای آن‌ ها فراهم شود. این فناوری‌ ها در بخش‌ های مختلف در اتاق هوشمند هتل قابل‌ اجرا هستند که مهم‌ ترین آن‌ ها شامل اشغال اتاق، کنترل خودکار دمای اتاق، روشنایی اتاق، تعمیر و نگهداری ساختمان است. در ادامه به‌ طور جزئی‌ تر در مورد این امکانات در اتاق‌ های هوشمند هتل صحبت خواهیم کرد.

  • اشغال اتاق هتل

از جمله وظایفی که حسگرهای حضور هوشمند بر عهده‌ دارند، سنجش حرکت در اتاق و ردیابی قفل هوشمند مهمان است که به واسطه آن هتلداران می‌ توانند مناطقی که در زمان واقعی مورد استفاده قرار می‌ گیرند را پیدا کنند. این مورد باعث می‌ شود که در مصرف انرژی صرفه‌ جویی شود و سایر سیستم‌ های مختلف مثل روشنایی ساختمان مدیریت شوند. در موارد پیشرفته‌ تر منوها از طریق بلندگوها یا گوشی‌ های هوشمند برای مسافران ارسال می‌ شود که کمک می‌ کند بتوانند در زمان‌ بندی مناسب سفارش‌ های خود را ثبت کنند.

  • نورپردازی و روشنایی هوشمند

کنترل نور را براساس حضور یا عدم حضور مهمانان به‌ صورت خودکار توسط سنجش اشغال انجام می‌ شود. اما به‌ جز این سیستم مدیران هتل می‌ توانند از فناوری نورپردازی و روشنایی هوشمند نیز استفاده کنند که بر اساس برنامه خاص چراغ‌ ها روشن و خاموش می‌ شوند و اگر لامپ یا چراغ نیاز به تعویض داشته باشد به پرسنل اطلاع داده می‌ شود.

  • دمای اتاق هتل

همان‌ طور که می‌ دانید یکی از فناوری‌ های کاربردی در اتاق‌ های هوشمند هتل وجود سیستم کنترل خودکار دمای اتاق است که باعث می‌ شود با توجه به تعداد افراد در اتاق دمای متعادل ایجاد شود. البته این سیستم براساس آب‌ و هوا، رطوبت، کیفیت هوا، دمای خارجی نیز مدیریت خواهد شد. در واقع این سیستم یعنی ترموستات های هوشمند، سنسورهای دما و رطوبت از جمله کلیدی‌ ترین فناوری‌ های موجود برای ساخت اتاق‌ های هوشمند هتل هستند.

  • تعمیر و نگهداری ساختمان هتل

به‌ جای این‌ که هتلداران منتظر هشدار به کارکنان در مورد سیستم‌ ها و لوازم آسیب‌ دیده در هتل باشند، به واسطه سیستم هوشمند یکپارچه می‌ توانند عملکرد کلیه تجهیزات را بررسی کنند. زمانی‌ که این سیستم‌ ها بتوانند با برنامه‌ ریزی هوشمند کارکنان ترکیب شوند، نگهداری و تعمیر بسیاری از تجهیزات مثل فیلترهای هوا، باتری‌ ها و سایر تجهیزات آسان‌ تر می‌ شود.

  • مقررات محیط زیست

فناوری‌ های هوشمند و اتاق‌ های هتل علاوه بر این‌ که هزینه‌ های عملیاتی را تا حد زیادی کاهش می‌ دهند، کمک می‌ کنند تا مقررات زیست‌ محیطی بهتر رعایت شود. برای هتل‌ ها کد انرژی خاص تعریف می‌ شود که باید حتماً به آن پایبند باشند. این امر نیاز به سیستم‌ های هوشمند را بیشتر می‌ کند تا مصرف انرژی در هتل کاهش پیدا کند.

  • پرسنل هتل

با وجود سیستم هتل هوشمند، کارایی و کنترل هتلداران بر عملکرد کارکنان راحت‌ تر می‌ شود. در نتیجه مدیران می‌ توانند سطوح کارکنان را به‌ صورت دقیق نسبت‌ به خواسته‌ های مهمانان تطبیق دهند. به‌ عنوان مثال با وجود این سیستم‌ ها نیاز به کارمندان در میز پذیرش نیست و میهمانان می‌ توانند با تلفن همراه خود درخواست اقامت را ثبت کنند. با این روش هزینه‌ های مربوط به نیروی کار کاهش پیدا می‌ کند و مدیران هتل می‌ توانند از پرسنل در بخش‌ های دیگر کمک بگیرند.

اتاق های هوشمند هتل

اتاق های هوشمند هتل

تجهیزات ضروری برای هوشمندسازی اتاق‌ های هتل در کوییک لینک

در مطالب فوق با اهمیت وجود فناوری‌ های زیربنایی برای اتاق‌ های هوشمند هتل آشنا شدیم. همان‌ طور که ذکر شد وجود این نوع تجهیزات برای جلب رضایت مشتری و کاهش مصرف انرژی و مدیریت بهتر الزامی است. در سایت کوییک لینک بسیاری از تجهیزات ضروری در این زمینه موجود هستند که هتلداران می‌ توانند به‌ صورت اینترنتی تجهیزات موردنظر خود را از طریق این سایت خریداری کنند. چنانچه پیش‌ از خرید نیاز به کسب اطلاع از جزئیات بیشتر و مشاوره دارید، می‌ توانید با کارشناسان ما در ارتباط باشید تا شما را راهنمایی کنند.